Kanał Kaledoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Kaledoński
Caledonian Canal
Seòlaid a’ Ghlinne Mhòir
Ilustracja
Jezioro Loch Lochy na trasie Kanału Kaledońskiego
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Lata budowy 1803
Lata eksploatacji do 1822
Długość 107 km
Różnica poziomów 20 m
Początek
Miejsce Inverness
współrzędne 57°29′26,5″N 4°15′50,0″W/57,490694 -4,263889
Koniec
Miejsce Corpach
współrzędne 56°50′30,5″N 5°07′27,0″W/56,841806 -5,124167
Śluzy 29
Położenie na mapie Highland
Mapa konturowa Highland, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast na dole znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, w centrum znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „koniec”

Kanał Kaledoński (ang. Caledonian Canal, gael. Seòlaid a’ Ghlinne Mhòir) – kanał w Szkocji łączący szkockie wschodnie wybrzeże w miejscowości Inverness z wybrzeżem zachodnim przy Corpach niedaleko Fort William.

Na łączną długość 107 km ponad 72 km przypadają na już istniejące drogi wodne. Trasa Kanału Kaledońskiego wytyczona została wzdłuż uskoku tektonicznego Great Glen przecinającego Szkocję w relacji północny wschód – południowy zachód. Na jego trasie leżą takie jeziora jak: Loch Dochfour, Loch Ness, Loch Oich, oraz Loch Lochy. Oprócz 29 śluz są tam także 4 akwedukty i 10 mostów.

Kanał zaprojektowany został przez inżyniera Thomasa Telforda przy wsparciu inżyniera Williama Jessopa i wybudowany kosztem 840 tys. funtów szterlingów. Pod względem technicznym nie była to najlepsza konstrukcja, nadto był zbyt wąski i płytki, by stanowić skuteczne połączenie dla statków pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżem. Czynniki te sprawiły, że jego eksploatacja nie okazała się sukcesem ekonomicznym, a statki wybierały drogę morską wśród najeżonego niebezpiecznymi skałami wybrzeża. W roku 1847 inżynier James Walker, współpracownik Telforda, pogłębił kanał, ale nie wpłynęło to na poprawę wskaźników eksploatacyjnych. Obecnie stanowi on głównie atrakcję turystyczną.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]