Kamieńczyk (dopływ Kamiennej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamieńczyk
Ilustracja
Wodospad Kamieńczyka.
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Karkonosze

Potok
Długość 5,72 km
Źródło
Miejsce Śląski Grzbiet,
między Kamiennikiem a Szrenicą,
Hala Szrenicka
Wysokość

1250 m n.p.m.

Współrzędne

50°47′25,0″N 15°29′51,5″E/50,790278 15,497639

Ujście
Recypient Kamienna
Miejsce

Szklarska Poręba Górna

Wysokość

616 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°49′39″N 15°31′35″E/50,827500 15,526389

Położenie na mapie Szklarskiej Poręby
Mapa konturowa Szklarskiej Poręby, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Kamieńczyk (do 1945 niem. Zackerle[potrzebny przypis]) – potok w Sudetach, prawostronny dopływ Kamiennej[2] o długości 5,72 km[3].

Potok Kamieńczyk, początek XX w.

Potok płynie w zachodniej części Karkonoszy. Jego źródła znajdują się w górnej części Hali Szrenickiej na wysokości ok. 1250 m n.p.m. W górnym biegu płynie na północ. W śrdokowym biegu, powyżej Szklarskiej Poręby, na wysokości 846 m n.p.m. tworzy wodospad, a poniżej niego skalisty Wąwóz Kamieńczyka[4]. Poniżej wodospadu skręca na północny wschód. Uchodzi do Kamiennej w Szklarskiej Porębie. Jego lewym dopływem jest Wąski Potok, a prawymi dopływami są: Ciekotka, Świetlik i Złoty Potok.

Płynie po granicie i jego zwietrzelinie. W średniowieczu w łożysku Kamieńczyka poszukiwano złota i drogich kamieni (p. Złota Jama), a sam potok wzmiankowany był w tzw. Księgach Walońskich[4]. Cały obszar zlewni Kamieńczyka porośnięty jest górnoreglowymi lasami świerkowymi, przy czym część z nich została w ostatnich latach[kiedy?] zniszczona i wyrąbana. Od źródeł do wylotu Wąwozu Kamieńczyka płynie po terenie objętym Karkonoskiego Parku Narodowego[4].

Wzdłuż dolnego biegu potoku biegnie czarny szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby do wodospadu. Od wodospadu wzdłuż Kamieńczyka biegnie czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby na Halę Szrenicką. Drogą z Hali Szrenickiej wzdłuż doliny Kamieńczyka biegł dawniej zimą popularny wśród turystów tor saneczkowy o długości ok. 5 km i różnicy wzniesień ok. 450 m[4].

W wąwozie utworzonym przez potok kręcono niektóre sceny filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]