Kamen Rider W (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Shōtarō Hidari i Filip
Postać z Kamen Rider Double
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 49 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Rodzina Ryūbei Sonozaki (ojciec Filipa)
Fumine Sozonaki/Shroud (matka Filipa)
Saeko Sonozaki (siostra Filipa)
Wakana Sonozaki (siostra Filipa)
Inne informacje
Zajęcie detektywi

Kamen Rider Double (W) (jap. 仮面ライダーダブル Kamen Raidā Daburu) – fikcyjna postać, tytułowy protagonista w japońskim serialu tokusatsu pt. Kamen Rider Double. Jego imię pochodzi od angielskiego wyrazu double oznaczającego podwójny, drugim motywem postaci jest łacińska litera W, która po angielsku zwie się double-u.

Double jest pierwszym Riderem, do przemiany w którego potrzebne są 2 osoby – jedna z nich stanowi zarówno cielesną, jak i duchową część, druga osoba zaś jedynie łączy się duszą z pierwszą. Wyjątek stanowi forma Cyclone Joker Xtreme, gdzie obydwie osoby są całkowicie połączone w jedną. W skład W wchodzą detektyw Shōtarō Hidari (jap. 左 翔太郎 Hidari Shōtarō) oraz jego owiany tajemnicą pomocnik zwany Filipem (jap. フィリップ Firippu, Phillip).

Sztandarową kwestią Double'a, którą wypowiada przed walką do przeciwnika jest "No to... zrób rachunek sumienia!" (さあ、お前の罪を数えろ! Sā, omae no tsumi wo kazoero!). Tego tekstu używał również mentor jednego z bohaterów- Sōkichi Narumi.

Biografia i charaktery postaci[edytuj | edytuj kod]

Shōtarō Hidari[edytuj | edytuj kod]

Shōtarō Hidari (jap. 左翔太郎 Hidari Shōtarō) to główny bohater serialu. Shōtarō jest prywatnym detektywem pracującym w Agencji Detektywistycznej Narumi w mieście Fūtō. Określa siebie jako detektywa "ugotowanego na twardo" – stara się być takim, jakim są bohaterowie książek detektywistycznych – cynikiem, który poza rozwiązywaniem zagadki, sam stawia czoło przestępcom. Zwykle jednak pojawiają się w nim uczucia niepewności, problemy z podjęciem decyzji, porywczość i pójście za emocjami, przez co nazywany jest "detektywem ugotowanym w połowie". Swoim zachowaniem przypomina trochę Philipa Marlowe'a, który również aspiruje do bycia detektywem "hardboiled". Ubiera się w stylu lat trzydziestych, nosi fedorę i kamizelkę. Mimo że jest Riderem, zwykle walczy też w nieprzemienionej postaci.

Będąc emocjonalistą, Shōtarō jest polarnym przeciwieństwem Filipa. Łatwo rozumie uczucia i czyny innych osób, a swoim charakterem próbuje wzbudzić emocje także u swego wspólnika. Jego celem jest powstrzymanie każdego, kto zakłóca harmonię i spokój Fūtō.

W dzieciństwie Shōtarō był świadkiem walki detektywa Sōkichiego Narumiego przeciwko Dopantowi. Gdy dorósł stał się podopiecznym Narumiego. Pewnego dnia otrzymali oni zlecenie od tajemniczej osoby polegające na przeprowadzeniu śledztwa w sprawie tajemniczej organizacji zwanej Muzeum. W nocy dwójka zakradła się do wieżowca, w którym organizacja przeprowadzała eksperyment na pewnym chłopaku polegający na "wszczepieniu" mu zdolności dostępu do zbioru całej wiedzy i pamięci Ziemi. Narumi zlecił Shōtarō aby nie ruszał się z wyznaczonego miejsca, jednak ten, gdy zauważył tajemniczego chłopaka oddalił się i przypadkowo rozpoczął proces wszczepienia poprzez wepchnięcie go do maszyny. Narumi i Hidari wyciągnęli z niej chłopaka, jednak zostali zaatakowani przez Dopantów i żołnierzy Muzeum. W strzelaninie ginie Narumi, a Shōtarō i chłopak, którego Narumi wcześniej nazwał Filipem, stali się pierwszy raz Doublem i uciekli.

