Kaliopi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaliopi
Ilustracja
Kaliopi (2016)
Imię i nazwisko Kaliopi Bukle
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1966
Kiczewo, Jugosławia
Gatunki blues, jazz, klasyka, pop
Zawód piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów
Aktywność od 1976
Wydawnictwo Kaliopi Music Production, Aquarius Records, Hayat Production
Powiązania Romeo Grill
Zespoły
Kaliopi
Strona internetowa

Kaliopi Bukle, mac.: Калиопи Букле (ur. 28 grudnia 1966 w Kiczewie) – macedońska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, dwukrotna reprezentantka Macedonii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji: w 2012 i 2016 roku. W 1996 także miała reprezentować kraj w konkursie, jednak nie przeszła etapu kwalifikacyjnego.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Kaliopi Bukle ujawniła swoje zainteresowanie muzyką w 1976 roku, kiedy jako dziewięciolatka wzięła udział w macedońskim festiwalu muzycznym dla dzieci Zlatno Slavejče[1], który ostatecznie wygrała za interpretację utworu „Tebe majka čeka” z repertuaru Terezy Kesoviji[2]. W latach 1978–1980 odbyła trasę koncertową zatytułowaną Razvigorče po Czechosłowacji, Słowenii (wówczas w rodzinnej Jugosławii) i Austrii jako chórzystka u macedońskiego kompozytora Zapro Zaprova. Przez cztery lata trenowała śpiew solowy w klasie Mariji Nikolovskiej, a od 1984 roku w Akademii Muzycznej w klasie Blagoja Nikolovskiego. W tym samym roku zajęła trzecie miejsce w konkursie dla piosenkarzy solowych w Jugosławii, gdzie była najmłodszą piosenkarką muzyki klasycznej. Wtedy dołączyła do zespołu muzycznego Kaliopi, którego założycielem i kierownikiem został Romeo Grill[1]. Na prośbę Macedonian Radio (MRT), nagrała z nim dwa utwory: „Tomi” i „Nemoj da me budis”[2].

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

1984–88: Kaliopi, Rodjeni i rozpad zespołu[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku Kaliopi wraz z zespołem wzięła udział w festiwalu Opatija i wygrała główną nagrodę od jugosłowiańskich dziennikarzy w kategorii Najlepsza interpretacja za wykonanie utworu „Leo”. W 1986 roku grupa opublikowała swój debiutancki album zatytułowany Kaliopi, który miał swoją premierę w programie telewizji RTV Lublana. W tym samym roku zespół wziął udział na festiwalu Splitski Festival, organizowanym w chorwackim Split, podczas którego zdobył nagrodę za najlepszy debiut z utworem „Da more zna”. Dwa lata później premierę miał ich drugi album studyjny pt. Rodjeni, nagrywany w Zagrzebiu. Niedługo potem zespół wyruszył w trasę koncertową po Jugosławii oraz krajach ZSRR. W tym czasie Bukle, wraz z Romeo Grilem, przeprowadziła się do Szwajcarii, co doprowadziło do rozpadu zespołu oraz przerwania kariery przez wokalistkę[2][1].

1996–2001: Konkurs Piosenki Eurowizji, Oboi me i Ako denot mi e nok[edytuj | edytuj kod]

Kaliopi powróciła na scenę muzyczną w 1996 roku, kiedy to wzięła udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych SkopjeFest 1996[1], do których głosiła się z utworem „Samo ti”. Ostatecznie wygrała eliminacje, dzięki czemu zdobyła możliwość reprezentowania Macedonii podczas 41. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 1996 roku organizator widowiska, Europejska Unia Nadawców (EBU), wprowadził nietransmitowaną rundę kwalifikacyjną dla wszystkich uczestniczących państw, spośród których do udziału w finale zostało dopuszczonych 23 z 29 kandydatów. O wynikach półfinału zdecydowały krajowe komisje jurorskie, które przyznawały punkty poszczególnym utworom po przesłuchaniu ich studyjnych wersji. Piosenka Kaliopi zajęła wówczas 26. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do udziału w rundzie finałowej konkursu[2].

