Kaczka Della Thelma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaczka Della Thelma (znana również jako Dumbella ur. 1920 zm. po 1947) - fikcyjna postać pochodząca z uniwersum Kaczora Donalda będąca, podobnie jak Donald, antropomorficzną kaczką. Matka Hyzia, Dyzia i Zyzia. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z komiksu gazetowego [1] wydanego 17 października 1937 w Stanach Zjednoczonych.

Kaczka Della jest córką Hortensji McKwacz oraz Kaczora Kwaczymona. Zgodnie z chronologią dziejów ułożoną przez Dona Rosę urodziła się, podobnie jak jej brat bliźniak, Kaczor Donald, w 1920 roku. O jej "życiu" wiadomo bardzo niewiele, w komiksach pojawia się jedynie w retrospektywach. Przed rokiem 1940 wyszła za mąż za nieznanego z imienia kaczora (prawdopodobnie brata Kaczki Daisy), w 1940 urodziła trojaczki: Hyzia, Dyzia i Zyzia. W 1942 roku (Don Rosa daje do zrozumienia, iż działo się to przed Bożym Narodzeniem 1947), po jednym z żartów siostrzeńców (po którym ich ojciec trafił do szpitala), tymczasowo oddała chłopców pod opiekę bratu, po czym nie pojawiła się już nigdy więcej. W końcu Donald oficjalnie adoptował chłopców, stając się ich prawnym opiekunem. Przyczyna zniknięcia Kaczki Delli jest nieznana, najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się być jej ewentualna śmierć która mogła mieć miejsce w 1947 roku, po oddaniu Siostrzeńców na tymczasowe "przechowanie" Donaldowi. Rozwiązanie takie sugeruje Don Rosa w komiksie The Recluse of McDuck Manor (pol. Samotnik z hrabstwa McKwacz).

Komiks wydany na osiemdziesiąte urodziny Kaczora Donalda sugeruje, że Della była z zawodu astronautą i oddała synów na przechowanie Donaldowi przed wyruszeniem na niebezpieczną misję[2].

Niewiele wiadomo o wyglądzie Kaczki Delli. W komiksie Dona Rosy, którego akcja toczy się w roku 1930 (The Richest Duck in the World, pol. Najbogatszy Kaczor na świecie) (i w kilku innych dziełach tego samego autora) nosi ona, podobnie jak brat, marynarskie ubranko (z postrzępionymi krawędziami), wiadomo również, że miała blond włosy. Co ciekawe, w żadnym z komiksów w jakich się pojawiła nie odezwała się ona ani słowem.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jednocześnie był to pierwszy występ Hyzia, Dyzia i Zyzia.
  2. Ik krijg vaak vragen over de moeder van... - Donald Duck Weekblad | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-03] (fr.).