Kamow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schemat współosiowego układu wirników w Kamow Ka-25

Kamowlotnicze biuro doświadczalno-konstrukcyjne założone w 1948 roku w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ОКБ Камов), swą nazwę wzięło od nazwiska ówczesnego głównego konstruktora – Nikołaja Ilicza Kamowa – zajmującego się projektowaniem śmigłowców Ka. Siedziba mieści się w miejscowości Lubiercy.

Po śmierci konstruktora w 1973 roku biuro nadal działało pod niezmienioną nazwą, a po przemianach politycznych w Rosji w latach 90 XX wieku przekształciło się w 1992 roku w spółkę akcyjną Kamow (ОАО Камов), producenta śmigłowców, w przeszłości głównie wojskowych (np. Ka-25), obecnie – również cywilnych (np. Ka-62).

Kamow jest znany ze stosowania w swoich konstrukcjach unikalnego i charakterystycznego, współosiowego przeciwbieżnego układu wirników nośnych, którego twórcą był Nikołaj Kamow (np. Ka-27, Ka-32).

Kamow Ka-27 na pokładzie USS „San Jacinto” podczas manewrów na Morzu Bałtyckim w 2003 roku

Taka konfiguracja nie wymaga stosowania wirnika ogonowego, ponieważ kompensację momentu obrotowego zapewnia drugi, przeciwbieżny wirnik. Pozwala to m.in. na budowanie maszyn bardziej zwartych, o mniejszych gabarytach niż porównywalne maszyny w układzie klasycznym, eliminuje straty mocy powodowane przez konieczność transmisji jej części do śmigła ogonowego, jego brak usuwa również zagrożenie dla personelu naziemnego powstające w konwencjonalnych konstrukcjach.

W 2020 roku fabrykę Mil połączono z fabryką Kamow, tworząc przedsiębiorstwo o firmie Национальный центр вертолётостроения имени М. Л. Миля и Н. И. Камова (Narodowe Centrum Budowy Śmigłowców imienia M.L. Mila i N.I. Kamowa). НЦВ им. М. Л. Миля и Н. И. Камова (w skrócie; NCW im. M.L. Mila i N.I. Kamowa) projektuje Mi i Ka. Ono wchodzi w skład przedsiębiorstwa Wiertoloty Rossii (АО Вертолеты России), powstałego w 2007 roku.

Śmigłowce biura konstrukcyjnego Kamow są produkowane między innymi w Arseniewskich Zakładach Lotniczych „Progress” i Kumiertauskich Zakładach Lotniczych.

Kamow Ka-32
Kamow Ka-50
Kamow Ka-52

Śmigłowce Kamow[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]