Kalipso (córka Atlasa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kalipso
Καλυψώ
nimfa
Ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Atlas lub Helios

Kalipso (gr. Καλυψώ Kalypsṓ, łac. Calypso) – w mitologii greckiej nimfa żyjąca na Ogygii (gr. Ὠγυγία), wyspie identyfikowanej z różnymi rzeczywistymi wyspami na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. Uchodziła za córkę tytana Atlasa. To przez wspieranie ojca podczas tytanomachii została uwięziona na Ogygii i skazana na przyjmowanie sławnych herosów, w tym Heraklesa czy znanego jego odpowiednika rzymskiego Herkulesa.

Pochodzenie imienia „Kalipso”[edytuj | edytuj kod]

Dokładna etymologia imienia Kalipso nie jest znana. Słowo „καλύπτειν” (kalyptein) = chować, kryć, z którego wywodzi się też „apokalipsa” = objawienie, sugeruje, że Kalipso była na początku utożsamiana z boginią śmierci bądź ciemności.

Postać z Odysei[edytuj | edytuj kod]

Kalipso jest najbardziej znana z roli jaką odegrała w Odysei Homera, w której więzi bohatera wojny trojańskiej – Odyseusza. Trzyma go przez siedem lat jako zakładnika na Ogygii, chcąc go uczynić swoim nieśmiertelnym mężem[1]. Odys ma odmienne plany – pragnie wrócić do swojej ukochanej żony Penelopy. Atena, która mu sprzyja, prosi Zeusa o uwolnienie zakładnika z wyspy. Ten przystaje na prośbę i wysyła Hermesa, by kazał Kalipso uwolnić Odyseusza.

Zdaniem Hezjoda, greckiego epika, Kalipso urodziła Odyseuszowi dwójkę dzieci, Nausitusa i Nausinusa.

Współczesne nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Parandowski, Mitologia: wierzenia i podania Greków i Rzymian, 1965.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik kultury antycznej pod red. Lidii Winniczuk. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986. ISBN 83-214-0406-5