Kadri Roshi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kadri Roshi
Data i miejsce urodzenia 4 stycznia 1924
Ballsh, Albania
Data i miejsce śmierci 6 lutego 2007
Tirana
Zawód aktor
Współmałżonek Drita Taho
Lata aktywności 1946-2005
Zespół artystyczny
Teatr Ludowy
Odznaczenia
Order Nderi i Kombit

Kadri Roshi (ur. 4 stycznia 1924 w Ballsh, zm. 6 lutego 2007 w Tiranie) – albański aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem adwokata. Wcześnie osierocony przez rodziców, zarabiał na życie zajmując się pracą fizyczną. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu. W początkach 1944 r. aresztowany przez Gestapo, w więzieniu przebywał do wyzwolenia kraju. Po opuszczeniu więzienia zaczął pracę jako portier w kinie Gloria i nadrabiał braki w edukacji. Zafascynowany teatrem podjął się pracy suflera w Teatrze Ludowym w Tiranie. Jego debiut teatralny miał mieć miejsce w 1946 roku – jako sufler zastąpił nieobecnego z powodu choroby aktora, co pozwoliło mu zagrać w sztuce Nikołaja Gogola Rewizor. Jeszcze w tym samym roku zagrał kolejne trzy role. W 1947 r. wyjechał na studia aktorskie do Zagrzebia, ale po zerwaniu współpracy Jugosławii z blokiem komunistycznym, studia kontynuował w Czechosłowacji.

W czasie swojej pięćdziesięcioletniej kariery scenicznej zagrał blisko 150 ról w teatrze i w filmie, w tym role Hamleta, Otella, ale zasłynął przede wszystkim jako odtwórca głównych ról w dramatach rosyjskich. Karierę filmową rozpoczął w 1953 r., podkładając głos do roli kronikarza w filmie Skanderbeg. Pięć lat później zagrał jedną z głównych ról w filmie Tana. Najczęściej wymieniany w rankingach na najpopularniejszego aktora albańskiego w XX w. W 1961 otrzymał tytuł Zasłużonego Artysty (alb. Artist i Merituar). W 1999 został uhonorowany przez prezydenta Rexhepa Mejdaniego orderem Honor Narodu (alb. Nderi i kombit).

W 1997 roku został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach za rolę w filmie Mirupafshim (reż. Kristos Bukuras), razem z Margaritą Xhepą.

Był żonaty (żona Drita Taho), miał dwoje dzieci. Imieniem Roshiego nazwano jedną z sal w Teatrze Narodowym, kino w Kuçovej, a także jedną z ulic w Durrësie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]