W 1999 roku piosenkarka przeprowadziła się do Macedonii, gdzie zaczęła komponować i pisać utwory dla innych artystów[1]. Napisała utwory „Bidi ti” i „3 x ne” dla początkującej piosenkarki Mersihy, z którymi trafiła na pierwsze miejsce na macedońskiej liście przebojów Macedonian Top Ten Charts. W grudniu tego samego roku ukazała się pierwsza solowa płyta studyjna Kaliopi pt. Oboi me[1]. Wydawnictwo promował singiel „Daj da pijam”, który został opublikowany w trakcie trwania trzymiesięcznej trasy koncertowej, rozpoczętej w styczniu 2000 roku[2]. W styczniu kolejnego roku wokalistka zapowiedziała premierę swojego nowego albumu, który powstał we współpracy z producentem muzycznym i kompozytorem Darko Dimitrov. W czerwcu stacje telewizyjne wyemitowały dokument Kaliopi Again, co zbiegło się z wydaniem jej drugiego solowego krążka pt. Ako denot mi e nok. Miesiąc później, w starożytnym amfiteatrze Heraklea w Bitoli zagrała specjalny koncert unplugged, podczas którego wystąpiła dla czterotysięcznej publiczności, a w listopadzie wyruszyła w trasę koncertową Na pat do Makedonija. Zagrała wówczas 11 koncertów, a trzy z nich odbyły się w halach sportowych w Skopju[2].

2002–04: Skopje Fest 2002, Ne mi go zemaj vremeto i ślub z Vasilem[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2002 roku Kaliopi zgłosiła swój utwór „Pesna za nas” do siedziby macedońskiej telewizji w celu wykonania go podczas selekcji 47. Konkursu Piosenki Eurowizji przez Gorgiego Krstevskiego. Wokalistka towarzyszyła mu na scenie, śpiewając w chórkach. Ostatecznie, utwór zajął piąte miejsce w finałowej klasyfikacji. W lipcu artystka wydała nowe single – „Zasluzena zemja” i „Najmila”, a w październiku - album koncertowy Najmila – Kaliopi Live and Unreleased, na którym znajdowały się największe przeboje artystki oraz dwa premierowe utwory wykonane na żywo[2].

Na początku 2003 roku Kaliopi wydała swój kolejny singiel „Ne mi go zemaj vremeto” oraz ogłosiła, że zamierza stworzyć duet z popularną romską wokalistką Esmą Redżepową oraz macedońskim aktorem Vasilem Zafirchevem. W listopadzie ukazał się kolejny singiel wokalistki - „Za kogo postojam”, który zapowiadał jego trzeci studyjny album pt. Ne mi go zemaj vremeto, wydany pod koniec grudnia. Płyta zawierała utwory w języku macedońskim, ale także serbskim, chorwackim i bośniackim[2]. Wraz z wydaniem albumu, Kaliopi opublikowała pierwszy singel promujący krążek – „Smeh”. W tym samym czasie odbyła trasę promującą po Macedonii, podczas której wydała kolejny singiel – „Toa sum jas”. Latem wokalistka wystąpiła z Vasilem Zafirchevem podczas programu promującego kulturę Macedonii, później wydała z nim utwór „Purpurni dozdovi”. Niedługo potem para zaręczyła się, a kilka miesięcy później wzięła ślub[2].

2005–06: Skopje Fest 2005, Me, Isadora i Zivotot e Džabe[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku Kaliopi została zaproszona do udziału w macedońskich selekcjach do jubileuszowego, 50. Konkursu Piosenki Eurowizji. Początkowo zrezygnowała z rywalizacji z powodu otrzymania złych informacji o procesie eliminacji i wyborze piosenki, z którymi się nie zgadzała (była chętna na udział w konkursie jedynie w przypadku wyboru wewnętrznego przez stację)[3], ostatecznie jednak wystąpiła podczas koncertu selekcyjnego jako kompozytorka utworu „Ne” Aleksandry Pilewej, która zajęła ostatecznie trzecie miejsce w finale. W maju tego samego roku Kaliopi zagrała dwa koncerty w Szwecji i w Chorwacji, skomponowała także utwór „Se lazam sebe” dla Karoliny Goczewej. We wrześniu wydała kolejny album zatytułowany Me, Isadora, który promowany był przez singiel „Koga prokleto ti trebam”, wydany dwa miesiące później[2].

