Kamienista (Kotlina Jeleniogórska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienista
Ilustracja
Skały na wierzchołku Kamienistej
Państwo  Polska
Położenie Jelenia Góra
Pasmo Sudety,
Kotlina Jeleniogórska,
Wzgórza Łomnickie
Wysokość 412 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Kamienista
Kamienista
Ziemia50°53′58″N 15°45′16″E/50,899444 15,754444

Kamienista (niem. Audienz-Berg, 412 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Jeleniej Górze, w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, w północnej części Wzgórz Łomnickich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, na północnym skraju Wzgórz Łomnickich, około 500 m na południe od dworca kolejowego w Jeleniej Górze. Na północy łączy się z Parkową, na południu ze Wzgórzem Partyzantów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kamienista jest niezbyt wysokim wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, w ich północnej części. Zbocza są nizbyt strome, a wierzchołek szpiczasty, ze skałkami.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie zbudowane z granitów karkonoskich w odmianie porfirowatej, średnio- i gruboziarnistych, z wkładkami granitów szlirowatych, uformowane w wyniku ich selektywnego wietrzenia. Na szczycie i zboczach występują liczne, niewielkie granitowe skałki oraz bloki. Na niektórych skałkach widoczne są ciekawe formy wietrzenia granitu, m.in. kociołki wietrzeniowe.

Roślinność i zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Szczytowe partie wzniesienia pokrywają lasy i zagajniki, częściowo o charakterze parkowym, ale ze wszystkich stron wkracza zabudowa willowa Jeleniej Góry.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt Kamienistej, obok skałek, przechodzi szlak turystyczny:


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]