Kamera samochodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
kamery samochodowe o różnej ogniskowej
Różne pole widzenia w zależności od rodzaju obiektywu

Kamera samochodowa (też wideorejestrator, rejestrator jazdy) – kamera cyfrowa rejestrująca obraz i często dźwięk, montowana przeważnie na desce rozdzielczej lub przedniej szybie samochodu. Występuje również w zestawach rejestrujących obraz z przodu i tyłu pojazdu.

Technika nagrywania[edytuj | edytuj kod]

W odróżnieniu od konwencjonalnych kamer wideo, nagranie dokonywane jest w sposób ciągły w tzw. pętli. Po upływie zaprogramowanego czasu lub po osiągnięciu limitu pamięci starsze nagranie jest nadpisywane nowym. Funkcja ta jest często nazywana nagrywania w pętli oznacza[1].

Wiele kamer mają czujnik przyspieszenia (G-sensor), który w przypadku wypadku (gwałtownego wstrząsu) zapewni ochronę i nienadpisanie filmu[2]. Często dodatkowo oferuje się również w kamerach samochodowych takie funkcje jak:

  • czujnik ruchu,
  • diody podczerwieni służące do rejestracji obrazu w nocy,
  • moduł GPS pozwalający rejestrować prędkość i położenie pojazdu,
  • funkcja nawigacji samochodowej,
  • transmiter FM, Wi-Fi i wiele innych.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Głównym zastosowaniem kamer samochodowych jest rejestracja obrazu trasy jazdy pojazdu, aby w razie zdarzenia w ruchu drogowym udokumentować rzeczywisty przebieg zdarzenia oraz winę poszczególnych uczestników ruchu drogowego.

Uregulowania prawne[edytuj | edytuj kod]

Obowiązujące w Polsce prawo nie zakazuje nagrywania ani robienia zdjęć w miejscach publicznych[3], brak jest jednak precyzyjnych uregulowań w tej materii. Z jednej strony artykuł 308 Kodeksu postępowania cywilnego mówi, że „sąd może dopuścić dowód z filmu, telewizji, fotokopii, fotografii, planów, rysunków oraz płyt lub taśm dźwiękowych i innych przyrządów utrwalających albo przenoszących obraz lub dźwięki”, z drugiej to właśnie tylko od decyzji danego sądu zależy, czy materiał z wideorejestratora zostanie uznany za dowód w sprawie, czy też nie[4].

Ponadto należy pamiętać, że uregulowania prawne zależne są od przepisów danego państwa. Od bardzo liberalnego jak np. w Federacji Rosyjskiej, gdzie posiadanie kamery jest często koniecznością (premiowane jest nawet zniżką na ubezpieczenie samochodu), do całkowitego zakazu i wysokiej grzywny za jego używanie w Austrii[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Einsatz von Autokameras.. wdr2.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-09)].
  2. Welt.de: Dashcam sammelt Beweise gegen Verkehrsrowdys.
  3. a b Prawne aspekty wykorzystania nagrań z rejestratorów jazdy [online], www.wideorejestratory24.info [dostęp 2017-02-26].
  4. Wideorejestratory a prawo | 2015, „Komputer Świat” [dostęp 2017-02-25] (pol.).