Do Shōtarō należą trzy Pamięci Gaia – Joker, Metal i Trigger. Stanowi on lewą połowę Double'a i w prawie wszystkich formach pełni funkcję jego "ciała". W rzeczywistości podczas przemiany Shōtarō jedynie łączy się z duszą Filipa, która może kontrolować samodzielnie prawą stronę. W przypadku formy FangJoker jest odwrotnie – to dusza Shōtarō łączy się z ciałem i duszą Filipa. Inaczej jest też w formie Xtreme, gdzie dwaj bohaterowie stają się jednością zarówno duszą, jak i ciałem. Pamięci, które należą do Hidariego decydują o broni i stylu walki jakich Double w danej formie będzie używał. Shōtaro na własną rękę może przemienić się za pomocą Pamięci Joker i Zaginionego Drivera w Kamen Ridera Jokera (jap. 仮面ライダージョーカー Kamen Raidā Jōkā). Wówczas obydwie jego połowy wyglądają tak samo.

Filip[edytuj | edytuj kod]

Raito Sonozaki (園咲 来人 Sonozaki Raito) zwany przez przyjaciół Filipem (フィリップ Firippu, Philip) jest tajemniczym nastolatkiem, który posiada prawdziwą i nieskazitelną Pamięć Gaia. Dzięki eksperymentom na nim Muzeum stworzyło Pamięci Gaia. Filip jest "Wybrańcem", którego "właściciel" mógłby opanować dzięki niemu cały świat. Od czasu Nocy Początku Filip pracuje i mieszka w Agencji Detektywistycznej Narumi jako wspólnik Shōtarō. Posiada on dostęp do Biblioteki Ziemskiej- miejsca, w którym znajduje się cała wiedza i pamięć Ziemi, dzięki czemu pomaga Shōtarō w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych i łapaniu Dopantów. Z racji tego, że zapomniał o swej przeszłości jego celem jest jej poznanie. Filip lubi zajmować się poznawaniem wiedzy na temat życia codziennego, w szczególności tego, co wpadnie w jego obszar zainteresowań.

Filip, a właściwie Raito, był jedynym synem Ryūbeia i Fumine Sonozakich oraz młodszym bratem Saeko i Wakany. Na życzenie swego ojca-archeologa badającego pamięć Ziemi, usunięto Raito wspomnienia. Okazało się też, że Raito zginął 12 lat przed akcją serialu wpadając do dziury, z której "wykopywano" pamięć Ziemi, dzięki czemu zjednoczył się z ową mocą i posiadł zdolność dostępu do całej wiedzy planety. Ziemia przywróciła go częściowo do życia jako awatar, dzięki czemu chłopak mógł dalej żyć. Pewnego dnia postanowiono przeprowadzić na nim eksperyment aby wydobyć z niego prawdziwą Pamięć Gaia. W noc podczas której miano przeprowadzić doświadczenie zjawili się w budynku detektyw Sōkichi Narumi i jego podopieczny Shōtarō Hidari, którzy wykonywali zlecenie dane przez tajemniczą kobietę zwaną Shroud (w rzeczywistości będącą matką Raito) polegające na powstrzymaniu Muzeum od eksperymentu. Wtedy też przyszli dwaj wspólnicy spotkali się pierwszy raz, a Shōtarō przez przypadek uruchomił proces wydobycia pamięci z Raito. Kontaktując się w umyśle z Narumim chłopak wyjawił, że nie wie jak się nazywa, toteż detektyw nadał mu imię Filip, które uważał za podkreślające poważnego, twardego i nieustępliwego mężczyznę i chciał żeby chłopak takim się stał. Podczas ucieczki Narumi zostaje zabity, a Filip i Shōtarō użyli Double Drivera i uciekli pierwszy raz stając się Doublem.

