Kabardyjsko-Bałkarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kabardyjsko-Bałkarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka
Къэбэрдей-Балъкъэр АССР
Къабарты-Малкъар АССР
Кабардино-Балкарская АССР
republika autonomiczna ZSRR
1936–1992
Godło Flaga
Godło Flaga
Państwo

 ZSRR

Republika związkowa

 Rosyjska FSRR

Siedziba

Nalczyk

Data powstania

5 grudnia 1936

Data likwidacji

16 maja 1992

Powierzchnia

12 470 km²

Populacja (1989)
• liczba ludności


759 586

Języki urzędowe

kabardyjski, karaczajsko-bałkarski, rosyjski

Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kabardyjsko-Bałkarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka”
43°35′N 43°24′E/43,583333 43,400000
Znaczek pocztowy upamiętniający 50 rocznicę autonomii Kabardo-Bałkarii

Kabardyjsko-Bałkarska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Kabardyjsko-Bałkarska ASRR (kab. Къэбэрдей-Балъкъэр АССРК, kar.-bał. Къабарты-Малкъар АССР, ros. Кабардино-Балкарская АССР) – republika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

Kabardyjsko-Bałkarska ASRR została utworzona w 1936 r. w wyniku przekształcenia istniejącego od 1922 r. Kabardyjsko-Bałkarskiego Obwodu Autonomicznego. W 1944 r. w ramach represji stalinowskich Bałkarzy zostali wysiedleni z terenu republiki, która została przemianowana na Kabardyjską ASRR. Po śmierci Stalina zezwolono Bałkarom na powrót do ojczyzny i w 1957 r. reaktywowano Kabardyjsko-Bałkarską ASRR. Została zlikwidowana w 1991 r. na fali zmian związanych z rozpadem ZSRR. Jej prawną kontynuacją jest autonomiczna, rosyjska republika Kabardo-Bałkaria.

Informacje nt. położenia, gospodarki, historii, ludności itd. Kabardyjsko-Bałkarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znajdują się w: artykule poświęconym Republice Kabardyjsko-Bałkarskiej, jak obecnie nazywa się ta rosyjska jednostka polityczno-administracyjna