Kalipso (córka Atlasa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kalipso
Καλυψώ
Ilustracja
nimfa w mitologii greckiej
Ojciec Atlas lub Helios

Kalipso (gr. Καλυψώ Kalypsṓ, łac. Calypso) – w mitologii greckiej nimfa żyjąca na Ogygii (gr. Ὠγυγία), wyspie identyfikowanej z różnymi rzeczywistymi wyspami na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. Uchodziła za córkę tytana Atlasa lub Heliosa. To przez wspieranie ich podczas tytanomachii została uwięziona na Ogygii i skazana na przyjmowanie sławnych herosów, w tym Heraklesa czy znanego jego odpowiednika rzymskiego Herkulesa.

Pochodzenie imienia „Kalipso”[edytuj | edytuj kod]

Dokładna etymologia imienia Kalipso nie jest znana. Słowo Καλύπτειν (kalyptein, ‘chować’, ‘kryć’, z którego wywodzi się też „Apokalipsa” – objawienie) sugeruje, że Kalipso była na początku utożsamiana z boginią śmierci bądź ciemności.

Postać z Odysei[edytuj | edytuj kod]

Kalipso jest najbardziej znana z roli jaką odegrała w Odysei Homera, w której więzi bohatera wojny trojańskiej – Odyseusza. Trzyma go przez siedem lat jako zakładnika na Ogygii chcąc go uczynić swoim nieśmiertelnym mężem. Odys ma odmienne plany – pragnie wrócić do swojej ukochanej żony Penelopy. Atena, która mu sprzyja, prosi Zeusa o uwolnienie zakładnika z wyspy. Ten przystaje na prośbę i wysyła Hermesa, by kazał Kalipso uwolnić Odyseusza.

Zdaniem Hezjoda, greckiego epika, Kalipso urodziła Odyseuszowi dwójkę dzieci, Nausitusa i Nausinusa.

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

  • Kalipso pojawia się w serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy - w czwartej książce Bitwa w Labiryncie autorstwa Ricka Riordana, w której Percy Jackson przybija do brzegów Ogygii, gdzie zajmuje się nim Kalipso. Początkowo, Kalipso nie chce powiedzieć Percy'emu, że musi wybrać między zostaniem z nią na zawsze a w konsekwencji byciem nieśmiertelnym i ratowaniem przyjaciół, jednak niechętnie w końcu to czyni. Mimo że Percy zakochał się w Kalipso, która troszczy się o niego, decyduje się opuścić wyspę. Percy już zawsze będzie się zastanawiał, czy to był dobry wybór. W piątej książce z tej serii Ostatni Olimpijczyk Percy prosi Zeusa, by wszyscy przyjaźni tytani, tacy jak Kalipso, byli uwolnieni.
  • W Domu Hadesa 4 części Olimpijskich Herosów Leo, jeden z siedmiorga herosów ratujących świat, ląduje (dosłownie spada, w locie majstruje jednoosobowy helikopterek, który osłabiając siłę upadku, pozwala mu przeżyć) na Ogygii. Poznaje Kalipso, która jest wściekła na bogów za zesłanie jej Leona, bo wygląd ma mało heroiczny ale też Kalipso ma dość zakochiwania się w odwiedzających ją herosach. No cóż, budują razem tratwę, by Leo mógł opuścić wyspę. Ich znajomość kończy się dla Kalipso jak zwykle, chociaż Leo przysięga na Styks... i czekamy na tom 5, by zobaczyć, czy dotrzyma przysięgi.
  • Na ulicy Długiej w Gdańsku znajduje się jej pomnik.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik kultury antycznej pod red. Lidii Winniczuk. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986. ISBN 83-214-0406-5