Kanał Dębicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Dębicki
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Głębokość
• średnia

10,5 m
Szerokość
• średnia

90 m
Początek
Akwen Kanał Grabowski
współrzędne 53°26′15″N 14°35′14″E/53,437500 14,587222
Typ kanału żeglugowy
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
początek
początek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
początek
początek

Kanał Dębickikanał wodny w Szczecinie w Dolinie Dolnej Odry na Międzyodrzu, w woj. zachodniopomorskim. Jest częścią akwatorium portu morskiego w Szczecinie.

Nawigacja, locja[edytuj | edytuj kod]

Rozciąga się w osi N-S. Wejście do kanału tylko od północy, gdzie u zbiegu z Kanałem Grabowskim zlokalizowana jest obrotnica o średnicy 220 m. Nabrzeża portowe (Spółdzielcze, Czeskie, Słowackie i Niemieckie) znajdują się na zachodnim i południowym brzegu kanału – brzeg wschodni jest niezagospodarowany. Przy nabrzeżach Czeskim i Słowackim znajduje się baza kontenerowa (ro-ro). Żeglowna szerokość kanału wynosi około 80 m, co powoduje, że na kanale mogą obrócić się statki o długości do 70 m. Jednostki o większej długości muszą odchodzić rufą od nabrzeży Czeskiego i Słowackiego i obracać się na obrotnicy[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał podczas budowy bądź rozbudowy szczecińskiego portu wolnocłowego na przełomie XIX/XX w., przez przekopanie części ówczesnej wyspy Ostrów Grabowski od Kanału Grabowskiego na północy do Duńczycy na południu i usypanie grobli[2] przegradzającej rzekę w południowo-zachodniej części nowo powstałego kanału. Początkowo był połączony z pozostałymi basenami i kanałami portowymi za pośrednictwem Duńczycy uchodzącej do jeziora Dąbie. Współcześnie, w jego południowo-wschodniej części usypano kolejną groblę łączącą Ostrów Grabowski z Łasztownią zaślepiając tym samym południowy kraniec Kanału Dębickiego[3][4][5][6][7].

Polską nazwę wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką – Breslauer Fahrt[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Port (pol.). Urząd Morski w Szczecinie. [dostęp 2009-04-16].
  2. miało to miejsce pomiędzy rokiem 1933 (zob. →zdjęcie lotnicze Wałów Chrobrego i okolicznych wysp z 1933 w galerii portalu sedina.pl) a 1935 – datą oddania do użytku elewatora Ewa
  3. Plan Szczecina z 1936 roku, portal sedina.pl
  4. Plan portu w Szczecinie Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej w Gdyni
  5. Kotla, Ryszard Tu gdzie wyrośnie las masztów... w: Magazyn Portowy nr 8/2007
  6. Port Szczecin > opis portu Urząd Morski w Szczecinie
  7. Sobecki, Wojciech (rzecznik prasowy ZMPSiŚ): Zachodniopomorskie Centrum Logistyczne coraz bliżej, portalmorski.pl, 14 października 2004
  8. M.P. z 1949 r. nr 17, poz. 225, s. 4