Kamino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamino
Astronomia
Region Niezbadana Przestrzeń
Sektor nieznany
System Kamino
Słońca 1 (Kamino)
Księżyce 3
Odległość od jądra 70 000 lat świetlnych
Długość dnia 27 standardowych godzin
Długość roku 463 lokalnych dni
Fizyka
Średnica 19 270 km
Atmosfera tlenowa
Klimat umiarkowany
Grawitacja standardowa
Teren ocean
Woda 100% powierzchni
Społeczeństwo
Rasy rodzime Kaminoanie
Liczba ludności 1 miliard (100% Kaminoanie)
Miasta Tipoca
Import droidy, żywność
Eksport klony, ryby, broń

Kamino to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen, leżąca w Odległych Rubieżach Galaktyki, zamieszkana przez słynnych Kaminoańskich klonerów. Stworzyli oni na zamówienie Republiki armię klonów, która posłużyła do walk z Separatystami w okresie wojen klonów.

Armia klonów[edytuj]

Klony zostały zamówione przez Mistrza Jedi Sifo-Dyasa, bez wiedzy Rady Jedi. Wiedział o tym natomiast hrabia Dooku, przyjaciel Sifo-Dyasa z czasów w Zakonie. Z rozkazu Dartha Sidiousa Dooku zamordował przyjaciela, aby utrzymać armię w tajemnicy przed Republiką, a następnie dostarczył Kaminoanom Jango Fetta jako wzorzec do tworzenia klonów. Palpatine planował trzymać armię w tajemnicy, aby móc wykorzystać ją w swojej intrydze w sprzyjającym momencie.

10 lat później na trop Kamino wpadł jednak Obi-Wan Kenobi, badając sprawę nieudanego zamachu na senator Amidalę. Odnalazł on planetę Kamino (została ona wcześniej usunięta przez Dooku z map Galaktyki w Bibliotece Jedi) i ujawnił istnienie armii zamówionej w imieniu Republiki. Armia ta walczyła później przeciwko droidom Separatystów na Geonosis. Bitwa ta rozpoczęła wojny klonów.

Linki zewnętrzne[edytuj]