Kamino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamino
Uniwersum Gwiezdne wojny
Autor George Lucas
Charakterystyka
Położenie Niezbadana Przestrzeń, System Kamino, 70 000 lat świetlnych od jądra
Średnica 19 270 km
Siła grawitacji standardowa
Księżyce 3
Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące Kaminoanie

Kamino – fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen, leżąca w Odległych Rubieżach Galaktyki, zamieszkana przez Kaminoańskich klonerów. Stworzyli oni na zamówienie Republiki armię klonów, która posłużyła do walk z Separatystami w okresie wojen klonów.

Powierzchnia planety w całości pokryta jest wodą. Dzień na planecie trwa 27 standardowych godzin, rok trwa 463 lokalne dni.

Armia klonów[edytuj | edytuj kod]

Klony zostały zamówione przez Mistrza Jedi Sifo-Dyasa, bez wiedzy Rady Jedi. Wiedział o tym natomiast hrabia Dooku, przyjaciel Sifo-Dyasa z czasów w Zakonie. Z rozkazu Dartha Sidiousa Dooku zamordował przyjaciela, aby utrzymać armię w tajemnicy przed Republiką, a następnie dostarczył Kaminoanom Jango Fetta jako wzorzec do tworzenia klonów. Palpatine planował trzymać armię w tajemnicy, aby móc wykorzystać ją w swojej intrydze w sprzyjającym momencie.

10 lat później na trop Kamino wpadł jednak Obi-Wan Kenobi, badając sprawę nieudanego zamachu na senator Amidalę. Odnalazł on planetę Kamino (została ona wcześniej usunięta przez Dooku z map Galaktyki w Bibliotece Jedi) i ujawnił istnienie armii zamówionej w imieniu Republiki. Armia ta walczyła później przeciwko droidom Separatystów na Geonosis. Bitwa ta rozpoczęła wojny klonów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]