Kamila (księżna Kornwalii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kamila, księżna Kornwalii)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamila
Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii
Duchess of Cornwall 2012.JPG
Księżna Kornwalii (2012)
Coat of Arms of Camilla, Duchess of Cornwall.svg
Księżna Kornwalii
Okres panowania od 2005
Jako żona Karola, księcia Walii
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
(Wettynowie – Saksonia-Coburg-Gotha)
Urodzona 17 lipca 1947
w Londynie
Ojciec Bruce Shand
Matka Rosalind Cubitt
1. mąż Andrew Parker Bowles
2. mąż Karol, książę Walii
Dzieci Thomas Parker Bowles,
Laura Parker Bowles
Odznaczenia
Dama Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktorii (Wielka Brytania) Order Domu Panującego królowej Elżbiety II (Wielka Brytania) Medal Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety II Medal Pamiątkowy 100-lecia Saskatchewanu (Kanada) Order Gwiazdy Melanezji (Papua Nowa Gwinea)
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II i JKW książę Edynburga


Kamila, księżna Kornwalii, właśc. ang. Camilla, Duchess of Cornwall, urodzona jako Camilla Rosemary Shand, primo voto Parker Bowles (ur. 17 lipca 1947 w Londynie) – księżna Zjednoczonego Królestwa, wieloletnia partnerka i druga żona księcia Walii, najstarsza córka majora Bruce'a Shanda i Rosalind Cubitt, córki 3. barona Ashcombe, wnuczki Alice Keppel, kochanki króla Edwarda VII. Jest również potomkinią Charlesa Lennoxa, 1. księcia Richmond, nieślubnego syna Karola II Stuarta.

Wczesne lata i pierwsze małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Camilla (w dzieciństwie nazywana Millą) wychowywała się się we wsi Plumpton w East Sussex. Wykształcenie odebrała w Dumbrells School w Sussex, Queen's Gate School w Kensington i w szwajcarskiej Mon Fertile. Studiowała również w Instytucie Brytyjskim w Paryżu. W Londynie pojawiła się w 1965 i przez rok pracowała dla pary dekoratorów wnętrz, Sybil Colefax i Johna Fowlera.

W 1973 poślubiła brygadiera Andrew Parker Bowlesa (ur. 27 grudnia 1939), syna Dereka Parker Bowlesa i Ann de Trafford, córki Humphreya de Trafford, 4. baroneta. Andrew i Camilla mieli razem syna i córkę:

Parker Bowles jest katolikiem i w tej wierze wychowani zostali Tom i Laura. Camilla pozostała wyznania anglikańskiego. Małżeństwo to zakończyło się rozwodem 3 marca 1995.

Znajomość z księciem Walii[edytuj | edytuj kod]

Camilla i Karol poznali się w 1970 na meczu polo. Karol i Camilla nawiązali bardzo bliskie stosunki. Później oboje wstąpili w związki małżeńskie, Camilla z Andrew Parker Bowlesem, Karol z Dianą Spencer. Wkrótce jednak odnowili wzajemne kontakty.

Karol był dowódcą Regimentu Księcia Walii, w którym służył kapitan Christopher Elliot, mąż młodszej siostry Camilli, Annabel. W połowie lat 70. Elliot wraz z żoną (po dwuletnim towarzyszeniu księciu Walii w Londynie) powrócił do swojej jednostki stacjonującej w Osnabrück. Camilla często odwiedzała tam siostrę i szwagra. Również książę Karol odbywał coroczne tygodniowe podróże do swojego regimentu. Elliotowie pozostali bliskimi przyjaciółmi księcia Walii. Podczas przyjęcia urodzinowego Annabel udało się wykonać pierwsze wspólne zdjęcie Karola i Camilli.

Pierwsza żona Karola, Diana, często oskarżała Camillę o zniszczenie jej małżeństwa. Obie panie nie przepadały za sobą, a Diana publicznie określała Camillę mianem „rottweilera”. Twierdziła, że Parker Bowles zataiła fakt, że książę Karol chciał się jej oświadczyć. Karol i Camilla mieli również wymieniać się prezentami, używając pseudonimów „Fred” i „Gladys”. Otoczenie księcia Walii uznało te rewelacje za przejaw paranoi.

Romans księcia Walii wyszedł na jaw po opublikowaniu książki Diana: Prawdziwa historia, która zbiegła się w czasie z ujawnieniem nagrania prywatnej rozmowy Karola i Camilli z 1989 (tzw. „Camillagate”) i wywiadowi udzielonemu przez księżną Walii w sprawie jej małżeństwa. Te rewelacje sprawiły, że Camilla stała się bardzo niepopularna. Media twierdziły również, że Camilla została obrzucona kromkami chleba przez klientów pewnego supermarketu, ale te doniesienia zostały zdementowane przez jej przyjaciół, którzy powiedzieli, że to tylko wymysł tabloidów.

