Kaczogrodzka Agencja Wywiadowczych Asów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kaczogrodzka Agencja Wywiadowczych Asów (w skrócie KAWA) - fikcyjna agencja wywiadowcza, która została założona przez Sknerusa McKwacza do ochrony jego majątku. Agencja pojawia się w komiksach The Walt Disney Company.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o agencji pojawiła się w komiksie Paperino missione Bob Fingher (pol. Pierwsza misja), opublikowanym po raz pierwszy w 1966 roku we Włoszech. Scenariusz do niego napisał Carlo Chendi, a rysunki wykonał Giovan Battista Carpi. Sknerus zatrudnia w nim Kaczora Donalda do pracy w agencji. Kaczor dostaje kryptonim operacyjny A-Te 7 (Agencki Tajniak), a jego pierwszą misją jest powstrzymanie złodzieja Boba Pitza przed kradzieżą majątku McKwacza. W tym samym komiksie agentką zostaje Kaczka Daisy, narzeczona Donalda, która udaje siostrzenicę Pitza. Dostała ona kryptonim Be-Ka (Bez Kwalifikacji).

W dwóch następnych komiksach, opublikowanych odpowiednio w 1968 i 1976 (do których scenariusz napisał także Carlo Chendi), agenci muszą walczyć z szalonym doktorem Shayboosem. Komiksy te nie zostały one wydane w Polsce.

W 1988 roku opublikowany zostaje komiks Paperino e l'incarico indiscutibile (pol. Stoi w muzeum lokomotywa), do którego scenariusz napisał Giorgio Figus, a rysunki wykonał Franco Valussi. Jest to pierwszy komiks z KAWA, do którego scenariusz wykonuje inny autor niż Carlo Chendi, ponadto do Donalda dołącza partner - jego kuzyn Dziobas. Obaj mają dostarczyć Sknerusowi model lokomotywy z cennym stopem. Od tego czasu Dziobas jest stałym współtowarzyszem kaczora w misjach, od tamtego też czasu komiksy ukazują się dosyć często i są tworzone przez różnych włoskich artystów. Pojawiają się w nich nowi wrogowie (tj. ABC i Gerard Gąsior), ale za to rzadko się w nich pojawiają Bracia Be.

Podobną agencję prowadzi także przeciwnik Sknerusa Kwakerfeller. Dowiadujemy się o jej istnieniu w komiksie Paperino, Paperoga e i falsi griffati (pl. Kwi pro kwa, Gigant Poleca 123)

Agenci KAWA[edytuj | edytuj kod]

Do agencji należą:

Imię Pseudonim Rzadziej używany pseudonim Komiks, w którym dołączył do Agencji Miejsce polskiej publikacji komiksu
Kaczor Donald A-Te 7 (Agencki Tajniak 7) ZO 7 (Zawsze Ostatni 7) "Pierwsza misja" MegaGiga 6
Dziobas Te-A 12 (Tajny Agent 12) Ma-Gnu 12 (Mały i Gnuśny 12) "Stoi w muzeum lokomotywa" MegaGiga 6
Diodak[1] Ta-W 5 (Tajny/Tajniacki Wynalazca 5) WZD 1 (Wynalazca za dychę 1) "Pierwsza misja" MegaGiga 6
Kaczka Daisy Be-Ka (Bez Kwalifikacji) Er-A 3 (Rezerwowa Agentka 3) "Pierwsza misja" MegaGiga 6
Hyzio, Dyzio i Zyzio Nie-Cza, Zie-Cza, Cze-Cza (Niebieska Czapka, Zielona Czapka, Czerwona Czapka) A-Pe 1, A-Pe 2 (Agenci Pomocniczy 1, 2, 3) "Operacja: Mikołaj" MegaGiga 16
Goguś Kwabotyn AO-1 (Agent na Odległość 1) AA-1 (Agent-amulet 1) "Kaczy agenci" Gigant Poleca 38

Ponadto w Agencji pracuje wielu szpiegów i kontaktów w różnych miastach, których tożsamości nie znamy.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

W tabelce zaznaczone są osoby bądź organizacje, które wiedzą o istnieniu Agencji:

Imię i nazwisko/Nazwa Komiks, w który po raz pierwszy się pojawia Miejsce publikacji komiksu Opis
Bob Pitz "Pierwsza misja" MegaGiga 6 Geniusz zbrodni. Opracował plan obrobienia skarbca Sknerusa McKwacza, który chciał sprzedać obcemu mocarstwu.
ABC "W służbie Wujka Sknerusa" MegaGiga 6 Tajna organizacja, która zdobywa niebezpieczne wynalazki, które mają jej pomóc w zdobyciu fortuny McKwacza. Czasem także atakuje fabryki Sknerusa.
Gerard Kasior "Agentów dwóch"[2] Gigant Poleca 41 Naukowiec, który najpierw zaraża Sknerusa nadmierną hojnością, a później chce zamienić pieniądze w kamienie.
Bracia Be "Pierwsza misja" MegaGiga 6 Kaczogrodzcy złodzieje, którzy chcą zdobyć cel działania agentów. Zazwyczaj występują jednak w komiksach nienawiązujących do Agencji.
Doktor Shayboos "Paperino missione Zantaf" komiks nie został wydany w Polsce. Szalony wynalazca, który chce ukraść fortunę Sknerusa.

Publikacje komiksów w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym komiksem z Agencją wydanym w Polsce był komiks Pomyłka czyni złodzieja, który został opublikowany w tomiku Komiks Gigant 4/98. Donald i Dziobas próbują w nim odzyskać pieniądze Braci Be, którzy rzekomo skradli je Sknerusowi. W tej serii opublikowano jeszcze komiks Spisek magów[3]. Później komiksy z podserii o KAWA można było przeczytać w tomach z serii "Gigant Poleca". Po pewnym czasie historyjki z Agencją publikowane były w MegaGiga (po raz pierwszy w tomie 6.) oraz w Gigancie Mamucie (po raz pierwszy w tomie 3).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Diodak dostarcza Agencji wynalazków stworzonych przez siebie samego. Został jednak raz wysłany na misję z kryptonimem Ta-W 5 w komiksie "Winni winyla" z Giganta Mamuta 4. Komiks ten był stworzony jednak o wiele później niż pierwszy komiks z KAWA, w którym dowiadujemy się o współpracy z Agencją
  2. W oryginalnej włoskiej kolejności pierwszy był komiks "Misja: Meduza" opublikowany w Gigancie Poleca 53.
  3. Powtórzony w tomie 6 serii MegaGiga pod tytułem Pogromcy demonów