Kajmak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Zobacz też: kajmak – turecki wyrób ze zsiadłego mleka.
Masa kajmakowa

Kajmak – słodka masa dodawana do deserów i innych produktów spożywczych.

Masa ta powstaje podczas gotowania mleka z cukrem w różnych proporcjach (często z dodatkiem kawy, czekolady, ciemnego kakao oraz innych produktów) do zgęstnienia; następnie ucierana jest z masłem, a czasami również ze śmietanką i żółtkiem.[1]

Drugim (mniej wymagającym) sposobem wytworzenia kajmaku jest gotowanie lub podgrzewanie w piekarniku przez 2-3 godziny puszki ze słodzonym mlekiem skondensowanym[2]. Masa uzyskana tą drogą jest czasem nazywana masą kajmakową, bądź za pomocą hiszpańskiego określenia, przyjętego również w języku angielskimdulce de leche[3]. Obecnie w sklepach można kupić także gotową masę w puszkach.

W obydwu przypadkach duże znaczenie ma odpowiedni czas gotowania. Kajmak gotowany zbyt długo, staje się kruchy i zyskuje posmak spalonego karmelu. W przypadku drugiego sposobu, zbyt długie podgrzewanie sprawia, że masa ma galaretowatą konsystencję, co utrudnia jej wykorzystanie np. do pokrycia ciasta. Podgrzewając puszkę w piekarniku, należy ją zanurzyć w naczyniu z wodą, aby przegrzanie nie doprowadziło do jej eksplozji.

Kajmak wykorzystuje się m.in. do nadziewania wafli (pischingerów)[4], w sprzedaży są również lody o tym smaku[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Masa kajmakowa. Portal kulinarny gotujmy.pl. [dostęp 2012-01-30].
  2. Prosta metoda przyrządzenia Dulce de lece z mleka w puszce. dulcedeleche.pl - przysmak kuchni argentyńskiej uwielbiany na całym świecie. [dostęp 2012-01-30].
  3. Dulce de leche na świecie!. dulcedeleche.pl - przysmak kuchni argentyńskiej uwielbiany na całym świecie. [dostęp 2012-01-30].
  4. Desery w sklepie Krakowski Kredens. [dostęp 2011-01-26].
  5. Menu z kawiarni-restauracji A. Blikle. [dostęp 2011-01-26].