Kamienica przy ulicy Mickiewicza 22 w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica mieszkalno-handlowa przy ul. A. Mickiewicza 22 w Katowicach
Ilustracja
kamienica przy ul. Adama Mickiewicza 22
Państwo  Polska
Miejscowość Katowice Herb.svg Katowice
Adres ul. Adama Mickiewicza 22
Typ budynku kamienica mieszkalno-handlowa
Styl architektoniczny eklektyzm[1]
Architekt Przedsiębiorstwo Budowlane Perl i Trapp
Ukończenie budowy 1906
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Katowice, kamienica przy ul. Mickiewicza 22
Katowice, kamienica przy ul. Mickiewicza 22
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Katowice, kamienica przy ul. Mickiewicza 22
Katowice, kamienica przy ul. Mickiewicza 22
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Katowice, kamienica przy ul. Mickiewicza 22
Katowice, kamienica przy ul. Mickiewicza 22
Ziemia50°15′39,09″N 19°01′06,76″E/50,260858 19,018544

Kamienica przy ulicy Mickiewicza 22 − zabytkowy eklektyczny budynek znajdujący się w Katowicach przy ulicy A. Mickiewicza 22, na rogu z ulicą Stawową 2[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

kamienica przy ulicy Mickiewicza 22 w dzień
kamienica przy ulicy Mickiewicza 22 nocą

Kamienica ta została zbudowana w 1906 roku przy August-Schneider Strasse i Teichstrasse[3]. Zaprojektował i zbudował ją niemiecki zakład budowlany Perla i Trappa, z siedzibą w Katowicach. W 1907 roku w budynku na parterze został otwarty „Casino-Bar”, który istniał przez kilka następnych lat. Po jego zamknięciu została uruchomiona „Wein-Restaurant”. W kolejnej dekadzie urządzono tu winiarnię. Obok znajdowała się piekarnia. W następnych latach na parter budynku wprowadził się sklep mięsny Pinkusa Friszera. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowała tu restauracja „Patria” (wcześniej „Flank”)[4]. Dziś znajduje się tu kawiarnio-cukiernia. Obecnie w kamienicy mieści się także restauracja i pub oraz kantor wymiany walut.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek został wzniesiony na planie podobnym do litery „U”. Posiada pięć kondygnacji, podpiwniczenie, poddasze, trójksrzydłową bryłę, rozbitą narożnymi wykuszami − wieżyczkami nakrytymi hełmami oraz wykuszami na osiach centralnych elewacji frontowej i bocznej − zachodniej. Wykusze zwieńczono ozdobnymi szczytami. Kamienicę nakryto dachem dwuspadowym o stromej połaci frontowej, z facjatkami i wieżyczką na osi elewacji frontowej. Parter jest tynkowany, boniowany, nieznacznie przebudowany. Na osi elewacji frontowej umieszczono drzwi wejściowe w bogato zdobionym portalu, zwieńczonym łukiem pełnym. Tynkowane i boniowane elewacje ukształtowano symetrycznie. Elewacja frontowa jest pięcioosiowa, z balkonami z kamiennymi balustradami umieszczonymi na kondygnacjach od drugiej do czwarteji łączącymi wieżyczki z wykuszem centralnym. Elewacja boczna od ul. Stawowej posiada pięć osi, elewacja boczna od ul. A. Mickiewicza − trzy osie z trójkątnymi balkonami z metalowymi balustradami na osi centralnej. Elewacje ozdobiono dekoracjami sztukatorskimi o motywach secesyjnych, umieszczonymi w płycinach podokiennych, na zwieńczeniu wykuszy i na elewacjach szczytów. W sieni zachował się sufit zdobiony fasetą oraz mozaikowa oryginalna posadzka lastrykowa i ściany, obłożone ceramiczną okładziną. Schody dwubiegowe mają drewnianą oryginalną balustradę o motywach geometrycznych, okna klatki schodowej przeszklono kolorowymi szybkami.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michał Bulsa: Ulice i place Katowic. Katowice: Prasa i Książka, 2012, s. 122. ISBN 978-83-933-665-8-3. (pol.)
  2. Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9) (pol.). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-06-08].
  3. Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch (niem.). www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 2011-06-08].
  4. Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 95. ISBN 978-83-7729-021-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Klajmon: Katowicka kamienica mieszczańska 1840−1918, wyd. I, Katowice 1997.