Kanał Portowy w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanał Portowy
Widok z latarni morskiej Gdańsk Nowy Port-4.jpg
Na pierwszym planie Nabrzeże Ziółkowskiego i prom "Wawel"
Kontynent Europa
Państwo Polska
Początek Zakręt Pięciu Gwizdków
Koniec Zatoka Gdańska
Rok budowy XVII-XVIII wiek
Długość 1,45[1] km
Głębokość
• maksymalna

11[1] m
Szerokość
• średnia

150[1] m
Udostępniony dla żeglugi tak
Kanały wodne Polski
Commons-logo.svg Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Kanał Portowy – znajduje się w Gdańsku, pomiędzy Westerplatte i Nowym Portem, jest przedłużeniem Martwej Wisły od Zakrętu Pięciu Gwizdków do ujścia ku Zatoce Gdańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanał Portowy, ok. 1937
Po lewej Westerplatte, po prawej Nowy Port

Kanał zaczął powstawać w XVII wieku, w związku z zapiaszczeniem dawnego ujścia Wisły i powstawaniem piaszczystej łachy w miejscu dzisiejszego półwyspu Westerplatte. Około 1634 statki wchodzące i wychodzące do Gdańska zaczęły wykorzystywać akwen zwany Głębią Zachodnią. W następnych latach kanał był pogłębiany na koszt władz miasta Gdańska (1674-75), próbowano zabezpieczać jego wschodni kraniec śluzą, a znajdujące się na zachodnim krańcu ujście do Zatoki Gdańskiej - falochronem, nazwanym molem, o długości 200 m (1680-83). W związku z ich zniszczeniem, w 1716 powstały kolejne, drewniane mola, a w 1724 inż. Charpentier wybudował nową śluzę. Około 1774 dawne ujście Wisły na wschód od Westerplatte było już tak zamulone, że Głębia Zachodnia stała się jedynym wejściem do portu. Już nieco wcześniej zaczęto ją nazywać Nowym Torem Wodnym (niem. Neues Fahrwasser, Neufahrwasser), potem zaś przyjęła się nazwa Kanał Portowy (niem. Hafenkanal)[2].

Znajduje się on wewnątrz gdańskiego portu morskiego, po jego północnej stronie jest nabrzeże Obrońców Westerplatte, a po południowej nabrzeża Oliwskie i Ziółkowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gedanopedia NOWY PORT
  2. Waldemar Nocny: Nowy Port : pierwsza brama Gdańska. Gdańsk: POLNORD-Wydawnictwo Oskar, 2005, s. 9-15. ISBN 83-89923-03-3.