Kabel krosowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piny w jednej wtyczce kabla skrosowanego (według T568A)
Piny w drugiej wtyczce kabla skrosowanego (według T568B)
Switch z 16 portami MDI-X i jednym portem MDI "Uplink"

Kabel krosowany, kabel skrosowany (ang. crossover cable) – kabel ethernetowy używany do bezpośredniego łączenia dwóch komputerów, czyli bez pomocy urządzeń pośrednich jak np. koncentratory i przełączniki. Efektem skrosowania kabla jest zamiana miejscami par przewodów skrętki w jednej z wtyczek 8P8C (najczęściej, lecz błędnie nazywanej RJ-45) kabla ethernetowego. Od strony technicznej, kabel z jednej strony posiada zakończenie przewodów we wtyczce 8P8C typu T568A, a z drugiej strony typu T568B.

Kabel skrosowany używany jest jedynie do bezpośredniego łączenia kart sieciowych komputerów (bez urządzeń pośredniczących) bądź do łączenia samych urządzeń pośredniczących jak koncentratory, tych które nie obsługują mechanizmu Auto MDI-X ani nie posiadają wolnego portu uplink. Początkowo wszystkie porty urządzeń końcowych były typu MDI, a urządzeń pośredniczących były typu MDI-X z wyjątkiem portów uplink, które również były typu MDI. Uplink miał na celu uniknięcie sytuacji, w której następuje „podwójne skręcenie” sygnałów, czyli praktycznie jakby ono w ogóle nie następowało.

Dla standardu 10Base-T lub 100Base-TX
Pin Zakończenie T568A
RJ-45 TIA-568A Right.png
Zakończenie T568B
RJ-45 TIA-568B Right.png
Ułożenie pinów we wtyczce 8P8C
sygnał para kolor sygnał para kolor
1 BI_DA+ 3 Pair 3 Tip
biało-zielony
BI_DB+ 2 Pair 2 Tip
biało-pomarańczowy
Rj45plug-8p8c.png
2 BI_DA− 3 Pair 3 Ring
zielony
BI_DB− 2 Pair 2 Ring
pomarańczowy
3 BI_DB+ 2 Pair 2 Tip
biało-pomarańczowy
BI_DA+ 3 Pair 3 Tip
biało-zielony
4 1 Pair 1 Ring
niebieski
1 Pair 1 Ring
niebieski
5 1 Pair 1 Tip
biało-niebieski
1 Pair 1 Tip
biało-niebieski
6 BI_DB− 2 Pair 2 Ring
pomarańczowy
BI_DA− 3 Pair 3 Ring
zielony
7 4 Pair 4 Tip
biało-brązowy
4 Pair 4 Tip
biało-brązowy
8 4 Pair 4 Ring
brązowy
4 Pair 4 Ring
brązowy

Od początku XXI w. w urządzeniach sieciowych wprowadzano mechanizm Auto MDI-X i aktualnie każdy port sieciowy typu 8P8C obsługuje tę technologię, więc korzystanie z kabli krosowanych mija się z celem. Ethernetowe łącza gigabitowe (jak np. 1000BASE-T) i szybsze oparte o transmisję poprzez skrętkę komputerową wykorzystują wszystkie cztery pary przewodów do jednoczesnej transmisji w obu kierunkach. Wynika z tego, że nie mają one dedykowanych par nadawczych i odbiorczych, w związku z czym kable krosowane nigdy nie są wymagane do takiego typu komunikacji i można korzystać wyłącznie z typowych kabli prostych[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. IEEE 802.3-2012 40.8.2 Crossover Function