K League 1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
K-League
K리그
The Korea Professional Football League
Państwo

 Korea Południowa

Dyscyplina

piłka nożna

Data założenia

1983

Partner TV

JTBC Golf & Sports, Sky Sports Korea, IB Sports

Rozgrywki
Liczba drużyn

12

Puchary

Puchar K-League
Puchar Korei

Zwycięzcy
Obecny zwycięzca

Jeonbuk Hyundai Motors

Strona internetowa

The Korea Professional Football League, zwana w skrócie K-League, została założona w 1983 roku i jest najstarszą zawodową ligą piłkarską na kontynencie azjatyckim.

Początkowo ligę tworzyło pięć zespołów: Hallelujah, Daewoo, POSCO, Yukong Elephants i Kookmin Bank FC. Pierwszym triumfatorem rozgrywek została drużyna Hallelujah, która zaledwie o jeden punkt wyprzedziła drużynę Daewoo.

Z pięciu drużyn, które pierwotnie brały udział w rozgrywkach w 1983 pozostały tylko trzy: POSCO, Daewoo oraz Yukong Elephants. Ekipa Kookmin Bank FC wycofała się z rozgrywek po pierwszym sezonie, natomiast Hallelujah odłączyła się z ligi w roku 1985.

Większość drużyn grających w K-League należy do konglomeratów biznesowych, zwanych czebolami. W związku z tym wiele klubów nosiło wyłącznie nazwę sponsora. W ostatnich latach ta tendencja uległa zmianie. Władze klubów kładą większy nacisk na integrację z lokalnymi społecznościami, i tak na przykład ekipa Daewoo zmieniła nazwę na Daewoo Royals, a następnie na Daewoo Busan Royals.

Strukturę ligi stanowi piętnaście zespołów, które rywalizują ze sobą w dwóch rundach. Ciekawą rzecz stanowi brak spadków i awansów do ekstraklasy. Zaplecze K-League, tzw. K-2, lub Korea National League, jest tworem amatorskim, powstałym w 2003 roku. W 2007 powstania także trzecia dywizja, Challengers League.

Sezon ligowy rozpoczyna się w marcu, i trwa do końca listopada każdego roku. W tym czasie piętnaście drużyn rywalizuje ze sobą w dwóch rundach (łącznie 28 meczów). Następnie sześć drużyn z najlepszym ogólnym bilansem grają w play-offs, które decydują kto zostanie mistrzem.

Dwie drużyny z najlepszym bilansem w ciągu regularnego sezonu kwalifikuje się do Azjatyckiej Ligi Mistrzów. Jedna z drużyn która zajęła między trzecim a szóstym miejscem w lidze też kwalifikuje się, po zakończeniu play-offs, do Azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Najbardziej utytułowanym zespołem jest Seongnam Ilhwa Chunma, która triumfowała siedmiokrotnie.

Mistrzowie K-League[edytuj | edytuj kod]

Od momentu powstania K-League w rozgrywkach wystąpiło osiemnaście drużyn:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

RSSSF.com - informacje o rozgrywkach