Kadok z Llancarvon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty Kadok
Saint Cado.JPG
Data śmierci ok. 570
Weedom
Czczony przez katolicki
Wspomnienie 23 stycznia lub 21 listopada

Kadok z Llancarvon, również Kadok Mądry – żyjący na przełomie V/VI wieku walijski święty Kościoła katolickiego.

Na przestrzeni wieków powstało wiele legend dotyczących tego świętego. Współcześni badacze nie potrafią rozstrzygnąć, czy kult Kadoka dotyczy wielu czy jednej postaci noszącej to imię. Podstawowym źródłem informacji pozostaje pochodzące z XI wieku Vita i na jego podstawie można odtworzyć życie Kadoka z Llancarvon.

Kadok pochodził z królewskiego rodu i był krewnym walijskiego biskupa Dawida z Menevii. Po pobycie u pustelnika uczył się w Lismore w szkole przyklasztornej, a później razem ze św. Finianem i grupą mnichów powołał opactwo Llancarvon (utworzenie tego klasztoru katolickiego przypisywane jest też św. Germanowi i św. Dubrycjuszowi). Przypisywano mu udział w pielgrzymkach do Rzymu i Jerozolimy, liczne podróże i działalność ewangelizacyjną na terenach Pikardii i Morinie. Zyskał przydomek Mądry, gdyż przypisywano mu autorstwo walijskich porzekadeł i sentencji. Śmierć Kadoka, która miała miejsce ok. roku 570 w Weedom, przyczyniła się do domniemania dzierżenia przez niego sakry Benewentu, gdyż łacińska nazwa tej miejscowości brzmiała Benevenna.

Wczesne ślady kultu i pobytu Kadoka w Bretanii wpłynęła na utrwalenie w lokalnej tradycji przeświadczenia o jego bretońskim rodowodzie.

Wspominany był 23 stycznia (w Wielkiej Brytanii) i 21 listopada (w Bretanii).

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]