Kamienica Pod Gwiazdą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamienica Pod Gwiazdą
Obiekt zabytkowy nr rej. A/81/214 z 21.08.1929 i 24.06.1998
Fasada kamienicy
Fasada kamienicy
Państwo  Polska
Miejscowość Toruń
Adres Rynek Staromiejski 35
Typ budynku kamienica mieszczańska
Ukończenie budowy 2. połowa XIII wieku
Ważniejsze przebudowy połowa XVI wieku
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica Pod Gwiazdą
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica Pod Gwiazdą
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica Pod Gwiazdą
Ziemia53°00′38,25″N 18°36′18,43″E/53,010625 18,605119
Strona internetowa


Kamienica Pod Gwiazdą - kamienica mieszczańska znajdująca się w Toruniu we wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, pod numerem 35.

Wyróżnia się ona późnobarokową fasadą, ozdobioną na szczycie złotą gwiazdą, od której pochodzi jej nazwa. Do jej obecnego kształtu przyczyniły się wielokrotne przebudowy i remonty.

Historia[edytuj]

Kamienica została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. W okresie gotyku kilka razy przebudowywano ją, zmieniała także właścicieli. Jednym z nich był wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, poeta i humanista Filippo Buonaccorsi (1437-1496), zwany Kallimachem. Następną przebudowę kamienica przebyła w drugiej połowie XVI w. Została wówczas podwyższona o drugie piętro, otrzymując zachowany do dziś charakterystyczny dla ówczesnych kamienic mieszczańskich kilkukondygnacyjny układ przestrzenny łączący funkcje mieszkalne i handlowo-magazynowe. Powstały wtedy galeryjki w środkowym trakcie pięter, a także polichromowany strop w tylnym trakcie parteru. Z ok. 1630-40 pochodzi strop na pierwszym, a z ok. 1620 na drugim piętrze (przeniesiony z kamienicy przy Rynku Staromiejskim 24).

Pod koniec XVII w. nowy właściciel - rajca staromiejski Jan Jerzy Zöbner, nadał kamienicy barokowy wystrój. Otrzymała wtedy barokową formę zewnętrzną z bogato zdobionym portalem. Fasadę ozdobiono dekoracją z motywami kwiatów i owoców, wykonaną w stiuku. W sieni znajdują się kręcone schody typu gdańskiego, których strzegą figura Minerwy i lew trzymający tarczę.

Na początku XIX wieku salę pierwszego piętra ozdobiono klasycystyczną polichromią z namalowaną iluzjonistycznie kolumnadą w porządku jońskim oraz pseudokasetonami na suficie. Dziś dzięki toruńskim konserwatorom możemy oglądać rekonstrukcję tej polichromii. W drugiej poł. XIX w., podczas następnej przebudowy kamienicy, w miejscu komina umieszczono drugie kręcone schody - tym razem żeliwne.

W latach 1967-69 przeprowadzono prace restauratorsko-konserwatorskie, polegające na przystosowaniu wnętrz do celów muzealnych. W kamienicy znalazła się kolekcja Sztuki Dalekiego Wschodu ofiarowana w latach 1966-1970 Muzeum Okręgowemu w Toruniu przez kolekcjonera Tadeusza Wierzejskiego. W 1995 ponownie rozpoczęto remont kamienicy, a w 2000 roku dokonano renowacji fasady, która przywróciła jej dawny wygląd i piękno.

W kamienicy mieści się Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Okręgowego w Toruniu i wystawa stała Świat Orientu[1].

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. Kamienica pod gwiazdą. Muzeum Okręgowe w Toruniu. [dostęp 2015-02-10].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]