Kamienny Potok (Sopot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienny Potok
Dzielnica Sopotu
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Sopot
Położenie na mapie Sopotu
Mapa konturowa Sopotu, u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienny Potok”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienny Potok”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienny Potok”
Ziemia54°27′20″N 18°33′17″E/54,455556 18,554722
Portal Polska
Kamienny Potok na mapie Sopotu

Kamienny Potok (kaszb. Szténflét, niem. Steinfließ)[1] – północno-zachodnia dzielnica Sopotu, granicząca od zachodu z Brodwinem, od północy z Kolibkami (na obszarze gdyńskiej dzielnicy Orłowo), od wschodu z Zatoką Gdańską i od południa z Dolnym Sopotem i Przylesiem.

Nazwa dzielnicy pochodzi od przepływającego tędy małego potoku. Dzielnica jest skomunikowana poprzez przystanek trójmiejskiej SKM (Sopot Kamienny Potok) z innymi miejscowościami aglomeracji trójmiejskiej, jak również gdyńską siecią trolejbusową (linie nr 21 i 31) ze Śródmieściem Gdyni, Karwinami i Świemirowem.

Nazwy ulic dzielnicy nawiązują do regionów Polski. Zachodnia część dzielnicy pełni funkcje mieszkaniowe, zaś wschodnia (z hotelami, pensjonatami, kempingiem i aquaparkiem) turystyczno-rekreacyjne. Przez dzielnicę (w ciągu alei Niepodległości) przebiega główna arteria komunikacyjna Trójmiasta.

Północna granica administracyjna z Gdynią jest równocześnie historyczną granicą Wolnego Miasta Gdańska z II Rzeczpospolitą.

Od dworca odjeżdża linia autobusowa 187 do Dolnego Sopotu i 177 na PRL-owskie osiedle Brodwino. Tam również znajduje się SP 9 i LO 3 przy ul. Kolberga 15. Przy ul. Kolberga 8 znajduje się przedszkole nr 12 i przy ul. Obodrzyców przedszkole nr 4.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr F. Lorentz, Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem, ​ISBN 83-60437-22-X​, ​ISBN 978-83-60437-22-3​.