Kaladan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaladan
Uniwersum uniwersum Diuny
Autor Frank Herbert
Charakterystyka
Oceany tak (większość powierzchni)
Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące ludzie
Ważni mieszkańcy Leto Atryda

Kaladan – planeta w uniwersum Diuny, stworzonym przez Franka Herberta. W powieści Bóg Imperator Diuny, nazwa tego ciała niebieskiego jest skracana do Dan.

Kaladan, trzecia planeta gwiazdy Delta Pavonis, należy do Atrydów od dwudziestu sześciu pokoleń. Jest również domem rodzinnym Paula Atrydy

Planeta w większości pokryta jest wodą, na jej powierzchni występują silne wiatry. Lądy pokryte są mokradłami, podmokłymi łąkami i lasami. Podstawą gospodarki Kaladanu jest uprawa ryżu pundi[1] i hodowla bydła, jak również winnice.

Atrydzi otrzymali planetę w 8711 roku. Okazali się sprawiedliwymi i popularnymi władcami. Ludność Kaladanu jest fanatycznie lojalna wobec tego rodu; planety bronią również oddziały świetnie uzbrojonych wojowników, a podstawą wojsk jest "potęga morska i powietrzna"[2].

Kaladanskie wioski rybackie były staroświeckie i urocze. Ich mieszkańcy sami budowali łodzie i malowali na żaglach rodowe znaki. Obywając się bez satelitarnych prognoz pogody, przewidywali sztormy na podstawie obserwacji wiatrów, a nawet próbowania przesyconego sola powietrza. Wiedzieli, o jakiej porze są najlepsze połowy, gdzie znaleźć skorupiaki i jadalne wodorosty, które stanowiły podstawę ich pożywienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Frank Herbert: Diuna. Poznań: REBIS, 2007, s. 62.
  2. Frank Herbert: Diuna. Poznań: REBIS, 2007, s. 123."- Nasze panowanie nad Kaladanem – mówił Leto – opierało się na potędze morskiej i powietrznej"
  3. Brian Herbert, Kevin J. Anderson: Diuna. Krucjata przeciw maszynom.