Kadir Nurman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kadir Nurman (ur. ok. 1933 – zm. 24 października 2013) – niemiecki kucharz pochodzący w Turcji, jeden z wynalazców kebabu (döner kebab).

Nurman urodził się w Stambule w Turcji. Wyemigrował do Niemiec w 1960 roku, w wieku 26 lat, początkowo do Stuttgartu a następnie w 1966 do Berlina. Pracował w fabryce Daimlera w Stuttgarcie, potem jako mechanik w Berlinie Zachodnim. W latach 70 na fali powstających budek ulicznych z fast foodami prowadzonych przez emigrantów otworzył stoisko z kebabem przy berlińskim Dworcu Zoo. Sam zbudował pierwszy pionowy ruszt do opiekania mięsa. W skład kanapki z płaskiego cienkiego chleba wchodziły mięso baranie i sałatka[1].

Nurman nie opatentował pomysłu urządzenia i potrawy. Nie zastrzegł pomysłu gdyż pragnął, by wielu Turków mogło się utrzymać z przygotowania kebabów. W 2001 Nurman został uhonorowany przez Stowarzyszenie Producentów tureckich Doner. Twórca kebabu krytykował innych wytwórców za dodawanie do mięsa zbyt wielu składników i przypraw. Uważał też, że nie powinno się robić kebabu z kurczaka tylko z baraniny[2].

Innym tureckim wytwórcą kebabu, uznawanym przez niektórych za jego wynalazcę jest Mehmet Aygün. Wymyślił on Iskender Kebab w chlebie pita.

Przypisy

  1. Zmarł Kadir Nurmann wynalazca niemieckiego kebaba. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2013-10-28].
  2. Döner-Erfinder mag keine Tomaten im Fladenbrot (niem.). [dostęp 2013-10-28].