W lutym 2006 roku Kaliopi opublikowała świąteczny utwór „1000 Bozji Cvetovi”. Na potrzeby nakręcenia teledysku, wokalistka przefarbowała swoje włosy na blond. W tym samym roku wyraziła chęć udziału w macedońskich selekcjach do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosiła się ze swoją propozycją „Silna” (z którą zajęła ostatecznie szóste miejsce) oraz napisała i skomponowała konkursowy utwór dla Evy Nedinkovskiej – „Taan i med”. Po udziale w selekcjach, Kaliopi wydała album Zivotot e Džabe oraz rozpoczęła współpracę z Massimo Savicą, komponując dla niego część utworów na jego płytę i nagrywając na niego utwór „Melankolija”. 12 lipca wystąpiła podczas czarnogórskiego festiwalu Suncane Skale 2006 z serbską wersją utworu „Silna”, z którą zajęła trzecie miejsce[2], a pod koniec września wyjechała z wokalistą do Zagrzebia na trasę koncertową. Podczas pobytu w Chorwacji, podpisała umowę z Aquarius Records, który miał wydać jej pierwszy album kompilacyjny – The Best of Kaliopi[2].

2006–08: 30-lecie pracy artystycznej, Zelim ti rci i Pjesma Mediterana[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku Kaliopi świętowała 30-lecie pracy artystycznej, a jubileusz odbył się w formie wielkiego koncertu w Universal Hall w Skopju. Zaśpiewała wówczas swoje największe przeboje i zaprosiła do udziału takich artystów, jak Esma Redżepowa czy Edin Karamazov, którzy towarzyszyli jej na scenie[1]. Koncert został zarejestrowany i wydany w formie DVD zimą 2006 roku. Kilka tygodni po koncercie, wokalistka opublikowała utwór „Probudi me”, który został pierwszym singlem z jej nadchodzącego albumu Zelim ti rci. W tym samym czasie zaczęła przygotowania do wydania jej drugiej płyty kompilacyjnej pt. Best of. W tworzeniu materiału na nowy album pomagał jej Karamazov[2].

W tym samym roku Kaliopi wystąpiła gościnnie podczas 11. edycji chorwackiej gali Golden Ladybug[4] razem z perkusistą Garo Tavitjanim. Ich wykonanie utworu „We Have Only One Name” z repertuaru Jonce Hristovskiego został opisany przez prasę jako „najpotężniejszym zarówno wokalnie, jak i wizualnie występ muzyczny podczas uroczystości”. 23 czerwca zaśpiewała podczas koncertu promocyjnego jako jedna z uczestniczek kompilacji Macedonia Forever Agencji Sportu i Młodości na placu Macedonia w Skopju. Podczas imprezy wykonała utwory „Narode makedonski” i „Edno ime imame”. Od 27 do 30 czerwca uczestniczyła w międzynarodowym czarnogórskim festiwalu muzycznym Pjesma Mediterana w Budwie, na którym wykonała utwór „Reci mi”, była także autorką propozycji „Dajem ti sve”, wykonanej podczas konkursu przez Tamarę Todewską. 6 lipca wzięła udział w 48. edycji chorwackiego festiwalu Splitski Festival, podczas którego wykonała utwór „Za tebe cuvam sebe” z repertuaru Alka Vuica[2].

W listopadzie 2006 roku Kaliopi wzięła udział w albańskim festiwalu Kënga Magjike, na który skomponowała utwór „Jemi të huaj” dla Lediny Çelo, laureatki drugiego miejsca podczas konkursu. Rok później wystąpiła jako gość specjalny koncertu finałowego, wykonała wówczas numer „Ako denot mi e nok”, dedykowany zmarłemu tragicznie kilka miesięcy wcześniej Tosze Proeskiemu. W 2008 roku wokalistka napisała konkursowy utwór „Njëri nga ata”, z którym do rywalizacji zgłosiła się Jonida Maliqi. Propozycja zajęła pierwsze miejsce, dzięki czemu Bukle została pierwszym niealbańskim kompozytorem zwycięskiego utworu[2]. 5 października 2008 roku zagrała w Skopju podczas koncertu w hołdzie Tosze Proeskiemu, który odbył się w rocznicę ostatniego występu artysty. Podczas wydarzenia, wykonała przebój „Nema ni blagodaram” z repertuaru wokalisty[2].

