Kamienica Długoszowa w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica Długoszowa
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres Rynek Starego Miasta 9
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Kamienica Długoszowa
Kamienica Długoszowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamienica Długoszowa
Kamienica Długoszowa
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Kamienica Długoszowa
Kamienica Długoszowa
Ziemia52°14′57,548″N 21°00′45,450″E/52,249319 21,012625

Kamienica Długoszowa, Długoszowska, Długoszewska, dom Hermanowskikamienica wzniesiona w pierwszej połowie XV wieku, znajdująca się przy Rynku Starego Miasta nr 9 w Warszawie.

Najprawdopodobniej budynek powstał ze zlecenia pierwszego znanego właściciela kamienicy Hermana. Posiadał on wówczas cechy gotyckie. W latach 1579-1655 właścicielami kamienicy była rodzina Długoszów, m.in. Paweł Długosz, który był burmistrzem Starej Warszawy. On był również zleceniodawcą przebudowy, która miała miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Kolejnymi właścicielami byli m.in. Aleksander Giza (rajca) oraz rodzina Flaczkiewiczów.

W 1578 i 1607 r. kamienica uległa spaleniu. Posiadała ona sklepione piwnice, w których handlowano m.in. pieczywem, kaszą i opałem. Wejście do nich prowadziło stromymi schodami[1].

W 1928 r. ozdobiono ją polichromią autorstwa K. Ścińskiego. W 1944 r. ponownie spalona i zburzona. Po II wojnie światowej odbudowana według projektu M. Kuzmy i J. Chodaczka oraz ozdobiona polichromią autorstwa J. i K. Studnickich. Nadano jej wygląd taki, jaki miała po przebudowie w XVIII wieku. Znajduje się w niej bar i kawiarnia Bazyliszek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]