Kamionka (dopływ Grajcarka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamionka
Ilustracja
Kamionka w Wąwozie Homole
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja Małe Pieniny
Potok
Długość 3,2 km
Źródło
Miejsce stoki Wysokiej (Polana pod Wysoką)
Wysokość 910 m n.p.m.
Ujście
Recypient Grajcarek
Miejsce Jaworki
Wysokość 553,1 m n.p.m.[1]
Współrzędne 49°24′26″N 20°32′56″E/49,407222 20,548889
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
ujście
ujście

Kamionka (Homole[2]) – potok, lewobrzeżny dopływ Grajcarka[3] o długości ok. 3,2 km i średnim spadku 10,8%.

Potok płynie w Małych Pieninach. Jego źródła znajdują się na północnych stokach Wysokiej na Polanie pod Wysoką, na wysokości 910 m n.p.m. Spływa w kierunku północno-zachodnim. W dolnej części Polany pod Wysoką na tzw. Rówienkach nad brzegiem potoku mieści się baza namiotowa "Pod Wysoką". Przy Dubantowskiej Dolince wpada do Kamionki z lewej strony potok Koniowiec, który toczy swoje wody spod Durbaszki. Od tego miejsca Kamionka spływa po stromym urwisku skalnym Wąwozu Homole (w obrębie rezerwatu Wąwóz Homole), gdzie w jej korycie znajdują się skały tworzące liczne kaskady, pod którymi tworzą się głębokie baniory. Zaraz po opuszczeniu wąwozu Homole Kamionka przepływa pod mostem drogi ze Szczawnicy do Jaworek i uchodzi do Grajcarka.

W Wąwozie Homole przy potoku prowadzi zielony szlak turystyczny z Jaworek przez Dubantowską Dolinę, Rówieńki i Polanę pod Wysoką na Wysokie Skałki. Początkowo prowadzi on stromym zboczem po orograficznie prawej stronie potoku. Przejście jest ubezpieczone poręczami, drewnianymi drabinkami i stopniami wykutymi w skale. Dalsza część dna wąwozu, którym płynie Kamionka jest już znacznie łagodniejsza. Tu również występują niewielkie kaskady.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.
  2. Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.