Podczas gdy Shōtarō działa jako właściwa część składu w rozwiązywaniu zagadek, Filip jest mózgiem wspólników. Ma również talent techniczny, dzięki czemu stworzył kilka urządzeń zwanych Pamięciogadżetami, do których projekty przysłała mu Shroud. Mimo to Filip nadal nie wie, że Shroud jest jego matką, a jego ulubiona prezenterka radiowa Wakana jego siostrą. Jako osoba tajemnicza, niedostępna i chłodno myśląca, Filip jest polarnym przeciwieństwem Shōtarō.

Do Filipa należą 4 Pamięci Gaia - Cyclone, Heat, Luna i Fang. Stanowi on zawsze prawą połowę Double'a i w prawie wszystkich formach pełni funkcję jego duszy. W rzeczywistości Filip jedynie łączy się duszą z Shōtarō, jednak tylko w połowie, gdyż może ona kontrolować tylko prawą połowę Ridera (w praktyce Shōtarō ma pełną władzę nad Doublem). W przypadku formy Fang Joker jest odwrotnie- to Filip przemienia się w Double'a i stanowi jego ciało i duszę, a Shōtarō jedynie łączy z nim duszą, która może kontrolować lewą stronę Double'a. Jako że jest jedynie awatarem, Filip może zostać zdematerializowany i wchłonięty do Pamięci Xtreme, która umożliwia dwójce zjednoczyć się zarówno duszą, jak i ciałem w formie Cyclone Joker Xtreme.

Kiedy doszło do Gaia Uderzenia z jego udziałem i jego siostry Wakany, która również osiągnęła formę Xtreme, Filip zaczął słabnąć i odkrył, że w przeciągu kilku następnych walk jego ciało zostanie zniszczone. Prosi Shōtarō, aby walczył dalej po jego śmierci. W przedostatnim odcinku Filip toczy swą ostatnią walkę i dematerializuje się całkowicie, zostawiając swemu partnerowi Zaginionego Drivera i czystą książkę, której używał do wejścia w Bibliotekę Ziemską. Jednak wspomnienia o nim zawarte w Pamięci Xtreme, a także wola jego rodziny, a w szczególności poświęcenie swej mocy przez Wakanę, pozwala rok po zniszczeniu Kazu przywrócić Raito do życia. Od tamtej pory Shōtarō i Filip ponownie walczą jako Double.

Kamen Rider W[edytuj | edytuj kod]

Pamięci Gaia[edytuj | edytuj kod]

Pamięć Gaia (jap. ガイアメモリ Gaia Memori, Gaia Memory) to specjalne urządzenie przypominające pendrive'a, które posiada w sobie całą wiedzę planety Ziemi na temat mocy, którą dana Pamięć reprezentuje. Ich producentem jest organizacja zwana Muzeum. Istnieje kilka rodzajów Pamięci Gaia: czyste, zanieczyszczone, złote oraz Typ 2. Za pomocą zanieczyszczonych Pamięci Gaia człowiek jest w stanie przemienić się w potwora zwanego Dopantem. Czyste, złote oraz Typ 2 działają tylko z urządzeniami zwanymi Driverami.

Shōtarō i Filip posiadają kilka czystych Pamięci Gaia, za pomocą których przemieniają się w Double'a i korzystają z ich mocy podczas walk z Dopantami. 6 podstawowych należących do Double'a dzieli się na należące do Filipa Pamięci Duszy (jap. ソウルメモリ Sōru Memori, Soul Memory), które decydują o mocy i należące do Shōtarō Pamięci Ciała (jap. ボディメモリ Bodi Memori, Body Memory), które decydują o technice walki.

