Kabaddi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mecz kabaddi na Igrzyskach Azjatyckich w 2006
Mecz w kabaddi

Kabaddi (czasem zapis: Kabbadi lub Kabadi) – zespołowa gra indyjska, znana od około 4 tysięcy lat, popularna w południowej Azji, rozpowszechniona też w Azji południowo-wschodniej, w Japonii i Iranie. To narodowa gra Bangladeszu i indyjskich stanów: Andhra Pradesh, Pendżab i Maharasztra. Grano w nią nawet w armii brytyjskiej za czasów okupacji Indii – dla utrzymania sprawności żołnierzy i zachęcenia Hindusów do wstępowania do armii brytyjskiej[1]. W 1950 powstała Indyjska Federacja Kabaddi, która skodyfikowała zasady gry. Nazwa „kabaddi” pochodzi od słowa w języku hindi, które oznacza „utrzymać oddech”. Rozgrywane są w hali, na boisku kołowym lub na plaży.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

W grze biorą udział dwie drużyny złożone z 10–12 zawodników, z czego na boisku występuje po 7 z każdej drużyny. W zależności od odmiany rozgrywka odbywa się w kole o średnicy 23–24,5 m bądź na boisku prostokątnym o wymiarach 12,5x10 m (mężczyźni) i 11x8 m (kobiety). Czas gry wynosi 2x20 minut lub do wyeliminowania wszystkich zawodników jednej z drużyn. Gra polega na tym, aby zawodnik drużyny atakującej sahi przedostał się do kręgu tworzonego przez drużynę przeciwną, krzycząc cały czas słowo „kabaddi”. Jeżeli mu się to uda, musi w ciągu 30 sekund lub w odmianach ludowych w czasie jednego oddechu dotknąć przynajmniej jednego zawodnika drużyny broniącej, a następnie powrócić do swojej drużyny. Zawodnicy dotknięci są eliminowani z gry. Zadaniem drużyny broniącej jest wykluczenie sahi poprzez uniemożliwienie mu w ciągu 30 sekund (jednego oddechu) powrotu do własnego zespołu. Drużyny naprzemiennie wysyłają kolejnych sahi. Walka toczy się bez ekwipunku i jest nadzorowana przez dwóch sędziów.

Odmiany kabaddi[edytuj | edytuj kod]

Surjeevani kabaddi[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywana pod auspicjami Indyjskiej Federacji Kabaddi. Podstawową różnicą w zasadach jest możliwość przywracania do gry zawodników wcześniej wyeliminowanych, jeżeli zostanie wyeliminowany gracz drużyny przeciwnej. Rozgrywka toczy się na czas i punkty dostaje drużyna, która wykluczy w tym czasie większą liczbę przeciwników.

Gaminee kabaddi[edytuj | edytuj kod]

Gra kończy się, gdy wszyscy zawodnicy jednej z drużyn zostają wyeliminowani. W tej odmianie nie ma możliwości przywrócenia zawodników wcześniej wyeliminowanych z gry.

Amar[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w odmianie surjeevani gra toczy się na czas. Różnica polega na tym, że zawodnicy nie są w ogóle eliminowani z gry i pozostają na nim, a w zamian za to przyznawane są punkty.

Kabaddi na Igrzyskach Azjatyckich[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce
1990 Pekin  Indie  Bangladesz  Pakistan  Japonia
1994 Japonia Hiroszima  Indie  Bangladesz  Pakistan  Japonia
1998 Tajlandia Bangkok  Indie  Pakistan  Bangladesz  Sri Lanka
2002 Korea Południowa Pusan  Indie  Bangladesz  Pakistan  Japonia
2006 Katar Doha  Indie  Pakistan  Bangladesz  Iran
2010 Kanton  Indie  Iran  Japonia
 Pakistan
2014 Korea Południowa Inczon  Indie  Iran  Korea Południowa
 Pakistan
2018 Indonezja Dżakarta  Iran  Korea Południowa  Pakistan
 Indie

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce
2010 Kanton  Indie  Tajlandia  Bangladesz
 Iran
2014 Korea Południowa Inczon  Indie  Iran  Bangladesz
 Tajlandia
2018 Indonezja Dżakarta  Iran  Indie  Chińskie Tajpej
 Tajlandia

Kabaddi w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Grę można zobaczyć m.in. w takich indyjskich filmach jak:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC NEWS | UK | Army targets recruits with contact sport, news.bbc.co.uk [dostęp 2019-07-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]