Księżna Kornwalii[edytuj | edytuj kod]

10 lutego 2005 podano do publicznej wiadomości, że książę Karol i Camilla Parker Bowles zamierzają się pobrać, a ślub nastąpi 8 kwietnia. 4 kwietnia ogłoszono przełożenie ceremonii o jeden dzień, z powodu śmierci papieża Jana Pawła II, którego pogrzeb zaplanowany został właśnie na 8 kwietnia, a na którym książę Karol miał reprezentować swoją matkę, królową Elżbietę II.

Ślub cywilny (Camilla jest rozwódką) odbył się więc 9 kwietnia 2005 w Guildhall w zamku Windsor, o godzinie 12:30. Zgodnie z tradycją obrączki państwa młodych zostały wykonane z 22-karatowego złota z kopalni walijskich. Świadkami na ślubie byli synowie państwa młodych, książę William Windsor i Tom Parker Bowles. Oprócz nich w ślubie uczestniczyli książę Harry, książę Yorku z córkami, hrabia Wessex z małżonką, księżniczka królewska z mężem i dziećmi, lady Ogilvy, wicehrabia Linley z małżonką, lady Sarah Chatto z mężem, major Bruce Shand, Laura Lopes z mężem, państwo Elliot z dziećmi, Mark Shand i Andrew Parker Bowles ze swoją drugą żoną.

W ślubie nie uczestniczyli rodzice pana młodego, królowa Elżbieta i książę Edynburga. Pałac Buckingham wyjaśnił, że uczestniczenie w cywilnym ślubie nie przystało królowej jako głowie Kościoła Anglii. Para królewska uczestniczyła jednak w odbywanej równolegle mszy w kaplicy św. Jerzego, celebrowanej przez arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa.

Po ślubie Karol i Camilla udali się do Birkhall, rezydencji Karola w Szkocji, położonej niedaleko Balmoral Castle. Po ślubie Camilla używa tytułu „księżnej Kornwalii” (w Szkocji – „księżnej Rothesay”). Chociaż jako małżonka księcia Walii ma prawo do tytułu księżnej Walii, zdecydowała się przyjąć kolejny z tytułów małżonka, gdyż opinia publiczna kojarzyła tytuł księżnej Walii z Dianą Spencer. Po objęciu przez Karola tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Camilla według zapowiedzi nie zostanie królową, otrzyma tylko tytuł księżnej-małżonki.

Królewskie obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Książę Walii i księżna Kornwalii przyjmowani przez prezydenta USA George'a W. Busha i Laurę Bush podczas ich wizyty w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2005

Wraz z wejściem do rodziny królewskiej księżna Camilla otrzymała wiele obowiązków wynikając z jej pozycji żony następcy tronu. Początkowo ograniczało się to do towarzyszenia księciu Walii w wypełnianiu jego obowiązków (wizyta w szpitalu w Southampton, uczestniczenie w londyńskiej ceremonii Trooping the Colour w czerwcu 2005, po którym Camilla po raz pierwszy pojawiła się na balkonie pałacu Buckingham).

Po atakach bombowych w Londynie 7 lipca 2005 księżna Camilla towarzyszyła mężowi podczas wizyty u ofiar zamachów w St Mary's Hospital w Paddington.

W listopadzie 2005 towarzyszyła Karolowi podczas oficjalnej podróży do Stanów Zjednoczonych (była to jej pierwsza podróż zagraniczna jako członka rodziny królewskiej). W marcu 2006 wraz z Karolem udała się w oficjalną podróż do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Indii.

Rok po ślubie wciąż nie udało jej się przełamać niechęci większej części brytyjskiego społeczeństwa. W sondażach tylko 38% Brytyjczyków chciałoby Camillę jako swoją królową. Opinia publiczna łaskawszym okiem zaczyna natomiast spoglądać na księcia Karola. 52% badanych uważa, że będzie on dobrym królem.

Księżna Camilla jest honorowym dowódcą 4 batalionu strzeleckiego (4th Battalion Rifles) i Służb Medycznych Marynarki (Naval Medical Services).

Królowa Elżbieta dała swojej synowej czwarte miejsce w kolejności precedencji w Zjednoczonym Królestwie wśród kobiet (po niej samej, księżniczce królewskiej i lady Ogilvy), jednak oficjalnie, jako żona następcy tronu, zajmuje w precedencji drugie miejsce po swojej teściowej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

  • 1947–1973: Panna Camilla Rosemary Shand
  • 1973–1995: Pani Andrew Parker Bowles
  • 1995–2005: Pani Camilla Parker Bowles
  • 2005: Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii

Przypisy

  1. Camilla becomes the royal dazzler at controversial banquet. dailymail.co.uk, 31 października 2007. [dostęp 12 czerwca 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Diana Spencer
Księżna Kornwalii
2005-
Następca
-
Poprzednik
Elżbieta II
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
Sophie, hrabina Wessex