 • Pamięć Cyclone (jap. サイクロンメモリ Saikuron Memori, Cyclone Memory)zielona Pamięć Gaia z literą C należąca do Filipa; wzmacnia Double'a o żywioł wiatru. Aktywuje ją prawe gniazdo Double Drivera. Podczas jej używania prawa strona Double'a staje się zielona, a na szyi ma chustę zwaną Windy Stabilizer. Właśnie tej pamięci Filip używa najczęściej do przemiany. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Wiatru (風の記憶 Kaze no Kioku).
 • Pamięć Heat (jap. ヒートメモリ Hīto Memori, Heat Memory)czerwona Pamięć Gaia z literą H należąca do Filipa; wzmacnia Double'a o żywioł ognia. Aktywuje ją prawe gniazdo Double Drivera. Podczas jej używania prawa strona Double'a staje się czerwona. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Żaru (熱き記憶 Atsuki Kioku).
 • Pamięć Luna (jap. ルナメモリ Runa Memori, Luna Memory)żółta Pamięć Gaia z literą L należąca do Filipa; wzmacnia Double'a o moc wytwarzania iluzji, wydłużenia kończyn i zginania trajektorii pocisków. Aktywuje ją prawe gniazdo Double Drivera. Podczas jej używania prawa strona Double'a staje się żółta. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Iluzji (幻想の記憶 Gensō no Kioku).
 • Pamięć Joker (jap. ジョーカーメモリ Jōkā Memori, Joker Memory)czarna Pamięć Gaia z literą J należąca do Shōtarō. Aktywuje ją lewe gniazdo Double Drivera. Podczas jej używania lewa strona Double'a staje się czarna. Tej właśnie pamięci Shōtarō najczęściej używa do przemiany. Przy jej użyciu Double walczy z przeciwnikiem wręcz. Shōtarō używa tej pamięci również do samodzielnej przemiany w Kamen Ridera Jokera. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Atutów (切り札の記憶 Kirifuda no Kioku).
 • Pamięć Metal (jap. メタルメモリ Metaru Memori, Metal Memory)szara Pamięć Gaia z literą M należąca do Shōtarō. Aktywuje ją lewe gniazdo Double Drivera. Podczas jej używania lewa strona Double'a staje się szara, a na plecach pojawia się kij bojowy zwany Metal Shaft. Przy jej użyciu Double do walki stosuje kij bojowy oraz siłę fizyczną. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Stali (鋼鉄の記憶 Kōtetsu no Kioku).
 • Pamięć Trigger (jap. トリガーメモリ Torigā Memori, Trigger Memory)niebieska Pamięć Gaia z literą T należąca do Shōtarō. Aktywuje ją lewe gniazdo Double Drivera. Podczas jej używania lewa strona Double'a staje się niebieska, a na lewej piersi pojawia się pistolet zwany Trigger Magnum. Przy jej użyciu Double do walki stosuje pistolet oraz wyostrzone zmysły. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Strzelca (銃撃者の記憶 Jūgekisha no Kioku).

Oprócz wyżej wymienionych, Double posiada jeszcze inne Pamięci Gaia:

