Przejdź do zawartości

KSV Roeselare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
KSV Roeselare
Pełna nazwa

Koninklijke Sport
Vereniging Roeselare

Data założenia

20 lipca 1921

Liga

Tweede klasse

Państwo

 Belgia

Stadion

Schiervelde Stadion

Prezes

Luc Espeel

Trener

Dennis van Wijk

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

KSV Roeselarebelgijski klub piłkarski, założony w 1921 roku, grający obecnie w Tweede klasse, mający siedzibę w mieście Roeselare, leżącym we Flandrii Zachodniej. Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie Schiervelde Stadion, który może prawie 9 tysięcy widzów. KSV Roeselare ma status pół-profesjonalnego klubu. Grają tu zarówno amatorzy, jak i profesjonalni piłkarze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy klub w mieście Roeselare powstał w 1900 roku przez grupę studentów i nosił nazwę „De Verenigde Vrienden” (w jęz. holenderskim znaczy to Zjednoczeni Przyjaciele), jednak dość szybko zmieniono nazwę na Red Star Roeselare. W 1902 roku klub był znany jako Union Sportive Roulers, ale w 1909 został rozwiązany z powodu kłopotów finansowych. W następnym roku powstały dwa nowe kluby – Sportvereniging Roeselare (katolicki) i F.C. Roeselare (niekatolicki) – oba istniały do 1914 roku, czyli do czasu wybuchu I wojny światowej. 7 lat później powstał klub SK Roeselare. W tym samym roku został on zarejestrowany w związku piłkarskim. W 1923 roku powstał kolejny w tym mieście – FC Roeselare'. W 1999 roku doszło do fuzji KSK Roeselare i KFC Roeselare i dzięki temu powstał klub KSV Roeselare, który istnieje do dziś. W 2005 klub pierwszy raz w historii awansował do belgijskiej pierwszej ligi dzięki rozgrywkom play-off.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

  • Wicemistrzostwo 2. ligi: 2005
  • Start w Pucharze UEFA: 2006

Europejskie puchary[edytuj | edytuj kod]

Legenda do wszystkich tabel:

  • Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off
  • k. – rzuty karne, los. – losowanie, Dogr. – dogrywka, w. – zasada bramek strzelonych na wyjeździe
Sezon Rozgrywki Runda Przeciwnik Dom Wyjazd Ogólnie
2006/07 Puchar UEFA 1Q Macedonia Północna Wardar Skopje 5–1 2–1 7–2
2Q Cypr Ethnikos Achna 2–1 0–5 2–6

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]