2009–10: Oblivion[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2009 roku Kaliopi zaprezentowała trzygodzinny recital podczas koncertu walentynkowego, który odbył się w Metropolis Arena w Skopju. Wokalistka promowała wówczas swoją specjalną kolekcję ubrań, sygnowaną jej imieniem i zaprojektowaną specjalnie na tę uroczystość. W tym samym roku pojawiła się gościnnie na albumie Edima Karamazowa The Lute is a Song wytwórni DECCA oraz otrzymała serbską nagrodę Carina Teodora za całokształt pracy artystycznej.

Pod koniec lutego wzięła udział w macedońskich selekcjach do 54. Konkursu Piosenki EurowizjiSkopje Fest 2009, z utworem „Rum dum dum” autorstwa Kire Kostova. Wokalistka wykonała propozycję w duecie z macedońskim wokalistą folkowym – Naum Petreskim, z którym wygrała drugi półfinał selekcji, zdobywając awans do finału. Ostatecznie, duet zajął drugie miejsce w finałowej klasyfikacji, przegrywając jednym punktem z zespołem Next Time, który wygrał dzięki większemu poparciu telewidzów. Oprócz tego, wokalistka napisała również konkursową propozycję dla Verce Pandilovskiej – „Severno od mene, juzno od tebe”, który awansował do rundy finałowej eliminacji[2].

W lipcu Kaliopi i Petreski wygrali z utworem „Rum dum dum” finał czarnogórskiego festiwalu Sunčane Skale w Hercegu Novim, a ich prezentacja konkursowa została wyróżniona nagrodą Prince w kategorii Najlepszy występ[2]. Miesiąc wcześniej wokalistka zgłosiła się do udziału w festiwalu Pjesma Mediterana z utworem „Meni je ime”. Poza tym, skomponowała konkursowy utwór „Sarena Pesma” dla Tamary Todewskiej oraz napisała tekst piosenki do propozycji „A more” Lambe Alabakovskiego. Podczas koncertu finałowego otrzymała nagrodę za najlepszą interpretację utworu, który później zgłosiła także do stawki konkursowej festiwalu Sunčane Skale, na którym otrzymała statuetkę w kategorii Najlepszy występ. Podczas gali wręczania nagród wykonała swój najnowszy singiel – „Od sebe ne odustajem”, a trzeciego dnia festiwalu jej utwór „Rum dum dum” został wybrany przez ekspertów muzycznych na przebój lata[2].

Podczas gali Indexi Awards 2009 wokalistka otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii Najlepsza artystka, a podczas festiwalu w Budwie przyznano jej statuetkę im. Davorin Popovic za Najlepszy występ. Latem tego samego roku została przewodniczącą komisji jurorskiej podczas konkursu Europe Sings, który odbył się w Banja Luka, oraz wystąpiła na nim jako muzyczny gość specjalny[2]. 5 listopada tego samego roku razem z Edinm Karamazovem zaśpiewała na koncercie w Macedońskiej Operze i Balecie[1]. Podczas koncertu para promowała swój wspólny album studyjny pt. Oblivion. W tym samym miesiącu Kaliopi została zaproszona przez Aleksandra Milica Miliego do nagrania utworu „Nevinost”, który trafił na jego album kompilacyjny – Miligram. Miesiąc później wokalistka wydała kolejny singiel „Sreka i taga”, do którego sama napisała muzykę i słowa, a aranżacją muzyczną zajął się Darko Dimitrov[2].

W 2010 roku premierę miał kolejny solowy album Kaliopi pt. Poraka, na którym znalazło się 11 piosenek. Nadzorcą płyty został Darko Juranović, producentem muzycznym firma D'Knock, a współproducentem – Tihomir Preradović[5].

2011–13: Konkurs Piosenki Eurowizji i Melem[edytuj | edytuj kod]

19 listopada 2011 roku Kaliopi została wybrana wewnętrznie przez macedońskiego nadawcę publicznego MKRTV na reprezentantkę Macedonii podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w 2012 roku[6]. Jej konkursową propozycją został utwór „Crno i belo”, napisany przez Romeo Grilla[1][7]. Oprócz macedońskojęzycznej wersji singla, powstała także promocyjna wersja – „Black and White”, zaśpiewana w języku angielskim[8][9]. Premiera eurowizyjnej propozycji odbyła się 29 lutego, podczas półtoragodzinnego programu Evrosong 2012: Kaliopi za Makedonija[10][11][12].

