Kamienna Góra (Katowice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienna Góra

Kamienna Górawzgórze położone w Katowicach, w dzielnicy Murcki, na terenie kompleksu Lasów Murckowskich. Jest to naturalne wzniesienie o wysokości 264 m n.p.m. położone na terenie Równiny Gostynki. Zbudowane jest ono ze skał triasowych mających około 40 m miąższości[1].

Na wzniesieniu Kamienna Góra i w jego okolicach znajdują się liczne stanowiska wawrzynka wilczełyko, pokrzyku wilcza jagoda i innych roślin. Rosną one na obszarze 20,9 ha lasu mieszanego[2]. W ramach ESOCh planowane było, by obszar ten funkcjonował w formie pomnika przyrody wraz z otoczeniem zespołu przyrodniczo-krajobrazowego[3]. Przez Kamienną Górę prowadzi Szlak Ochojski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego: Prognoza oddziaływania na środowisko (pol.). www.bip.um.katowice.pl. s. 19. [dostęp 2011-04-30].
  2. Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego (pol.). www.bip.um.katowice.pl. s. 36. [dostęp 2011-04-30].
  3. Ekologiczny system Obszarów Chronionych (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-04-30]