Papier, kamień, nożyce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kamień, Papier, Nożyce)
Skocz do: nawigacja, szukaj
SssPapier.jpg SssStein.jpg SssSchere.jpg
Papier, kamień, nożyce – papier owija kamień, kamień łamie nożyce, nożyce tną papier.
Schemat gry w papier, kamień, nożyce

Papier, kamień, nożyce – gra towarzyska dla dwóch lub więcej osób, będąca uproszczoną wersją mory, znana także jako „marynarzyk”. W „papier, kamień, nożyce” gra się używając dłoni graczy.

Zasady[edytuj]

Gra składa się z kolejnych tur. W każdej turze obydwaj gracze, na umówiony sygnał, szybko wystawiają przed siebie dłoń, pokazującą symbol papieru, kamienia lub nożyc. Gracz, który pokazał silniejszy symbol, otrzymuje jeden punkt. W przypadku pokazania dwóch takich samych symboli następuje remis – punktu brak. Oto hierarchia symboli:

  • nożyce są silniejsze od papieru, ponieważ go tną,
  • kamień jest silniejszy od nożyc, ponieważ je tępi,
  • papier jest silniejszy od kamienia, ponieważ go owija.

Gracz, który pierwszy uzyska umówioną wcześniej ilość punktów, wygrywa partię.

Formalna analiza[edytuj]

Formalnie, papier, kamień, nożyce można rozważać jako grę o sumie zerowej. Przykładowe wyniki w grze przedstawia poniższa tabela, gdzie (1,-1) oznacza zwycięstwo gracza A i przegraną gracza B (–1,1) oznacza zwycięstwo gracza B i przegraną gracza A, a (0,0) oznacza remis.

Gracz A / Gracz B Papier Kamień Nożyce
Papier (0,0) (1,–1) (–1,1)
Kamień (–1,1) (0,0) (1,–1)
Nożyce (1,–1) (–1,1) (0,0)

Gra w papier, kamień, nożyce nie posiada równowagi Nasha w strategiach czystych. Znając deterministyczną strategię przeciwnika i grając optymalnie każdy z graczy może zapewnić sobie zwycięstwo.

Gra w papier, kamień, nożyce posiada jednak równowagę Nasha w strategiach mieszanych. Ma to miejsce wówczas, gdy każdy z graczy randomizuje wybierając każdą z dostępnych mu opcji z jednakowym prawdopodobieństwem 1/3.

Historia[edytuj]

Mushi-ken no zu – wczesna wersja gry w dokumencie z 1809 r.

Gra została wynaleziona w Japonii pod koniec XIX w. pod nazwą Jan-ken-pon (jap. じゃんけんぽん?), lub bardziej potoczną nazwą janken (jap. じゃんけん?) i rozpowszechniona po świecie w XX w. Pochodzenie nazwy nie jest znane.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]