Kamenice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamenice
Ilustracja
Kamenice w Szwajcarii Czeskiej
Kontynent Europa
Państwo  Czechy
Rzeka
Długość 35,6 km
Powierzchnia zlewni 217 km²
Średni przepływ 2,65 m³/s m³/s
Źródło
Miejsce Góry Łużyckie,
połud.-zach. u podnóża zbocza góry Stožec
Wysokość 595 m n.p.m.
Ujście
Recypient Łaby
Miejsce okolice Hřensko
Wysokość 115 m n.p.m.
Współrzędne 50°52′27,5″N 14°14′09,6″E/50,874300 14,236000
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
ujście
ujście

Kamenice (pols. Kamienica, niem. Kamnitz) – rzeka w Czechach. Rzeka górska, o długości 35,6 km, w północno-zachodnich Czechach, na Wyżynie Dieczyńskiej czes. Děčínská vrchovina, należąca do zlewiska Morza Północnego, prawostronny dopływ Łaby.

Strefa źródliskowa rzeki położona jest na wysokości około 595 m n.p.m., na południowy wschód od góry Jedlová (pol. Jodłowa), u południowo-zachodniego podnóża góry Stožec w Górach Łużyckich, między miejscowością Jedlová a stacją kolejową Nová Huť. W strefie źródliskowej położone są źródła kilku małych potoczków, które spływają do Granicznego Stawu (czes. Hraniční rybník). Tam łączą się i ze stawu, jako mały potok, wypływa już na południowy zachód Kamienice. Płynie ona w kierunku miejscowości Kytlice, gdzie ma ujście jej lewy dopływ, Červený luh. Po opuszczeniu miejscowości Kytlice płynie dość głęboką doliną w kierunku południowo-zachodnim przez Hillův Mlýn, gdzie ujście ma Bělá (prawy dopływ) oraz Mlýny, gdzie wpada Černý potok (lewy dopływ). W okolicy Pustego zamku skręca na południe i po prawej stronie opływa półkoliście ruiny starego zamku. Opuszczając zamek skręca na południowy zachód i płynie przez miejscowość Česká Kamenice. Po opuszczeniu granic tej miejscowości rzeka meandrując płynie licznymi zakolami wśród skał w kierunku zachodnim. W okolicy miejscowości Janská, przy ujściu swego lewego dopływu o nazwie Olešnička, rzeka skręca na północ w kierunku miejscowości Srbská Kamenice. Na północnych obrzeżach miejscowości łączy się z prawym dopływem o nazwie Chřibská Kamenice i wpływa na obszar Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (czes. Národní Park České Švýcarsko). Płynie w kierunku północnym głębokim, wąskim kanionem o nazwie Ferdinandova soutěska, w okolicy osady Dolský mlýn skręca na północny zachód i płynie wśród skał kanionem zwanym Ve Striži. Po minięciu go skręca na zachód i przepływa przez kolejne wąskie, głębokie kaniony: Divoká soutěska, Edmundova soutěska i (Ticha soutěska). Wypływając z tych wąwozów przepływa przez Hřensko, gdzie na wysokości 115 m n.p.m. wpada do Łaby. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest zachodni.

Kamenice jest rzeką górską. Odwadnia środkowo-wschodnią część Wyżyny Dieczyńskiej (czes. Děčínská vrchovina), a w dolnym biegu - południową-zachodnią część Gór Łużyckich.

Ważniejsze dopływy[edytuj]

  • Prawe:Bělá, Luční potok, Lisecký potok, Chřibská Kamenice, Dlouhá Bělá.
  • Lewe:Červený luh, Černý potok, Olešnička

Miejscowości położone nad rzeką[edytuj]

Zobacz też[edytuj]