Kanał Nysa-Oława

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kanał przerzutowy Nysa-Oława, zwany na poszczególnych odcinkach Kanałem Pępickim lub Kanałem Psarskim – budowla hydrotechniczna mająca na celu przerzucić masy wody z koryta Nysy Kłodzkiej do koryta Oławy.

Rzeka Oława jest głównym źródłem wody pitnej dla Wrocławia, ale zasoby wody były niewystarczające, stąd też pomysł, by zasilić Oławę wodami z Nysy Kłodzkiej (stosunkowo czystszej niż wody Odry). Kanał powstał ok. roku 1971[potrzebny przypis].

Kanał bierze początek na jazie w okolicach miejscowości Michałów, w pobliżu mostu autostrady A4. Pierwsze 2 km płynie sztucznym korytem do Michałowa. Tam (przy drodze nr 458) znajduje się stacja pomp, która tłoczy wodę podziemnym rurociągiem na pobliską górkę – zwaną Wałem Michałowskim. Z tego miejsca odkryty kanał biegnie w kierunku północno-zachodnim, doliną dawnego Pępickiego Potoku. Potok ten został na wielu odcinkach wyprostowany, brzegi są umocnione betonem.

W okolicach miejscowości Obórki znajduje się pierwsze ujęcie. Tutaj pobierana jest woda dla miasta Brzegu. Na owej stacji woda z kanału, po wstępnym mechanicznym oczyszczeniu, dodatkowo wymieszana z wodami kilku pobliskich studni głębinowych, jest dalej prowadzona podziemnymi rurami w kierunku stacji uzdatniania wody i studni w Krzyżowicach. Stamtąd dalej do Brzegu.

Zasadnicza masa wody płynie dalej dawnym korytem Pępickiego Potoku. W okolicach szosy krajowej nr 39 kanał łączy się z Przyleskim Potokiem i od tego miejsca nosi już nową nazwę: Kanału Psarskiego od nazwy Psarskiego Potoku, którego dolinę wykorzystuje (choć de facto to dalej ten sam ciek wodny).

Za Psarami, a przed Godzikowicami znajduje się kolejne ujęcie wody. Tu Psarski Potok skręca na północny wschód i prowadzi w kierunku wsi Ścinawa, gdzie wpada bezpośrednio do Odry. Jednak wody kanału przerzutowego prowadzone są dalej sztucznym korytem w kierunku północno-zachodnim, w kierunku Jaczkowic.

Koło Jaczkowic kanał łączy się z Oławą. Ilość wody w kanale jest podobna do ilości wody w Oławie.