KRIT Motor Company

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
K-R-I-T Motor Car Company
Ilustracja
Logo z 1913
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Detroit

Data założenia

1909

Data likwidacji

1916

brak współrzędnych
Fabryka Krit Motor Car Company przy 1608 East Grand Boulevard
1911 KRIT motor car Advertisement

K-R-I-T, KRITamerykański producent wczesnych roadsterów i turystycznych samochodów osobowych z siedzibą w Detroit, działający w latach od 1909 do 1916. Jego nazwa pochodzi od przydomku Kennetha Crittendena, który był inwestorem i prezesem przedsiębiorstwa, a także miał swój udział w projektowaniu pojazdów[1].

Emblemat[edytuj | edytuj kod]

Emblematem samochodów była swastyka, w niektórych przypadkach umieszczona na białym tle i wpisana w okrąg o czerwonym obwodzie, tj. kolorystyce i układzie graficznym później przyjętych przez hitlerowską NSDAP. Symbol ten w tym czasie nie był jeszcze kojarzony z nazizmem, nazistowskimi Niemcami, Adolfem Hitlerem czy antysemityzmem[1].

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo miało w swojej krótkiej historii dwie siedziby. Pierwotnie samochody wytwarzano w fabryce przejętej od producenta pojazdów marki Blomstrom. W 1911 KRIT Motor Company zostało kupione przez Waltera S. Russela z Russel Wheel and Foundry Company, po czym w 1911 siedziba przeniosła się do zakładów, które były używane przez przedsiębiorstwo R. M. Owen & Company, które opuściło je po przekształceniu w Owen Magnetic[2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Samochody były konwencjonalnymi modelami napędzanymi silnikami 4-cylindrowymi. Wiele z nich zostało wyeksportowanych do Europy i Australii. Wybuch I wojny światowej spowodował znaczne straty finansowe w przedsiębiorstwie, które upadło w 1915 roku. Z pozostałych części zmontowano następnie kilka samochodów[2]. Większość z ok. 6000 wyprodukowanych pojazdów została zezłomowana do roku 1945. Do czasów współczesnych zachowały się pojedyncze egzemplarze tej marki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c 1913 Krit Five Passenger [online], Volo Auto Museum [dostęp 2021-10-21] (ang.).
  2. a b Once teeming with auto plants, Detroit now home to only a few nameplates. Detroit News, 16 January 2000. [dostęp 2021-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]