Kamienica Pod Gwiazdą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica Pod Gwiazdą
Obiekt zabytkowy nr rej. A/81/214 z 21 sierpnia 1929 i 24 czerwca 1998
Ilustracja
Fasada kamienicy
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Toruń
Adres Rynek Staromiejski 35
Typ budynku kamienica mieszczańska
Ukończenie budowy 2. połowa XIII wieku
Ważniejsze przebudowy połowa XVI wieku
Położenie na mapie Torunia
Mapa lokalizacyjna Torunia
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica Pod Gwiazdą
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica Pod Gwiazdą
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica Pod Gwiazdą
Ziemia53°00′38,25″N 18°36′18,43″E/53,010625 18,605119
Strona internetowa
Portal

Kamienica Pod Gwiazdąkamienica mieszczańska znajdująca się w Toruniu.

Wyróżnia się ona późnobarokową fasadą, ozdobioną na szczycie złotą gwiazdą, od której pochodzi jej nazwa. Do jej obecnego kształtu przyczyniły się wielokrotne przebudowy i remonty.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kamienica znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, we wschodniej pierzei Rynku Staromiejskiego, pod numerem 35

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamienica została wybudowana w drugiej połowie XIII wieku. W okresie gotyku kilka razy przebudowywano ją, zmieniała także właścicieli. Jednym z nich był wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, poeta i humanista Filippo Buonaccorsi (1437-1496), zwany Kallimachem. Następną przebudowę kamienica przebyła w drugiej połowie XVI w. Została wówczas podwyższona o drugie piętro, otrzymując zachowany do dziś charakterystyczny dla ówczesnych kamienic mieszczańskich kilkukondygnacyjny układ przestrzenny łączący funkcje mieszkalne i handlowo-magazynowe. Powstały wtedy galeryjki w środkowym trakcie pięter, a także polichromowany strop w tylnym trakcie parteru. Z ok. 1630-40 pochodzi strop na pierwszym, a z ok. 1620 na drugim piętrze (przeniesiony z kamienicy przy Rynku Staromiejskim 24).

Pod koniec XVII w. nowy właściciel - rajca staromiejski Jan Jerzy Zöbner, nadał kamienicy barokowy wystrój. Otrzymała wtedy barokową formę zewnętrzną z bogato zdobionym portalem. Fasadę ozdobiono dekoracją z motywami kwiatów i owoców, wykonaną w stiuku. W sieni znajdują się kręcone schody typu gdańskiego, których strzegą figura Minerwy i lew trzymający tarczę.

Na początku XIX wieku salę pierwszego piętra ozdobiono klasycystyczną polichromią z namalowaną iluzjonistycznie kolumnadą w porządku jońskim oraz pseudokasetonami na suficie. Dziś dzięki toruńskim konserwatorom możemy oglądać rekonstrukcję tej polichromii. W drugiej poł. XIX w., podczas następnej przebudowy kamienicy, w miejscu komina umieszczono drugie kręcone schody - tym razem żeliwne.

Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu[edytuj | edytuj kod]

Wskutek przeprowadzonych w latach 1967–1969 prac renowatorskich wnętrze budynku przystosowano do celów muzealnych. Obecnie w kamienicy mieści się Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Okręgowego w Toruniu i wystawa stała Świat Orientu[1], powstała z inicjatywy Tadeusza Wierzejskiego – darczyńcy, który podarował muzeum najcenniejsze obiekty, stanowiące dziś podstawę ekspozycji. Zabytki pochodzą m.in. z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to obrazy, drzeworyty, brązy, ceramika, tkaniny, miecze i elementy uzbrojenia samurajów, wyroby z kamieni półszlachetnych, rzeźby kamienne oraz drewniane.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest udostępniany w sezonie letnim, ulokowany na podwórzu budynku, ogród orientalny o powierzchni ponad 200 m2. Doborem roślin, układem przestrzennym oraz elementami małej architektury (pośrodku znajduje się typowy dla architektury azjatyckiej pawilon herbaciany) oddaje estetykę i ducha tradycyjnych japońskich ogrodów. Wśród prezentowanej w nim roślinności można natrafić m.in. na sosnę pospolitą, sosnę drobnokwiatową, jałowiec sabiński, azalie, bambusy, klon palmowy czy macierzankę. W październiku 2013 roku ogród otrzymał I nagrodę w XIV Konkursie Prezydenta Miasta Torunia „TORUŃ OGRODEM 2013”[2] w kategorii Tereny zielone o powierzchni powyżej 50 m² w miejscach użyteczności publicznej.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamienica pod gwiazdą. Muzeum Okręgowe w Toruniu. [dostęp 2015-02-10].
  2. Toruń ogrodem 2013 – zwycięzcy, www.torun.pl [dostęp 2017-06-05] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]