Kamzičník

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamzičník
Ilustracja
Widok ze szlaku rowerowego na stoku góry Velká Jezerná na górę Vysoká hole i szczyt Kamzičník, z lewej stok Divoký kámen
Państwo  Czechy
Położenie Loučná nad Desnou
Pasmo Wysoki Jesionik
(cz. Hrubý Jeseník)
(Sudety)
Wysokość 1420 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Kamzičník
Kamzičník
Ziemia50°03′11,6″N 17°13′36,8″E/50,053222 17,226889

Kamzičník (historyczna nazwa niem. Heiligenhübel) – szczyt o wysokości 1420 m n.p.m. (podawana jest też wysokość 1419 m n.p.m.) w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Morawach, w obrębie gminy Loučná nad Desnou, oddalony o około 3,3 km na południe od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd), leżący na jego głównym grzbiecie (grzebieniu), pomiędzy szczytami Vysoká hole i Velký Máj[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Widok sprzed punktu geodezyjnego na szczycie Kamzičníka na szczyt Vysoká hole–JZ

Kamzičník (podobnie jak Velký Děd) z uwagi na nie przekraczającą minimalną wysokość pomiędzy szczytem a najniższym punktem przełęczy w kierunku góry Vysoká hole (min. 5 m) nie jest przez niektórych autorów zaliczony jako odrębna góra[3]. Traktowany raczej jako lekkie „uwypuklenie” przedłużenia góry Vysoká hole.

Jest piątym co do wysokości (po szczytach: Pradziad, Vysoká hole, Petrovy kameny i Keprník) szczytem Wysokiego Jesionika i czwartym w Masywie Pradziada i Wysokiej Holi (cz. Pradědská hornatina) o lekko kopulastym kształcie, słabo wykształconym i słabo rozpoznawalnym na tle całego grzebienia góry Pradziad.

Punkt widokowy na otaczające szczyty gór i pasma górskie. Na szczycie znajduje się punkt geodezyjny o wysokości 1419,75 m n.p.m.[4]

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Pod względem geologicznym szczyt ze stokami należy do jednostki określanej jako warstwy vrbneńskie[5] i jest zbudowany podobnie jak góra Vysoká hole ze skał metamorficznych, między innymi kwarcytów oraz słabo zmetamorfizowanych skał osadowych, głównie fyllitów.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Szczyt wraz z całym grzebieniem masywu Pradziada jest granicą głównego europejskiego działu wodnego między zlewiskami Mórz: Bałtyckiego (dorzecze Odry) na stoku południowo-wschodnim i Czarnego (dorzecze Dunaju) na stoku północno-zachodnim.

Na stoku północno-zachodnim ma swoje źródło rzeka Divoká Desná, natomiast na stoku południowo-wschodnim potok Volárka. Wzdłuż płynącej rzeki Divoká Desná pomiędzy stokami Kamzičníka i góry Zamčisko-S rozciąga się żleb Medvědí důl, gęsto zalesiony.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Połać szczytowa oraz stok południowo-wschodni znajduje się w otoczeniu Narodowego rezerwatu przyrody NPR Praděd powstałego w 1991 roku z połączenia 6 odrębnych rezerwatów: Petrovy kameny, Velká kotlina, Malá kotlina, Vrchol Pradědu, Divoký důl i Bílá Opava, o powierzchni około 2031 ha, będącego częścią wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (czes. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt.

Wzdłuż grzbietu głównego w 2009 roku wyznaczono ścieżkę dydaktyczną (cz. Naučná stezka Po hřebenech – světem horských luk) o długości 12 km na odcinku:

Ścieżka edukacyjna zielona.svg OvčárnaSkřítek (z 12 stanowiskami obserwacyjnymi na trasie)[6][7].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W odległości około 2,2 km na północny wschód od szczytu przy drodze HvězdaPradziad, na stoku góry Petrovy kameny znajdują się hotele górskie: Ovčárna i Figura oraz schronisko Sabinka.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednio na sam szczyt, ścieżką główną prowadzi jeden szlak turystyczny na trasie:

Szlak czerwony Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – przełęcz Hřebenová – szczyt Výrovka – przełęcz Sedlo pod Malým Jezerníkem – szczyt Malý Jezerník – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – schronisko Švýcárna – góra Pradziad – przełęcz Sedlo Barborka – góra Petrovy kameny – Ovčárna – przełęcz Sedlo u Petrových kamenů – szczyt Vysoká hole – szczyt Kamzičník – góra Velký Máj – przełęcz Sedlo nad Malým kotlem – góra Jelení hřbetJelení studánka – przełęcz Sedlo pod Jelení studánkou – góra Jelenka – góra OstružnáRýmařov

Szlaki rowerowe i trasy narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt nie przechodzi żaden szlak rowerowy.

W okresach ośnieżenia wzdłuż szlaku turystycznego przebiega trasa narciarstwa biegowego[8]. W obrębie szczytu oraz na stokach nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamzičník (cz.). turistika.cz. [dostęp 2014-05-10].
  2. Kamzičník (1420 m) (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). mapy.cz. [dostęp 2014-05-10].
  3. Jan Bína, Jaromír Demek: Z nížin do hor: Geomorfologické jednotky České republiky. Wyd. 1. Praga: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2026-0. (cz.)
  4. Základní mapa (ČÚZK). geoportal.cuzk.cz ↓.
  5. Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
  6. Č. 5 Stezka po hřebenech – Světem horských luk - Jeseníky (cz.). msregion.cz. [dostęp 2015-08-12].
  7. Naučná stezka Světem horských luk (cz.). ejeseniky.com. [dostęp 2015-08-12].
  8. Narciarstwo. Trasy biegowe. Jesenická magistrála (cz.). jeseniky.net. [dostęp 2015-08-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]