Kamienny Potok (Sopot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienny Potok
Dzielnica Sopotu
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miasto Sopot
Położenie na mapie Sopotu
Mapa lokalizacyjna Sopotu
Kamienny Potok
Kamienny Potok
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamienny Potok
Kamienny Potok
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Kamienny Potok
Kamienny Potok
Ziemia54°27′20″N 18°33′17″E/54,455556 18,554722
Portal Portal Polska
Kamienny Potok na mapie Sopotu

Kamienny Potok (kaszb. Szténflét, niem. Steinfließ)[1] – północno-zachodnia dzielnica Sopotu granicząca od zachodu z Brodwinem, od północy z Kolibkami (na obszarze gdyńskiej dzielnicy Orłowo), od wschodu z Zatoką Gdańską i od południa z Dolnym Sopotem i Przylesiem.

Nazwa dzielnicy pochodzi od przepływającego tędy małego potoku. Dzielnica jest skomunikowana poprzez przystanek trójmiejskiej SKM (Sopot Kamienny Potok) z innymi miejscowościami aglomeracji trójmiejskiej, jak również gdyńską siecią trolejbusową (linie nr 21 i 31) ze Śródmieściem Gdyni, Karwinami i Świemirowem.

Nazwy ulic dzielnicy nawiązują do regionów Polski. Zachodnia część dzielnicy pełni funkcje mieszkaniowe, zaś wschodnia (z hotelami, pensjonatami, kempingiem i aquaparkiem) turystyczno-rekreacyjne. Przez dzielnicę (w ciągu alei Niepodległości) przebiega główna arteria komunikacyjna Trójmiasta.

Północna granica administracyjna z Gdynią jest równocześnie historyczną granicą Wolnego Miasta Gdańska z II Rzeczpospolitą.

Od dworca odjeżdża linia autobusowa 187 do Dolnego Sopotu i 177 na PRL-owskie osiedle Brodwino. Tam również znajduje się SP 9 i LO 3 przy ul. Kolberga 15. Przy ul. Kolberga 8 znajduje się przedszkole nr 12 i przy ul. Obodrzyców przedszkole nr 4.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr F. Lorentz, Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem, ​ISBN 83-60437-22-X​, ​ISBN 978-83-60437-22-3​.