Kamienica Dawida Szmulewicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamienica Dawida Szmulewicza
Obiekt zabytkowy nr rej. A/68 z 20.01.1971
Stan obecny (2017)
Stan obecny (2017)
Państwo  Polska
Miejscowość Łódź
Adres ul. Piotrkowska 37
Typ budynku kamienica
Styl architektoniczny secesja
Architekt Gustaw Landau-Gutenteger
Kondygnacje 5
Rozpoczęcie budowy 1904
Pierwszy właściciel Dawid Szmulewicz
Położenie na mapie Łodzi
Mapa lokalizacyjna Łodzi
Kamienica Dawida Szmulewicza
Kamienica Dawida Szmulewicza
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Kamienica Dawida Szmulewicza
Kamienica Dawida Szmulewicza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamienica Dawida Szmulewicza
Kamienica Dawida Szmulewicza
Ziemia51°46′17,30″N 19°27′21,63″E/51,771472 19,456008

Kamienica Dawida Szmulewiczakamienica znajdująca się przy ulicy Piotrkowskiej 37 w Łodzi.

Historia[edytuj]

Posesja przy ulicy Piotrkowskiej 37, należała w 1887 roku do Icka Lejba Kona. Stał tam wtedy parterowy budynek frontowy, z przylegającą do niego jednopiętrową oficyną, a od południowej granicy znajdowała się trzypiętrowa oficyna. W 1894 roku właścicielem działki został Dawid Szmulewicz. Na jego zamówienie w 1903 roku wzięty architekt Gustaw Landau-Gutenteger opracował projekt nowej kamienicy, o elewacji w modnym wówczas stylu secesji, z oficynami. Projekt zrealizowano już w 1904 roku.

Architektura[edytuj]

Jest to imponująca pięciokondygnacyjna kamienica czynszowa, wzniesiona na planie prostokąta, z wykuszem na osi, z dwoma oficynami od zachodu, ustawionymi skośnie do budynku frontowego i jedna poprzeczną zamykającą podwórze od zachodu. Oficyny są trzypiętrowe z poddaszami. Wykusz przez trzy piętra, na planie prostokąta, wsparty na wolutowych wspornikach nad parterem, zakończony jest u szczytu balkonem. Nad najwyższą kondygnacja wznosi się ciekawa, smukła kopuła nakryta hełmem. Nadproża okien fasady ozdobione są ornamentem o charakterze secesyjnym: liście, wstęgi, głowy lwów i maski kobiece (maszkarony). Okna na pierwszym i czwartym piętrze prostokątne, wąskie i wysokie.

Okna pierwszego, czwartego piętra i okna w górnej części wykusza zamknięte łukiem odcinkowym - spłaszczonym. Architekt zaprojektował również stolarkę drzwi i okien, bramę i kraty o delikatnym, charakterystycznym dla secesji rysunku. Zachowała się dekoracja bramy wjazdowej, balustrada schodów, a także sztukatorski wystrój pomieszczeń i klatek schodowych. Parter kamienicy został przebudowany.

Bibliografia[edytuj]