 • Pamięć Fang (jap. ファングメモリ Fangu Memori, Fang Memory) - pamięć w kolorach białym i bladoniebieskim z literą F należąca do Filipa, dla którego to ochrony została specjalnie stworzona. Pamięć ta posiada dwie formy - żywą przypominającą małego dinozaura i złożoną przypominającą normalną Pamięć Gaia. Podobnie jak w przypadku innych pamięci należących do Filipa aktywowana jest przez prawe gniazdo Double Drivera. Od innych pamięci różni się również tym, że w przypadku jej użycia role Shōtarō i Filipa odwracają się- teraz Filip stanowi ciało i duszę Double'a, a dusza Shōtarō trafia do lewej połowy Ridera. Po przemianie prawa strona Double'a staje się biała, jednak cały kombinezon przyjmuje nieco dzikszy wygląd. Początkowo przemieniony w Double'a Filip nie panował nad mocą tej pamięci, jednak z czasem nauczył się ją kontrolować. We wszystkich mediach związanych z serialem zaprezentowano jedynie jedną formę z użyciem tej pamięci- Fang Joker, choć prawdopodobnie jest również możliwe uzyskanie form Fang Metal i Fang Trigger. Pamięć ta jest też zwana Pamięcią Kłów (牙の記憶 Kiba no Kioku).
 • Pamięć Xtreme (エクストリームメモリ Ekustorīmu Memori, Xtreme Memory) - specjalna, biało-złota pamięć z literą X przypominająca ptaka służąca do przemiany w formę Cyclone Joker Xtreme. Inną funkcją tej pamięci jest możliwość zmienienia Filipa w dane i zebranie ich w sobie, co pozwala mu na całkowite połączenie z Shōtarō we wspomnianej formie. Pamięć ta posiada dwie formy - żywą i rozłożoną. Podczas przemiany w formę Xtreme, pamięć ta umieszcza w sobie pamięci Cyclone i Joker a następnie "wjeżdża" w Double Drivera i otwiera się. W przedostatnim odcinku kiedy Filip i Shōtarō pokonują Kazu, Pamięć Xtreme zabrała w sobie dane rozpadłego Filipa do momentu ich ponownego odtworzenia. Podczas przemiany w formę Xtreme linia dzieląca połowy Double'a rozszerza się tworząc białą, kryształową powłokę, zaś kask i zbroja uzyskują motyw litery X.
 • Pamięć Prism (プリズムメモリ Purizumu Memori, Prism Memory) - przezroczysta pamięć w kolorze szarozielonym z literą P, pojawia się jedynie w formie Cyclone Joker Xtreme i jest używana do aktywacji specjalnego trybu Prism Bickera. Zgodnie ze swą nazwą Pamięć ta działa jak pryzmat - z jej pomocą Double może aktywować i skupić w tarczy jednocześnie moc czterech Pamięci Gaia- Cyclone, Heat, Luna i Joker i wykonać dwa ostateczne ataki. Z tego też powodu Pamięć Prism nie jest właściwą Pamięcią Gaia, a jedynie łączy w sobie moc innych.

Formy[edytuj | edytuj kod]

Formy Double'a noszą nazwę Połowicznych Zmian (ハーフチェンジ Hāfu Chenji, Half Changes).

