Kallinik I (patriarcha Konstantynopola)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kalinik I
Καλλίνικος
Patriarcha Konstantynopola
Ilustracja
Kraj działania

Cesarstwo Bizantyńskie

Data urodzenia

640

Data i miejsce śmierci

705
Rzym

Patriarcha Konstantynopola
Okres sprawowania

693–705

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Wybór patriarchy

693

Święty
Czczony przez

Kościół prawosławny

Wspomnienie

23 sierpnia/5 września[a]

Kallinik I, również Kalinik I, gr. Καλλίνικος [Kallinikos] (zm. 705 w Rzymie) – patriarcha Konstantynopola w latach 693705, święty Kościoła prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zanim został patriarchą, Kallinik był kapłanem w kościele św. Bogurodzicy w Blachernach, jednym z najważniejszych świątyń Konstantynopola. Po śmierci patriarchy Pawła III został wyniesiony na tron patriarszy.

Wkrótce po objęciu urzędu, Kallinik wszedł w ostry spór z cesarzem Justynianem II, który podczas rozbudowy pałacu cesarskiego polecił zburzyć cerkiew św. Bogurodzicy w Blachernach.

W 695 r. uzurpator Leoncjusz obalił Justyniana II i skazał na wygnanie w Chersonezie. Kallinik zgodził się wtedy koronować Leoncjusza na cesarza, koronował także kolejnego cesarza, Tyberiusza III. Dziesięć lat później Justynian przy pomocy wojsk bułgarskich chana Terweła powrócił do władzy, rozkazał oślepić Kallinika, odciąć mu język i nos (dlatego dostał przydomek Krótkonosy'), a następnie zamurować żywcem. Gdy po czterdziestu dniach mur rozebrano, Kallinik żył jeszcze, zmarł jednak kilka dni później.

Na polecenie papieża Jana VI Kallinik został pochowany w kościele Świętych Apostołów w Rzymie. Istnieje legenda, zgodnie z którą stało się to za sprawą Świętych Piotra i Pawła, którzy ukazali się papieżowi we śnie i poprosili o należyty pochówek dla zmarłego patriarchy.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Kallinik został ogłoszony świętym prawosławnym, a jego święto obchodzone jest 23 sierpnia według kalendarza juliańskiego a 5 września według obowiązującego kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]