Kamienica Pod Czterema Ewangelistami we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica "Pod Czterema Ewangelistami"
Ilustracja
Kamienica "Pod Czterema Ewangelistami"
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

Kuźnicza 21

Typ budynku

kamienica

Kondygnacje

trzy

Ważniejsze przebudowy

1570, ok. 1881, 1912, po 2015

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kamienica "Pod Czterema Ewangelistami"”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica "Pod Czterema Ewangelistami"”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kamienica "Pod Czterema Ewangelistami"”
Ziemia51°06′36,75″N 17°01′49,41″E/51,110208 17,030392

Kamienica Pod Czterema Ewangelistami – średniowieczna kamienica, znajdująca się przy ulicy Kuźniczej 21 we Wrocławiu.

Kamienica wpisana jest do Gminnej Ewidencji Zabytków pod numerem 4054[1]

Historia kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Kamienica "Pod Czterema Ewangelistami" (pierwsza z prawej) przed przebudową z trzykondygnacyjnym szczytem

Kamienica została wzniesiona w okresie późnego średniowiecza. W 1570 roku została przebudowana. W 1881 roku była to kamienica szczytowa, trzytraktatowa, dwupiętrowa z trzykondygnacyjnym szczytem. Budynek był trzyosiowy; w skrajnej południowej osi znajdował się renesansowy portal z godłem domu[2]. W 1823 roku niemiecki rysownik Heinrich Mützel sporządził szkic portalu znajdującego się w fasadzie kamienicy. Był to portal łukowy; u podstawy węgarów znajdowały się nagie hermy, po prawej męska, po lewej kobieca. Nad nimi znajdowały się cyfry: po lewej "15", po prawej "70" nawiązujące do daty przebudowy. W oso krawędzi węgarów znajdowały się woluty z maskami w górnej części: po lewej męska, po prawej kobieca[3]. W przyłuczach portalu znajdowały się płaskorzeźbione postacie z kończynami zmieniającymi się w ornament roślinny. W przestrzeni fryzu znajdowała się inskrypcja minuskułą: "In den vier Evangelisten". Nad fryzem znajdowała się prostokątna płycina z płaskorzeźbioną dekoracją figuralną przedstawiającą czterech ewangelistów (od lewej) Mateusza, Marka, Łukasza i Jana[3]; każdy z nich przedstawiony był z atrybutem[4].

W 1912 roku kamienica została ponownie przebudowana za sprawą G. Hildebranda. Zyskała wówczas trzecią kondygnację kosztem szczytu, który został przebudowany na jednokondygnacyjny z jednym oknem podzielonym na trzy części kamiennymi kolumnami. Szczyt zakończony został falistym okapem. Fasada budynku była dwuosiowa. Podczas rozbudowy, kamienica została połączona z oficynami z kamienicą mieszczącą się przy ulicy Kiełbaśniczej 35[2][5].

W 1852 roku kamienicę zamieszkiwał introligator Hatwiger oraz brygadzista masoński Kirsch[6].

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

Kamienica przetrwała działania wojenne podczas II wojny światowej. Zburzone zostały sąsiednie kamienice: kamienica Pod Złotym Preclem (dawna ul. Kuźnicza 23) i kamienica Pod Złotym Berłem (dawna ul. Kuźnicza 22). W drugiej dekadzie XXI wieku (ok 2015 roku) kamienica została wyremontowana[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]