Przejdź do zawartości

Kajmak (Turcja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kajmak

Kajmak (tur. kaymak) – produkt przygotowywany z mleka bawołu domowego i śmietanki kremówki. Wyrób charakterystyczny dla kuchni bałkańskiej, zwłaszcza tureckiej, serbskiej, czarnogórskiej, macedońskiej i bośniackiej[1]. Znany także w kuchni bliskowschodniej. Poza rodzajem mleka, z którego powstaje, jest identyczny z angielskim clotted cream.

Przygotowuje się go poprzez zagotowanie mleka, wlanie delikatnie na wierzch gęstej śmietany i pozostawienie na małym ogniu na ok. dwie godziny, a następnie zebranie śmietanki z wierzchu i odstawienie jej na pewien czas (od kilku godzin do nawet dni) do stygnięcia i fermentacji. Szczegóły przepisu, a także sposób konsumpcji różnią się zależnie od regionu – na Bałkanach kajmak podawany jest z pieczywem albo pleskawicą, w Turcji spożywany na śniadanie z wędlinami bądź miodem, a także wykorzystywany jako nadzienie do naleśników. Produkt ten występuje również w Iraku, gdzie nazywany jest qaimar i spożywany podobnie jak w Turcji, a także w Afganistanie, gdzie jako qymaq podawany jest z przaśnym chlebem, naanem bądź też w qymak chai – czyli specjalnie przyrządzonej zielonej herbacie, w której (wraz z sodą oczyszczoną i mlekiem) kajmak stanowi warstwę wierzchnią.

W Turcji osmańskiej pojęciem tym określano zsiadłe mleko bawolic[2]. Obecnie w języku tureckim słowem tym niekiedy określa się gęstą pianę powstającą na tradycyjnej, mocnej kawie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Kajmak. [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. kujawsko-pomorskie) [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [zarchiwizowane z [brak tego adresu] (2016-03-16)].
  2. S. Stachowski: Słownik historyczny turcyzmów w języku polskim, Kraków 2007, s. 189.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]