Przejdź do zawartości

Kamienny Most (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienny Most
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Lublino, Kamienny Most

Region

Pojezierze Ińskie

Morfometria
Powierzchnia

58,1 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,0 km
0,4 km

Głębokość
• średnia


3 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Krąpiel

Położenie na mapie gminy Chociwel
Mapa konturowa gminy Chociwel, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kamienny Most”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kamienny Most”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kamienny Most”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kamienny Most”
Ziemia53°28′04″N 15°23′23″E/53,467778 15,389722

Kamienny Mostjezioro na Pojezierzu Ińskim, w gminie Chociwel, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro znajduje się w północno-zachodnim krańcu Ińskiego Parku Krajobrazowego, ok. 2 km na wschód od miasta Chociwel.

Według danych gminy Chociwel powierzchnia zbiornika wynosi 58,1 ha, a średnia głębokość ok. 3 m[1][2].

Jezioro ma wydłużony kształt o długości ok. 2 km. Nieopodal zachodniego brzegu jeziora leżą miejscowości: Kamienny Most oraz – bardziej na północ – Lublino, przy której z jeziora wypływa rzeka Krąpiel.

Kamienny Most jest zanikającym jeziorem na skutek zamulania i zarastania. Brzeg akwenu porasta kożuch roślinności bagiennej, która rozszerza swój zasięg. Części obumarłych roślin opadają na dno, wypełniając misę jeziora osadami gytii i torfu[3]. Proces zarastania spowodował powstanie trzech pływających wysp o średnicy 30–60 m, porośniętych bujną roślinnością z przewagą olchy. Wyspy te zmieniają swe położenie w zależności od kierunku i siły wiatru. Rozbudowany system korzeni umacnia oderwaną od podłoża glebę i nie dopuszcza do jej rozpadu[1].

Ze względu na trudny dostęp do brzegów jeziora nie ma tu kąpieliska, a akwen jest wykorzystywany przez wędkarzy. Według typologii rybackiej jest jeziorem linowo-szczupakowym[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Walory przyrodnicze. Urząd Miejski w Chociwlu. [dostęp 2009-01-03]. (pol.).
  2. 4.1 Środowisko przyrodnicze. W: Strategia rozwoju miasta i gminy Chociwel. Chociwel: Urząd Miasta i Gminy Chociwel, 2005, s. 23.
  3. Warunki geograficzne Ińskiego Parku Krajobrazowego. Zespół Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego. [dostęp 2009-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-27)]. (pol.).
  4. NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]