Kaliszkowice Ołobockie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaliszkowice Ołobockie
Szkoła w Kaliszkowicach Ołobockich
Szkoła w Kaliszkowicach Ołobockich
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat ostrzeszowski
Gmina Mikstat
Liczba ludności (2006) 880
Strefa numeracyjna (+48) 62
Kod pocztowy 63-510
Tablice rejestracyjne POT
SIMC 0203849
Położenie na mapie gminy Mikstat
Mapa lokalizacyjna gminy Mikstat
Kaliszkowice Ołobockie
Kaliszkowice Ołobockie
Położenie na mapie powiatu ostrzeszowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu ostrzeszowskiego
Kaliszkowice Ołobockie
Kaliszkowice Ołobockie
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Kaliszkowice Ołobockie
Kaliszkowice Ołobockie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kaliszkowice Ołobockie
Kaliszkowice Ołobockie
Ziemia51°32′57″N 18°03′05″E/51,549167 18,051389

Kaliszkowice Ołobockiewieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Mikstat.

Wieś duchowna Kaliszkowice, własność klasztoru klasztoru cysterek w Ołoboku położona była w końcu XVI wieku w powiecie ostrzeszowskim ziemi wieluńskiej województwa sieradzkiego[1].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Wymieniane w źródłach od 1213 jako wieś kościelna[2]. Nazwa miejscowości pochodzi od dawnych właścicieli terenów wsi – klasztoru w Ołoboku (w odróżnieniu od sąsiednich Kaliszkowic Kaliskich, których właścicielem był zakon w Kaliszu).

Odległości do pobliskich miast:

Wieś położona na skrzyżowaniu dróg powiatowych między tymi miastami. Rozpościera się na planie krzyża. Na wschód od centrum wsi, w odległości ok. 1200 m od skrzyżowania głównych dróg, leży osada nazywana “Wywozy”. Tutaj naturalną granicę terenu wsi tworzy ściana lasu należącego do nadleśnictwa Taczanów i biegnąca z Grabowa nad Prosną do pobliskich Namysłaków niezelektryzowana linia kolejowa, w dniu dzisiejszym nieeksploatowana. Linia powstała w okresie przedwojennym. Według planów niemieckich miała ona biec aż do Kalisza, lecz idea ta nie została zrealizowana. W czasach powojennych była ona wykorzystywana przez Polskie Koleje Państwowe do przewozu drewna – z tego też powodu końcowa stacja Namysłaki to rozległy teren składnicy, na który zwożono drewno pozyskiwane w pobliskich lasach.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się na granicy z sąsiednią wsią – Kaliszkowice Kaliskie. Początkowo budynek pełnił rolę szkółki, do której uczęszczały dzieci z terenu Kaliszkowic Ołobockich i Kaliskich. Po decyzji utworzenia parafii (do tego momentu wsie należały do parafia Kotłów odległej o 6 km) budynek zaadaptowano na kościół parafialny. Kościółek został rozbudowany w latach 90. Ciekawy jest sposób, w jaki zrealizowano przebudowę – kościół uprzednio posiadał drzwi wejściowe od strony drogi, w czasie przebudowy przedłużono część za ołtarzem, dosłownie odwracając kościół – wejście obecnie znajduje się w części zachodniej, obecny ołtarz i zakrystia zajmują dawną nawę główną kościoła. Kościół zbudowany w zarysie krzyża łacińskiego – w ramionach bocznych znajdują się ołtarze. Wnętrze kościoła jest śnieżnobiałe, wzdłuż ścian bocznych zrealizowane w drewnie stacje drogi krzyżowej. Na ołtarzu dominują 2 obrazy przedstawiające scenę Zwiastowania –– kościół znajduje się właśnie pod jego wezwaniem. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się cmentarz parafialny, ale groby dawnych mieszkańców wsi znajdziemy także na starym cmentarzu w Kotłowie.

Budynek szkoły z przyległym terenem szkolnym (boiska i lasek) pochodzi z lat 30.; obejmuje 4 sale lekcyjne, w ostatnich latach został znacznie zmodernizowany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 69.
  2. Ostrów Wielkopolski - dzieje miasta i regionu, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1990, s. 89, ISBN 83-210-0851-8.