 • Cyclone Joker (jap. サイクロンジョーカー Saikuron Jōkā) – podstawowa, zielono-czarna forma Double'a aktywowana za pomocą Pamięci Cyclone i Joker. W tej formie kopnięcia Double'a są wzmacniane energią wiatru. Forma ta jest najczęściej używaną spośród wszystkich, głównie z powodu jej szybkości i zbalansowania. Właśnie tę formę Shōtarō i Filip przybierają najczęściej podczas transformacji w Ridera. Ostatecznym atakiem tej formy jest Joker Extreme (ジョーカーエクストリーム Jōkā Ekustorīmu) polegający na rozdzieleniu się obu połówek Double'a i wykonaniu przez nie kopnięcia wzmacnianego wiatrem. Podczas snu Shōtarō przypominającym film jidai-geki forma ta została nazwana Huragan Atut (疾風切札 Shippū Kirifuda) i była aktywowana za pomocą deseczek przypominających Pamięci Gaia. Forma ta posiada ulepszenie zwane Cyclone Joker Xtreme.
 • Cyclone Metal (jap. サイクロンメタル Saikuron Metaru) – zielono-srebrna forma aktywowana za pomocą Pamięci Cyclone i Metal. W tej formie Double może używać kija Metal Shaft, który uzyskuje moc wytwarzania małych wietrznych ostrzy kiedy się nim macha. Ostatecznym atakiem tej formy jest Metal Twister (メタルツイスター Metaru Tsuisutā) polegający na obracaniu się Double'a wraz z Metal Shaftem ukrytym w zielonym tornadzie.
 • Cyclone Trigger (jap. サイクロントリガー Saikuron Torigā) – zielono-niebieska forma aktywowana za pomocą Pamięci Cyclone i Trigger. W tej formie Double może używać pistoletu Trigger Magnum, który uzyskuje moc wystrzeliwania małych tornad. Ostatecznym atakiem tej formy jest Trigger Aerobuster (トリガーエアロバスター Torigā Earobasutā) polegający na masowym wystrzeliwaniu tornad pod ciśnieniem.
 • Heat Joker (jap. ヒートジョーカー Hīto Jōkā) – czerwono-czarna forma aktywowana za pomocą Pamięci Heat i Joker. Jest nieco wolniejsza od formy Cyclone Joker. W tej formie ciosy pięścią Double'a są wzmacniane energią ognia. Ostatecznym atakiem tej formy jest Joker Grenade (ジョーカーグレネード Jōkā Gurenēdo) polegający na rozdzieleniu połówek Double'a i wykonanie przez nie dwóch płonących ataków pięścią.
 • Heat Metal (jap. ヒートメタル Hīto Metaru) – czerwono-srebrna forma aktywowana za pomocą Pamięci Heat i Metal. Jest najwolniejszą, ale fizycznie najsilniejszą formą Double'a. W tej formie Double może używać kija Metal Shaft, który uzyskuje ulepszenie w postaci ognia. Ostatecznym atakiem tej formy jest Metal Branding (メタルブランディング Metaru Burandingu) polegający na zapaleniu się obydwu końców Metal Shafta i uderzeniu nimi przeciwnika.
 • Heat Trigger (jap. ヒートトリガー Hīto Torigā) – czerwono-niebieska forma aktywowana za pomocą Pamięci Heat i Trigger. W tej formie Double może używać pistoletu Trigger Magnum, który uzyskuje moc wystrzeliwania płonących pocisków. Ostatecznym atakiem tej formy jest Trigger Explosion (トリガーエクスプロージョン Torigā Ekusupurōjon) polegający na wystrzeleniu dużej ognistej kuli.
 • Luna Joker (jap. ルナジョーカー Runa Jōkā) – żółto-czarna forma aktywowana za pomocą Pamięci Luna i Joker. Jest nieco zwinniejsza od formy Cyclone Joker. W tej formie Double może wydłużać swoje prawe kończyny i wykonywać nimi ciosy przypominające uderzenia bicza. Ostatecznym atakiem tej formy jest Joker Strange (ジョーカーストレンジ Jōkā Sutorenji) polegający na wytworzeniu czterech klonów prawej połowy i wraz z nimi uderzenie przeciwnika kantem dłoni.
 • Luna Metal (jap. ルナメタル Runa Metaru) – żółto-szara forma aktywowana za pomocą Pamięci Luna i Metal. W tej formie Double może używać kija Metal Shaft, który uzyskuje ulepszenie w postaci wydłużania swych końców. Ostatecznym atakiem tej formy jest Metal Illusion (メタルイリュージョン Metaru Iryūjon) polegający na wytworzeniu Metal Shaftem kilku pierścieni, które oplatają przeciwnika.
 • Luna Trigger (jap. ルナトリガー Runa Torigā) – żółto-niebieska forma aktywowana za pomocą Pamięci Luna i Trigger. Jest najbardziej zwinną i najlepszą formą walki na długi dystans. W tej formie Double może używać pistoletu Trigger Magnum, który uzyskuje moc wystrzeliwania pocisków, które mogą zginać swą trajektorię i nigdy nie spudłować. Ostatecznym atakiem tej formy jest Trigger Full Burst (トリガーフルバースト Torigā Furubāsuto) polegający na masowym wystrzeleniu w górę pocisków, które spadając trafiają w przeciwnika.
 • Fang Joker (jap. ファングジョーカー Fangu Jōkā) – biało-czarna forma aktywowana za pomocą Pamięci Fang i Joker. Jest jedyną formą, w której to Filip stanowi ciało Double'a, a Shōtarō jego duszę. Forma ta różni się też od normalnych nieco dzikszym wyglądem. Pierwszy raz pojawiła się w odcinku 16, jednak pierwszy raz bohaterowie przemienili się w nią w Noc Początku, wspominaną w filmie. Forma ta jest ciężka do opanowania, gdyż używając jej Double wpada w nieokiełznany szał. Dodatkowo, z racji słabego ciała Filipa nie może ona być używana zbyt długo. Fizycznie mimo wszystko jest silniejsza od podstawowych 9 form Double'a. Z czasem Filip z pomocą Shōtarō zaczyna nad nią panować. W tej formie za pomocą przycisku w Pamięci Fang, w zależności od ilości wciśnięć Double może wezwać ostrze w kształcie kła, które może wyrosnąć mu z barku, z nadgarstka oraz z nogi tylko po prawej stronie. Ostatecznym atakiem tej formy jest Fang Strizer (ファングストライザー Fangu Sutoraizā) polegający na latającym obrotowym kopnięciu z użyciem ostrza na nodze. Prawdopodobnie istnieją też forma Fang Metal i Fang Trigger, jednak przy obecności broni i szału dla większego bezpieczeństwa nie są one używane.
 • Cyclone Joker Xtreme (jap. サイクロンジョーカーエクストリーム Saikuron Jōkā Ekustorīmu) – ostateczna i najpotężniejsza forma Double'a aktywowana za pomocą Pamięci Xtreme. Jest ulepszoną postacią formy Cyclone Joker i jedyną formą, w której Shōtarō i Filip łączą się ze sobą zarówno duszą, jak i ciałem (pokazane jest to poprzez świecenie odpowiedniego oka, gdy któryś z nich mówi). Pamięć Xtreme nadaje głowie Double'a dodatkowo kształt litery X, a także rozciąga linię dzielącą połowy Double'a tworząc biały środek. Pamięć Xtreme pochłania w sobie ciało Filipa oraz pamięci Cyclone i Joker, zajmuje ich miejsce w Double Driverze i rozpoczyna proces przemiany. W tej formie Double ma całkowity dostęp do całej wiedzy Ziemi, a także może używać do walki specjalnej broni zwanej Prism Bickerem złożonej z miecza i tarczy. Forma ta posiada kilka ostatecznych ataków- podstawowym z nich jest ulepszona wersja Joker Extreme zwana Double Extreme (ダブルエクストリーム Daburu Ekusutorīmu).

