Przejdź do zawartości

Kanchō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Symulacja kancho

Kanchō (jap. カンチョー)[1] – zabawa w Japonii polegająca na złożeniu dłoni przy jednoczesnym wyprostowaniu palców wskazujących i gwałtownym wsunięciu ich w okolice odbytu osoby będącej obiektem żartu[2][3]. Dowcip ma na celu zaskoczenie niczego nie spodziewającej się ofiary. Często zabawie towarzyszy okrzyk "Kan-CHO!".

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa zabawy jest slangową adaptacją japońskiego słowa 浣腸 (jap. kanchō) oznaczającego lewatywę[4]. W praktyce słowo oznaczające zabawę jest zapisywane katakaną, a słowo oznaczające lewatywę jest zapisywane przy użyciu kanji.

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Zabawa jest w znacznym stopniu rozpowszechniona w Japonii, zwłaszcza wśród dzieci.

Zabawa występuje również w innych azjatyckich krajach. W Korei Południowej znana jest pod nazwą ttong chim, a na Filipinach nazywana jest katsibong, bembong, bombet, jempot lub pidyok (słowa te pochodzą od filipińskiego tumbong oznaczającego odbyt). Jednak w niektórych krajach kanchō jest nielegalne i traktowane jako molestowanie seksualne lub napaść na tle seksualnym[potrzebny przypis].

W lutym 2006 w programie Nanmon Kaiketsu, emitowanym przez japońską stację NHK TV, zasugerowano, że pobłażliwość wobec kanchō może być przyczyną rozpowszechnionego molestowania seksualnego w japońskich środkach publicznego transportu[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kancho.org. [dostęp 2010-04-24]. (ang.).
  2. Lisa’s Japanese Below-the-Belt Prank Tutorial. [dostęp 2010-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-19)]. (ang.).
  3. 世界に広がる日本のカンチョー、韓国のカンチョって何?. [dostęp 2010-04-24]. (jap.).
  4. My Un-American Son. [dostęp 2010-04-24]. (ang.).