Kamieniołom Zgórsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamieniołom Zgórsko

Kamieniołom Zgórsko – kopalnia wapienia dewońskiego, położona na terenie gminy Sitkówka-Nowiny.

Kamieniołom był własnością braci Goldferbów pochodzenia żydowskiego. Eksploatację wapienia rozpoczęto tu w 1928 roku, wydobycie odbywało się w sposób ręczny. Pracę prowadzono w systemie zmianowym, zakład zatrudniał 50 pracowników[1]. W okresie międzywojennym surowiec pozyskiwany w kopalni służył do produkcji tłucznia, po II wojnie światowej kopalnia pracowała głównie na potrzeby przemysłu wapienniczego i cementowego[2]. Od 1966 roku kamieniołom był miejscem wydobycia surowca wapienniczego dla powstałego dużego kombinatu - Zakładów Cementowo-Wapienniczych w Nowinach. Do 1988 roku w kamieniołomie prowadzono eksploatację w dwóch piętrach po 20 metrów każdy, lecz następnie zaniechano jej z uwagi na wysokie koszty wydobycia[1].

Kamieniołom został zamknięty w 1990 roku i naturalnie zalany wodą. Zbiornik wodny położony na miejscu dawnego wyrobiska ma głębokość 5 metrów i zajmuje powierzchnię 11 hektarów. Brzegi są strome, wysokie i trudno dostępne. Od strony wschodniej znajduje się dojazd zakończony cyplem o długości ok. 40 metrów.

Obecnie zbiornik wodny należy do Cementowni Nowiny (Dyckerhoff Polska), ale dzierżawi je Towarzystwo Wędkarskie "Nowiny"[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rys historyczny (pol.). nowiny.com.pl. [dostęp 30 lipca 2010].
  2. Odkrywamy Świętokrzyskie - kamieniołom Zgórsko (pol.). gazeta.pl. [dostęp 30 lipca 2010].
  3. Kamieniołom Zgórsko (pol.). wedkuje.pl. [dostęp 30 lipca 2010].