KSK Beveren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
KSK Beveren
Pełna nazwa Koninklijke Sportring Beveren
Przydomek brak
Data założenia 1935
Data rozwiązania 2010
Liga Eerste Klasse
Stadion Freethiel Stadion
Beveren, Belgia
Prezes - Frans Van Hoof
Trener Walter Meeuws
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Koninklijke Sportkring Beveren to belgijski klub piłkarski umiejscowiony w Beveren, miasteczku położonym we Wschodniej Flandrii. Jest znany głównie z wspaniałej szkółki bramkarskiej, która wyszkoliła takich graczy jak Jean-Marie Pfaff, Filip De Wilde, Geert de Vlieger, Erwin Lemmens czy też Tristan Peersman. Wilfried Van Moer, pomocnik, który także reprezentował Belgię, także rozpoczynał swoją karierę w Beverem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub nazwany Standaard Beveren powstał w 1921, jednak zmienił później nazwę na FC Amical (w swobodnym tłumaczeniu Towarzyski Klub Piłkarski), ale klub upadł w 1931. Trzy lata później piłkarze Standaardu postanowili założyć nową drużynę, SK Beveren-Waes. Dołączyli oni do belgijskiej federacji piłkarskiej w 1935. Dziesięć sezonów później klub zmienił jedną literkę w nazwie i występował jako SK Beveren-Waas. Po czternastu sezonach w ligach regionalnych, Beveren awansowało do czwartej ligi w 1948, a w 1951 wywalczyło promocję do trzeciej ligi. Pod wodzą legendarnego później trenera, Guy Thijsa, w 1966 wystąpili na zapleczu Eerste Klasse, niespodziewanie ją zwyciężając. Po tym wydarzeniu byli trzy razy degradowani z ekstraklasy (w 1972, 1990 oraz 1996), ale za każdym razem po sezonie do niej wracali. W 1978 klub zmienił nazwę na KSK Beveren i pod tą właśnie nazwą odnosili największe sukcesy, będąc mistrzami Belgii w 1979 i 1984. W 1979 roku pokonali Inter Mediolan w PZP, jednakże w półfinałach Belgów wyeliminowała FC Barcelona. W 2006 klub utracił licencję i został zdegradowany do trzeciej ligi, jednak po złożeniu odwołania przez klub decyzja ta została uchylona.
Latem 2010 roku klub z powodów finansowych ponownie został zdegradowany do trzeciej ligi. Ostatecznie przed sezonem 2010/11 połączył się z drugoligowym K.V. Red Star Waasland - w wyniku tej fuzji powstał K.V. Red Star Waasland - SK Beveren, który rozgrywa swoje mecze na stadionie Freethiel.

Piłkarze z Wybrzeża Kości Słoniowej[edytuj | edytuj kod]

W składzie Beveren liderują gracze pochodzący z WKS - jest to rzecz, za którą w Belgii nieustannie krytykuje się KSK. Menedżer zespołu, Jean-Marc Guillou, założył akademię młodzieżową w ASEC Abidżan, dlatego większość spośród utalentowanych Afrykanów z tejże akademii trafia do Beveren.

Kontrowersje z udziałem Arsenalu[edytuj | edytuj kod]

W 2001 klub podpisał umowę z londyńskim Arsenalem. Kilku piłkarzy zostało wypożyczonych między drużynami, rozegrano kilka meczów sparingowych. Umowa wygasła 1 lipca 2006.

Jednakże nie było do końca różowo - w 2001 belgijska policja wykazała, iż Arsenal przekazał tajemniczej firmie "Goal" 1,5 miliona , co pomogło belgijskiej drużynie utrzymać zachwianą równowagę finansową. Angielska telewizja BBC zakomunikowała, iż takie wyczyny łamią prawa FIFA dotyczące posiadania klubów. Arsenal wywiązuje się od konsekwencji tłumacząc się, iż była to zwykła pożyczka. Angielska federacja piłkarska i FIFA zakończyły sprawę nie karząc nikogo.

Kilku piłkarzy było jedynie wypożyczonych między dwoma klubami - wyjątkiem jest tylko Emmanuel Eboué, który w styczniu 2005 odszedł na stałe do Londynu i nadal tam gra.

Znane nazwiska w Beveren[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. w drużynie Beveren grał były trener BKS Bochnia oraz gdyńskiej Arki, Marek Kusto, natomiast w sezonie 1998/1999 bracia Michał i Marcin Żewłakow. Ponadto w składzie KSK możemy ujrzeć Pawła Buśkiewicza, a w bramce reprezentanta WKS, Boubacara Barry'ego.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwo: 1979, 1984
  • Puchar Belgii: 1978, 1983

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]