Kanał Iławski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Iławski
Ilustracja
Most nad Kanałem Iławskim w gminie Zalewo
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Droga wodna

System Kanału Elbląskiego i jezior Pojezierza Iławskiego

Lata budowy

1860

Długość

ok. 10 km

Początek
Akwen

Jeziorak

współrzędne

53°45′08″N 19°41′26″E/53,752222 19,690556

Koniec
Akwen

Kanał Elbląski

Miejsce

Miłomłyn

współrzędne

53°45′49″N 19°49′15″E/53,763611 19,820833

Typ kanału

żeglugowy

Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „koniec”

Kanał Iławski – kanał na Pojezierzu Iławskim, łączący Kanał Elbląski od śluzy Miłomłyn w Miłomłynie z jeziorem Jeziorak poprzez jezioro Dauby; długość ok. 10 km; otwarty w 1860 r.

Kanał ten jest atrakcyjny w turystyce wodnej, ponieważ wchodzi w skład zespołu drogi wodnej Kanału Elbląskiego. Umożliwia połączenie w turystyce wodnej Ostródy z Iławą oraz Ostródy z Zalewem, jako niezależne odgałęzienie od głównego Kanału Elbląskiego. Mimo nieco mniejszej szerokości od Kanału Elbląskiego Kanał Iławski jest dostępny dla wszystkich standardowych jachtów i ma rangę szlaku międzynarodowego. Oprócz kilku niekłopotliwych mostów kanał ten posiada atrakcje hydrotechniczne. Kanał Iławski przecina po usypanej grobli przez Jezioro Karnickie, które sztucznie zostało podzielone na dwie części: Jezioro Karnickie i jezioro Jezierzno. Ponieważ poziom wody tego jeziora jest niższy o ok. 2–3 metry (w zależności od źródeł) od poziomu wód Jezioraka, zamiast podwyższać poziom wody lub budować dwie śluzy, usypano na dnie jeziora wał o wysokości 6 metrów, długości 484 metrów i szerokości 50 metrów. Środkiem wału poprowadzono uszczelnioną rynnę kanału szerokości 10 metrów i głębokości 1,5 metra. Na kanale zlokalizowane są wrota bezpieczeństwa (Ligowo – o szerokości 4,4 m, co ogranicza maksymalną szerokość jachtu mogącego przepłynąć kanałem). Wrota przypominają nieco wrota śluzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Włodzimierz Antkowiak: przewodnik turystyczny z opisami szlaków wodnych w ramach mapy turystycznej "Kanał Elbląski, Jeziorak i okolice" skala 1:60 000. Wydawnictwo Eko-Kapio, Sopot.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]