Kaliopi wystąpiła z drugim numerem startowym[13] w drugim półfinale konkursu, który odbył się 24 maja[14]. Zdobyła łącznie 53 punkty i zajęła 9. miejsce, awansując do rundy finałowej, która odbyła się w sobotę, 26 maja[15]. Wokalistka zaprezentowała się w niej jako 22. w kolejności[16] i otrzymała w sumie 71 punktów, które zapewniły jej 13. miejsce w końcowej klasyfikacji[17][18].

W 2013 roku premierę miał kolejny album studyjny Kaliopi zatytułowany Melem, który promowany był przez singiel „Lokomotiva”[2]. Po premierze płyty, wokalistka wyruszyła w trasę koncertową, a w styczniu kolejnego roku zasiadła w komisji jurorskiej finałowego odcinka programu Site nasi pesni[19].

Od 2016: Konkurs Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Kaliopi podczas występu w 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w maju 2016 roku

Pod koniec listopada 2015 roku piosenkarka ogłosiła, że będzie reprezentowała Macedonię w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w maju 2016 roku[20]. Jej konkursowym utworem została piosenka „Dona”. Kaliopi wystartowała z 8 numerem startowym w drugim półfinale konkursu, który odbył się 12 maja[21]. Zdobyła łącznie 88 punktów i zajęła 11 miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do wielkiego finału.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy nagrane z zespołem Kaliopi[edytuj | edytuj kod]

 • Kaliopi (1986)
 • Rodjeni (1987)

Albumy solowe[edytuj | edytuj kod]

 • Oboi me (1999)
 • Ako denot mi e nokj (2001)
 • Ne mi go zemaj vremeto (2004)
 • Zelim ti reci (2008)
 • Poraka (2010)
 • Melem (2013)

Albumy nagrane z Edinem Karamazovem[edytuj | edytuj kod]

 • Oblivion (2009)

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Najmila (2002)
 • Me Isadora (2005)
 • The Best Of (2007)

Albumy koncertowe (DVD)[edytuj | edytuj kod]

 • Kaliopi Live(2006)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i About Kaliopi (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-12-28].
 2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Biography of Kaliopi Bukle (mac.). kaliopi.com.mk. [dostęp 2013-12-28].
 3. Roel Philips: Kaliopi withdraws from Macedonian selections (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-11-09. [dostęp 2015-02-27].
 4. „Golden Ladybug of popularity” celebrates its 15th anniversary
 5. promotion in Skopje
 6. Kaliopi to represent FYR Macedonia in 2012 (ang.). W: EBUautor=Glen Webb [on-line]. eurovision.tv, 2011-11-20. [dostęp 2013-12-28].
 7. It's Black & White for FYR Macedonia (ang.). W: EBUautor=Glen Webb [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-16. [dostęp 2013-12-28].
 8. Język utworu wybrany. W: Eurowizja.org [on-line].
 9. Ostatni refren po angielsku. W: Eurowizja.org [on-line].
 10. FYR Macedonia entry to be premiered on February 29th (ang.). W: EBUautor=Glen Webb [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-31. [dostęp 2013-12-28].
 11. FYR Macedonia, hear Kaliopi's entry live tonight (ang.). W: EBUautor=Glen Webb [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-29. [dostęp 2013-12-28].
 12. FYR Macedonia,Kaliopi presents Crno E Belo (ang.). W: EBUautor=Glen Webb [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-29. [dostęp 2013-12-28].
 13. Victor M. Escudero: Results of the 2012 Running Order Draw! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-20. [dostęp 2013-03-01].
 14. Victor M. Escudero: Results of the Semi-Final allocation draw (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-25. [dostęp 2013-03-01].
 15. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01].
 16. Victor M. Escudero: Grand Final: Running Order (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-05-25. [dostęp 2013-08-22].
 17. Eurovision Song Contest 2012 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-08-22].
 18. Eurovision 2012 split jury-televote results revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-15].
 19. Kaliopi was a part of the grand super final of the show „Site nasi pesni” (ang.). W: Facebook [on-line]. facebook.com, 2014-01-19. [dostęp 2014-04-24].
 20. Калиопи ќе ја претставува Македонија на Евросонг 2016 (mac.). mrt.com.mk, 2015-11-24. [dostęp 2015-11-25].
 21. Eurovision Song Contest Stockholm 2016 [dostęp 2017-07-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]