Kalikst Caravario

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Kalikst Caravario
Callisto Caravario
prezbiter i męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1903
Turyn, Włochy

Data i miejsce śmierci

25 lutego 1930
Chiny

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

15 maja 1983
Watykan
przez Jana Pawła II

Kanonizacja

1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

13 listopada;
9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Św. Callisto Caravario (chiń. 高惠黎; pinyin Gāo Huìlí; ur. 8 czerwca 1903 r. w Turynie – zm. 25 lutego 1930 r. w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, włoski salezjanin, ksiądz, misjonarz, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kalikst Caravario od 1914 r. uczył się w gimnazjum salezjańskim w Turynie-Valdocco. W 1918 r. wstąpił do nowicjatu salezjanów w Foglizzo Canavese, gdzie pierwsze śluby złożył 19 września 1919 r. 7 października 1924 r. opuścił Turyn i udał się na misje. Najpierw przybył do Szanghaju, gdzie uczył się chińskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1929 r., następnie został skierowany do pracy w Lianzhou.

W lutym 1930 r. towarzyszył biskupowi Versiglia w podróży wizytacyjnej po placówkach misyjnych. 25 lutego 1930 r. popłynął dżonką razem z biskupem Versiglia, dwoma innymi misjonarzami, dwoma chińskimi katechistami i uczennicami szkoły katechistycznej do Lianzhou. Wszyscy oni uważali, że w dużej grupie będzie małe zagrożenie rabunku ze strony piratów. W południe, gdy przybyli do Litouzui zostali zatrzymani przez bandę piratów. Piraci żądali znacznej sumy jako okupu. Zauważyli na pokładzie dziewczęta i chcieli zabrać je siłą. Misjonarze interweniowali, prosząc piratów w uprzejmych słowach. Usiłowania te były daremne, piraci próbowali dostać się na pokład dżonki, misjonarze zagrodzili im drogę. Doprowadzeni do szaleństwa piraci bili strzelbami biskupa Versiglia i księdza Caravario, tak że ci padli zakrwawieni na ziemię. Następnie misjonarze zostali zabrani do lasu. Po kilku minutach usłyszano strzały.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Został beatyfikowany 15 maja 1983 r. przez Jana Pawła II razem z Alojzym Versiglia. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 60.

Źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]