Kabaret Zachodni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kabaret Zachodni
Ilustracja
Tomasz Łupak i Jarosław Marek Sobański
Data założenia

1998

Pochodzenie

Zielona Góra

Obecni członkowie
Jarosław Marek Sobański
Karolina Kuras
Byli członkowie
Katarzyna Piasecka
Jarosław Jaros
Tomasz Łupak
Janusz Pietruszka
Nagrody
Debeściak2005 – I miejsce
Nagrody na PaKA
2001 – II miejsce
2004 – III miejsce
Strona internetowa

Kabaret Zachodni (dawniej Kabaret Słuchajcie) – polski kabaret z Zielonej Góry, związany z tzw. zielonogórskim zagłębiem kabaretowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kabaret powstał 27 października 1998 w Zielonej Górze. Jego założycielem był Jarosław Jaros. Według twórców kabaretu pierwsza nazwa grupy narodziła się przypadkowo – postanowiono, że będzie nią pierwsze słowo, jakie wypowie osoba, która wejdzie do ich pokoju.

Kabaret ma na swoim koncie osiem programów: „Tylko nas poSłuchajcie”, „Jak nadmuchać balonik, żeby zobaczyć słonia”, „Trzydzieści siedem i dwie kreski”, „Tadziu”, „Ludzie to świry”, „Kelner Jerzy”, „Kryminalne klimaty” oraz najnowszy, już w męskim składzie.

Od 2015 roku występuje pod nazwą Kabaret Zachodni.

Skład[edytuj | edytuj kod]

Przez Kabaret Słuchajcie przewinęło się wiele osób (m.in. Eliza Rink, Anita Lorenc, Aneta Hordyj, Krzysztof Polewski, Remigiusz Chudaś oraz Jarosław Jaros). Skład wykrystalizował się w 2003, od tej chwili do roku 2009 kabaret tworzyły trzy osoby:

W roku 2009 Katarzyna Piasecka zdecydowała się na karierę solową, a do zespołu dołączył Janusz Pietruszka, który odszedł z kabaretu w listopadzie 2019 na scenę stand-up[1]. Na przełomie 2019 i 2020 z kabaretu odszedł Tomasz Łupak przechodząc do kabaretu K2[1].

Najważniejsze nagrody[edytuj | edytuj kod]

2005
2004
  • I miejsce – X Mulatka (Mazurskie Lato Kabaretowe), Ełk
  • III miejsce – XX Przegląd Kabaretów PaKA, Kraków
  • II miejsce – Konkurs piosenki kabaretowej, Ełk
2003
2001
  • II miejsce – XVII Przegląd Kabaretów PaKA, Kraków

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zdzisław Haczek, Zielonogórskie kabarety po kadrowych zmianach. Możecie być zaskoczeni, bo przecież pandemia zdemolowała im grafik występów, Gazeta Lubuska, 6 lutego 2021 [dostęp 2022-07-31] (pol.).