Maszyny i broń[edytuj | edytuj kod]

 • Double Driver (ダブルドライバー Daburu Doraibā) - pas służący do przemiany w Double'a. Należy do drugiej generacji Memory Driverów i posiada dwa gniazda na dwie Pamięci Gaia. Fizycznie istnieje tylko jeden Double Driver i należy on do Shōtarō; drugi znajduje się już w Filipie i pojawia się zawsze, kiedy Shōtarō ubierze swój. Lewe gniazdo należy do Shōtarō, a prawe do Filipa. Jeśli Filip podczas transformacji wsadzi do swego gniazda Pamięć Gaia inną niż Fang to jego dusza zostaje umieszczona w Pamięci i wraz z nią teleportuje się do pasa należącego do Shōtarō. Jeśli Filip wsadzi Pamięć Fang, to pamięć należąca do Shōtarō umieszcza w sobie jego duszę i trafia do pasa Filipa. Po prawej stronie pasa znajduje się urządzenie zwane Maksymalnym Gniazdem do którego Double może wsadzić Pamięć Joker i wykonać atak Maximum Drive na trzy różne sposoby zależne od Pamięci Gaia w prawym gnieździe.
 • Hardboilder (ハードボイルダー Hādoboirudā) - motocykl Double'a będący zmodyfikowaną Hondą CBR1000RR. Motocykl składa się z dwóch połówek- przedniej w barwie czarnej i tylnej w kolorze zielonym, która może być wymieniona na inne zależnie od sposobu prowadzenia walki. Hardboilder posiada również specjalne ulepszenie, dzięki czemu może jeździć szybciej.
  • Hardturbuler (ハードタービュラー Hādotābyurā) - poduszkowiec będący przeróbką Hardboildera powstający, kiedy wymieni mu się tylną część z zielonej na czerwoną. W tej postaci motocykl jest w stanie latać, a Double prowadzić walkę w powietrzu.
  • Hardsplasher (ハードスプラッシャー Hādosupurasshā) - motorówka będąca przeróbką Hardboildera, która powstaje gdy wymieni się tylną część z zielonej na złotą. W tej postaci Hardboilder może pływać, a Double prowadzić walkę na wodzie.
  • Hardgunner (ハードガンナー Hādogannā) - jest to maszyna powstała z kombinacji przodu Hardboildera z czołgiem bojowym należącym do Accela - Gunnerem A.
 • Revolgarry (リボルギャリー Riborugarī) - ciężarówka będąca jednocześnie bazą i garażem dla Hardboildera. W niej znajdują się wymienne komponenty motoru. Powstała poprzez przerobienie Skullgarry po śmierci Sōkichiego Narumiego.
 • Metal Shaft (メタルシャフト Metaru Shafuto) - rozkładany kij Double'a, którego może używać tylko jeśli użyje Pamięci Metal. W broni znajduje się Maksymalne Gniazdo, dzięki czemu Rider może wykonać atak Maximum Drive na 3 różne sposoby.
 • Trigger Magnum (トリガーマグナム Torigā Magunamu) - pistolet Double'a, którego może używać tylko jeśli użyje Pamięci Trigger. W broni znajduje się Maksymalne Gniazdo, dzięki czemu Rider może wykonać atak Maximum Drive na 3 różne sposoby. Broń ta posiada dwa tryby - normalny i maksymalny.
 • Prism Bicker (プリズムビッカー Purizumu Bikkā)

