KSEON Optivum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

KSEON Optivum – internetowy system rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, działający na terenie prawie całej Polski. System wykonany przez VULCAN.

Działanie systemu[edytuj | edytuj kod]

Gdy rozpocznie się rejestracja do systemu, należy podać imię, nazwisko, PESEL, hasło do logowania się do systemu oraz telefon kontaktowy. Można także podać adres e-mail. Otrzymujemy wtedy specjalny login, który jest tworzony z pierwszych trzech liter imienia, nazwiska oraz pięciu cyfr identyfikacyjnych. Można się wtedy zalogować, podając login oraz hasło. Po zalogowaniu, wpisuje się do systemu swoje dane osobowe, a następnie układa się listę max. 3 szkół (bez względu na kolejność). Później przechodzi się do wyboru kierunku nauki (w przypadku technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej kierunek jest zawodem, w którym uczeń będzie się specjalizował po zakończonej szkole). Można wybrać dowolną liczbę kierunków w dowolnej spośród wybranych przez siebie szkół. W przypadku wyboru kierunków, należy uważać na kolejność – jeżeli uczeń gimnazjum posiada odpowiednią liczbę punktów na dostanie się do wszystkich wybranych przez siebie kierunków, wówczas dostaje się do pierwszego.

Ważny jest także wybór języka – należy ułożyć listę języków obcych nowożytnych, których uczeń chciałby się uczyć w szkole ponadgimnazjalnej. Każdy język musi mieć określony poziom:

  • Od podstaw – uczeń nie uczył się wcześniej tego języka bądź uczył się w szkole/prywatnie, lecz chce rozpocząć naukę od początku[1]
  • Kontynuacja – uczeń uczył się tego języka w szkole bądź prywatnie i osiągnął poziom gimnazjum; chce kontynuować naukę języka

Po uzupełnieniu formularzy z danymi osobowymi, wyborem szkoły oraz języka, należy wydrukować gotowe podanie oraz przekazać je rekrutantowi w szkole, której kierunek został wybrany jako pierwszy na liście kierunków.

Po zakończeniu przyjmowania podań (w przypadku 2012 roku[2]: 25 czerwca 2012 roku, godzina 12:00), należy uzupełnić formularze osiągnięć (oceny końcowe z przedmiotów w gimnazjum, wyniki egzaminu gimnazjalnego, ocena zachowania, konkursy na szczeblu powiatowym lub wojewódzkim z zajęciem I, II lub III miejsca, ewentualnie zdobycie tytułu laureata, finalisty lub wyróżnionego). System automatycznie wylicza punkty (maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania waha się pomiędzy 190 a 220, w zależności od województwa) oraz przesyła je do szkół. Jeżeli podanie zostało rozpatrzone pozytywnie, należy do dnia 2 lipca (w przypadku 2012 roku[2]) zanieść do szkół kopie świadectwa ukończenia gimnazjum oraz wyników egzaminu gimnazjalnego. Jeżeli szkoła przyjmie ucznia, to musi on do dnia 9 lipca (w przypadku 2012 roku) zanieść oryginały ww. dokumentów.

Od dnia 10 lipca (w przypadku 2012 roku[2]), od godziny 10:00, w systemie KSEON Optivum oraz w szkołach ponadgimnazjalnych znajdują się listy przyjętych do danej szkoły. Jeżeli ucznia nie ma na żadnej liście spośród wybranych przez siebie szkół, nie zakwalifikował się do szkoły ponadgimnazjalnej. W takim wypadku, sprawdza w Internecie lub w dowolnej szkole ponadgimnazjalnej, gdzie zostały wolne miejsca. Następnie do dnia 31 sierpnia (w przypadku 2012 roku[2]) ma obowiązek zanieść do takiej szkoły wszystkie wymagane dokumenty[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Np. gdy uczeń uznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy w zakresie tego języka lub uważa, że nie poradzi sobie z kontynuacją, źródło: KSEON Optivum Śląskie
  2. a b c d Daty są podane według rekrutacji na rok szkolny 2012/13
  3. Uczeń musi zostać przyjęty do którejś szkoły ponadgimnazjalnej, ponieważ obowiązuje go obowiązek szkolny do ukończenia 18 roku życia, Roz. 2 Art. 15 pkt. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, z poprawkami z dnia 2 lipca 2004 roku – Dz.U. z 2004 Nr. 173 poz. 1808