Kadok z Llancarvon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Kadok

Cadog
święty mnich
Ilustracja
Data i miejsce śmierci ok. 570
Weedom
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 23 stycznia lub 21 listopada

Kadok z Llancarvon, również Kadok Mądry (wal.: Sant Cadog)– żyjący na przełomie V/VI wieku walijski święty Kościoła katolickiego.

Hagiografia[edytuj | edytuj kod]

Na przestrzeni wieków powstało wiele legend dotyczących tego świętego. Współcześni badacze nie potrafią rozstrzygnąć, czy kult Kadoka dotyczy wielu czy jednej postaci noszącej to imię. Podstawowym źródłem informacji pozostaje pochodzące z XI wieku Vita i na jego podstawie można odtworzyć życie Kadoka z Llancarvon.

Kadok pochodził z królewskiego rodu i był krewnym walijskiego biskupa Dawida z Menevii. Po pobycie u pustelnika uczył się w Lismore w szkole przyklasztornej, a później razem ze św. Finianem i grupą mnichów powołał opactwo Llancarfan (Llancarvon) (utworzenie tego klasztoru katolickiego przypisywane jest też św. Germanowi i św. Dubrycjuszowi). Przypisywano mu udział w pielgrzymkach do Rzymu i Jerozolimy, liczne podróże i działalność ewangelizacyjną na terenach Pikardii i Morinie. Zyskał przydomek Mądry, gdyż przypisywano mu autorstwo walijskich porzekadeł i sentencji. Śmierć Kadoka, która miała miejsce ok. roku 570 w Weedom, przyczyniła się do domniemania dzierżenia przez niego sakry Benewentu, gdyż łacińska nazwa tej miejscowości brzmiała Benevenna.

Wczesne ślady kultu i pobytu Kadoka w Bretanii wpłynęły na utrwalenie w lokalnej tradycji przeświadczenia o jego bretońskim rodowodzie.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspominany był 23 stycznia (w Wielkiej Brytanii) i 21 listopada (w Bretanii).

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronem wielu kościołów w Walii, m.in. kościoła byłego opactwa w Llancarfan.[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Welsh church uncovers stunning medieval wall paintings (ang.). BBC, 2013-12-06. [dostęp 2017-01-16].