Pamięciogadżety[edytuj | edytuj kod]

 • Stag Phone (スタッグフォン Sutaggu Fon)
 • Spider Shock (スパイダーショック Supaidā Shokku)
 • Bat Shot (バットショット Batto Shotto)
 • Frog Pod (フロッグポッド Furoggu Poddo)
 • Denden Sensor (デンデンセンサー Denden Sensā)

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Postaci Shōtarō i Filipa, jako dwóch partnerów, są nawiązaniami do:
  • Sherlocka Holmesa i Johna Watsona- dwóch wspólników będących detektywami-amatorami (ponadto inicjały Shōtarō są identyczne z inicjałami Holmesa).
  • Philipa Marlowe'a- Filip z racji swego pseudonimu, Shōtarō z racji podobieństwa charakteru, obydwaj z racji zawodu.
  • Takeshiego Hongō i Hayato Ichimonjiego- dwóch pierwszych Kamen Riderów, którzy posiadali motyw konika polnego i działali jako partnerzy.
 • Imiona i nazwiska bohaterów mają powiązania z tym, którą połowę Double'a (lewą czy prawą) zajmują. Nazwisko Shōtarō – Hidari (左) znaczy po japońsku lewo, zaś prawdziwe imię Filipa – Raito, jest wymawiane przez Japończyków w ten sam sposób, jak wymawiają oni angielskie right oznaczające prawo. Shōtarō zajmuje lewą połowę, a Filip prawą.
 • Shōtarō jest także nawiązaniem do Kōtarō Minamiego/Kamen Ridera Blacka (RX). Ma podobne imię (końcówkę imienia: -tarō) oraz nazwisko będące wyrazem oznaczającym kierunek (minami-południe, hidari-lewo) a także kolor kostiumu (czarny). Shōtarō jako Kamen Rider Joker jest przez wielu fanów, a także przez samych producentów, nazwany nowszą wersją Blacka. Sam odtwórca roli Shōtarō- Ren Kiriyama powiedział w jednym z wywiadów, że jest fanem serialu Kamen Rider Black i oglądał go kiedy był dzieckiem. Jak na ironię, podczas swojego ekranowego debiutu Double walczył przeciwko największemu nemezis Blacka - Shadow Moonowi. Ponadto imię bohatera nawiązuje do twórcy całej sagi Kamen Rider - Shōtarō Ishinomoriego.
 • Początkowo planowano, że Double będzie nosił dodatkowo charakterystyczny dla popularnego wizerunku detektywa szary prochowiec, jednak od tego pomysłu odstąpiono.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]