Kaczka Della Thelma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaczka Della Thelma (znana również jako Dumbella, wg. Dona Rosa ur. 1920, zm. po 1947) – fikcyjna postać pochodząca z uniwersum Kaczora Donalda będąca, podobnie jak Donald, antropomorficzną kaczką. Siostra bliźniaczka Donalda (w wersji Teda Osborne'a i Ala Taliaferro jego kuzynka), matka Hyzia, Dyzia i Zyzia. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z komiksu gazetowego [1] wydanego 17 października 1937 w Stanach Zjednoczonych.

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

Kaczka Della jest córką Hortensji McKwacz oraz Kaczora Kwaczymona. Zgodnie z chronologią dziejów ułożoną przez Dona Rosę urodziła się, podobnie jak jej brat bliźniak, Kaczor Donald, w 1920 roku. O jej życiu wiadomo bardzo niewiele, w komiksach pojawia się jedynie w retrospektywach. Przed rokiem 1940 wyszła za mąż za nieznanego z imienia kaczora (wedle teorii niektórych fanów, brata Kaczki Daisy), w 1940 urodziła trojaczki: Hyzia, Dyzia i Zyzia. W 1942 roku (Don Rosa daje do zrozumienia, iż działo się to przed Bożym Narodzeniem 1947), po jednym z żartów siostrzeńców (po którym ich ojciec trafił do szpitala), tymczasowo oddała chłopców pod opiekę bratu, po czym nie pojawiła się już nigdy więcej. W końcu Donald oficjalnie adoptował chłopców, stając się ich prawnym opiekunem. Przyczyna zniknięcia Kaczki Delli jest nieznana, najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się być jej ewentualna śmierć która mogła mieć miejsce w 1947 roku, po oddaniu Siostrzeńców na tymczasowe przechowanie Donaldowi. Rozwiązanie takie sugeruje Don Rosa w komiksie The Recluse of McDuck Manor (pol. Samotnik z hrabstwa McKwacz).

Niewiele wiadomo o wyglądzie Kaczki Delli. W komiksie Dona Rosy, którego akcja toczy się w roku 1930 (The Richest Duck in the World, pol. Najbogatszy Kaczor na świecie) (i w kilku innych dziełach tego samego autora) nosi ona, podobnie jak brat, marynarskie ubranko (z postrzępionymi krawędziami), wiadomo również, że miała blond włosy. W żadnym z komiksów Rosy w jakich się pojawiła nie odezwała się ona ani słowem.

Komiks 80 is prachtig, wydany na osiemdziesiąte urodziny Kaczora Donalda, przedstawia inną wersję nt. nieobecności Delli. Siostrzeńcy żądają od Donalda, by opowiedział coś o ich matce. Della była z zawodu pilotem oraz astronautą i oddała synów będących wówczas niemowlętami na przechowanie Donaldowi przed wyruszeniem na kosmiczną misję. Jej lot łącznie z powrotem ma trwać godzinę. Gdy siostrzeńcy mają okazję porozmawiać z Dellą poprzez tablet Diodaka, ta nie rozpoznaje ich, ponieważ jest przekonana, że przebywa w kosmosie dopiero 15 minut, kiedy na Ziemi minęło ok. 10 lat. Chłopcy decydują się nie mówić prawdy, nie chcąc dawać jej powodów do zmartwień[2].

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

W roku 2017 miała miejsce premiera nowych Kaczych opowieści. W których Della pierwszy raz pojawiła się w medium innym niż komiks. Odcinki 1, 3, 10, 21, 22 i 23 mniej lub bardziej poświęcone są śledztwu w celu ustalenia jaki los spotkał Dellę. Ostatni kończy się sukcesem. W sezonie drugim pojawia się o wiele częściej.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jednocześnie był to pierwszy występ Hyzia, Dyzia i Zyzia.
  2. Ik krijg vaak vragen over de moeder van... - Donald Duck Weekblad | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-03] (fr.).