Kai Hansen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kai Hansen
Ilustracja
Kai Hansen podczas koncertu w Barcelonie
Data i miejsce urodzenia 17 stycznia 1963
Hamburg
Instrumenty gitara elektryczna
Gatunki speed metal, power metal, melodic metal
Zawód muzyk
Wydawnictwo Sanctuary
Zespoły
Helloween, Gamma Ray, Iron Savior, Unisonic
Strona internetowa

Kai Hansen (ur. 17 stycznia 1963 w Hamburgu) – niemiecki gitarzysta i wokalista heavymetalowy.

Założyciel i pierwszy wokalista zespołu Helloween; wchodził w skład zespołu w latach 1984-1989[1]. Miał znaczący wpływ na repertuar zespołu, jemu przypisuje się sukces płyt Keeper of the Seven Keys Part 1 (1987) i Keeper of the Seven Keys Part 2 (1988). Ponadto był członkiem zespołów Gentry, Iron Savior, a także udzielał się jako wiodący gitarzysta w zespole Blind Guardian. Po odejściu z Helloween założył zespół Gamma Ray.

W 2004 roku muzyk został sklasyfikowany na 87. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów według magazynu Guitar World[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Swoją pierwszą gitarę Kai dostał w wieku 12 lat. Brał lekcje gry na gitarze klasycznej sześć miesięcy i dwa lata później zaczął grać ze swoim pierwszym zespołem. Niedługo potem poznał Pieta Sielcka (dzisiaj Iron Savior) i z dwoma innymi kolegami założył zespół Gentry. Grali w małych klubach, szkołach i zdobyli pierwsze miejsce na amatorskim festiwalu w Hamburgu. Grali covery Sex Pistols, Slade i Uriah Heep, ale i też parę autorskich piosenek.

Jakiś czas później Kai i Piet poznali Ingo Schwichtenberga i Markusa Grosskopfa. Razem z nimi założyli zespół Second Hell, który szybko zmienił nazwę na Iron Fist. Grali koncerty w klubach, ale też zaczęli nagrywać ich muzykę w salach prób. Jednakże niedługo potem grupa rozpadła się.

Gdy Kai był w wojsku poznał Michaela Weikatha i dołączył do jego zespołu Powerfool. Lecz gdy nie mogli się porozumieć z kolegami z grupy, z powrotem założyli Iron Fist. Próby odbywały się w koszarach.

Niedługo potem poznali Limpa Schnoora, który miał kontakty z wytwórnią Noise Records. Dali mu swoje nagrania i dostali szansę nagrania dwóch piosenek do składanki "Death Metal". Piosenki dobrze się przyjęły więc wydłużono kontrakt i w efekcie zespół wydał Mini LP Helloween i Walls of Jericho.

Po nagraniu Keeper of the Seven Keys Part 1 i Keeper of the Seven Keys Part 2 z Michaelem Kiske Hansen odszedł z zespołu i założył Gamma Ray. W 1996 wraz z Pietem Sielckiem i Thomasem Stauchem założył zespół Iron Savior, aby niedługo później wrócić do Gamma Ray. Wiosną 2011 dołączył do założonej przez Michaela Kiske grupy Unisonic.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Helloween

Iron Savior

Gamma Ray

Unisonic

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Helloween - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-24].
  2. GUITAR WORLD's 100 Greatest Heavy Metal Guitarists Of All Time - Jan. 23, 2004 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-12-07].